تصویب نسخه شفابخش ۱۰ بندی ستاد اقتصادی دولت برای بورس

تصویب نسخه شفابخش ۱۰ بندی ستاد اقتصادی دولت برای بورس

به گزارش سراج24؛ احسان خاندوزی شب گذشته بعد از پایان جلسه ستاد اقتصادی دولت به تشریح 10 تصمیم مهم اقتصادی که در این جلسه با محور بازار سرمایه گرفته شد، پرداخت و گفت: بسته پیشنهادی برای حمایت از بازار سرمایه با همراهی کامل رئیس جمهور و اکثریت مطلق آرا در ستاد اقتصادی دولت به‌شرح زیر تصویب شد که بیانگر اراده جدی دولت برای سودآوری تولید و صنایع بورسی و چشم‌انداز امیدبخش در بازار است:

1 ـ در سال 1401 سقف قیمت گاز خوراک پتروشیمی‌ها معادل گاز صادراتی و حداکثر پنج هزار تومن در نظر گرفته شده، همچنین سقف سوخت گاز برای صنایعی از جمله فولادی‌ها، پالایشگاهی‌ها معادل 40 درصد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و حداکثر 2 هزار تومان لحاظ شده، لازم به ذکر است قیمت گاز مصرفی در سایر صنایع از جمله سیمانی‌ها نیز 10 درصد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها در نظر گرفته شد.

2 ـ مالیات شرکت‌های تولیدی معادل پنج واحد درصد کاهش خواهد داشت.

3 ـ در سال 1401 فرمول حقوق دولتی معادن در اقتصاد ایران تغییر پیدا نخواهد کرد.

4 ـ معادل مالیات حاصل از نقل و انتقالات سهام در بازار سرمایه جهت تقویت صندوق تثبیت و حمایت از بازار سهام به آن واریز شود.

5 ـ علاوه بر اوراق قبلی قرار است مبلغ 30 هزار میلیارد تومان به‌منظور افزایش سرمایه به صندوق تثبیت اختصاص یابد که ناگفته نماند این امر مستلزم تصریح در لایحه بودجه 1401 است.

6 ـ 10 درصد وجوه حاصل از عرضه اولیه سهام‌های دولتی جهت بازارگردانی همان سهم‌ها به‌منظور حمایت از آنها اختصاص خواهد یافت.

7 ـ انتشار اوراق دولتی در بازار منوط به رعایت نسبت 50 درصد جریان ورودی نقدینگی به بازار سرمایه شد که قرار است به‌صورت ماهانه این امر صورت پذیرد، اما این مسئله بستگی به میزان ورود نقدینگی به بازار سهام خواهد داشت.

8 ـ بانک مرکزی موظف شد نرخ تسعیر دارایی‌هایی ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را حداقل 90 درصد نرخ ارز در سامانه نیما طی 6 ماه گذشته در نظر گیرد.

9 ـ رئیس سازمان بورس در جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی دولتی و همچنین کمیته بند «و» تبصره 5 که تصمیم‌گیری در خصوص عرضه اوراق دولتی در آن صورت می‌پذیرد حضور یابد.

10 ـ بانک مرکزی موظف است با مداخله فعال در بازار بین‌بانکی و خرید اوراق در بازار ثانویه میانگین نرخ سود در بازار بین‌بانکی را در سقف 20 درصد مدیریت کند.

خاندوزی در پایان گفت: مجموع 10 تصمیم اخذشده نشان از حمایت دولت از بازار سرمایه دارد.

اخبار مرتبط

پرداخت سود سهام عدالت به 45 میلیون نفر

آزاد شدن فروش سهام عدالت فعلا منتفی است

مبارزه با پولشویی در بازار سرمایه هوشمند می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha