مصاحبه اختصاصی با رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز:

انتقال آب از خلیج فارس اصلا سنجیده نیست

انتقال آب از خلیج فارس اصلا سنجیده نیست

به گزارش سراج24 فارس، رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی و استاد تمام بخش مهندسی آب دانشگاه شیراز در مصاحبه اختصاصی با سراج24 فارس گفت: در چند دهه گذشته آب ایران وضعیت نامطلوبی داشته است و در هر سال میزان مصرف نسبت به تولید آب بسیار بیشتر بوده است و با مصرف اضافی، آب سفره های زیرزمینی و تالاب ها و چاه ها  کاهش پیدا کرده است. و این وضعیت ناگوار و خطرناک است.

 

دکتر ناظم السادات بیان کرد:  زاینده رود از زمان صفویان تا حالا رودخانه دائمی بوده است و درچند دهه ی اخیر چندین  برابر از آب زاینده رود برای کارهای دیگری در مناطق کویری انتقال پیدا کرده است.

 

وی افزود: متاسفانه دولتمردان و مردم برداشت درستی از آب ندارند و برحسب قدرتی که دارند به مقدار دلخواه آب مصرف می کنند. برای تولید آن کاری در کشور انجام نشده و نمی شود. علاوه بر انتقال آب، در اطراف و بالای زاینده رود صنایع بزرگی احداث شد و مصرف اب افزایش پیدا کرد و مجموعه ای از مشکلات به صورت کلاف پدید اورده که سرکلاف هم قابل مشاهده نیست.

 

استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: تقریبا همه ی متخصصین تا جایی که می توانستند صحبت کردند الان هم می گویند ولی سیاست از کلان تصویب می شود و باید اجرا شود و کار به صورت تخصصی انجام نمی شود. خود من بارها در کلاس و روزنامه ها گفته ام که تاسیس کارخانه ها و صنایع باید مطابق با اقلیم ان منطقه و استان باشد.

 

نظام السادات با انتقاد از پروژه انتقال آب از خلیج فارس، گفت: شکل و تعریف دولت ما اینگونه است که فرد خودش را نسبت به بالا سری خود مسئول می داند نه در برابر خواسته های مردم. وقتی چیزی از بالا تصویب می شود معمولا همه مجری آن هستند نه منتقد آن. بعضی کارها، اولش قشنگ است؛ مثل پروژه ی انتقال آب از خلیج فارس که می خواهند آب را به سراسر ایران ببرند و اگر فردی با در نظر گرفتن چهل پنجاه سال آینده مخالفت کند، او را ضد توسعه و ضد پیشرفت تلقی می کنند و حرف حق را به آسانی نمی پذیرند.

 

وی بیان داشت: وزارت کشور، زیر مجموعه ای به نام سازمان بحران کشور، که قبلا زیر مجموعه ی وزرات عمران کشور بوده است، دارد. در شهریور سال 86 وزرات کشور به منظور زیر مجموعه ی جدید خود جلسه ای برگزار کرد و از استانداری ها و عده ای از محققین هم دعوت کردند. استانداری فارس هم از من خواست تا مقاله ای ارائه بدهم. مقاله من درمورد خشکسالی بود. صحبت آن جلسه این بود که خشکسالی مسئله نیست و زلزله بحران اصلی کشور است مخصوصا زلزله تهران!

 

استاد دانشگاه شیراز تصریح کرد:  معاون وقت استاندار فارس از من خواست تا به جای ایشان صحبت کنم. به دلیل مخالفت رئیس ستاد بحران کشور اجازه صحبت به من ندادند و به من گفتند که ما تنش آب و خشکسالی را اصلا بحران نمی دانیم و با تغییر چند مدیر در چند جا، مشکل اب حل می شود!

 

وی افزود:  پس از اعتراض های فراوان از جانب من، پنج دقیقه فرصت دادند که صحبت کنم. به آن ها گفتم که درب سالن را ببندید و یک ساعت آب را قطع کنید و ببینید که چه افتضاحی پیش می آید. آب تولید شدنی نیست ولی زلزله با فنی ساختن ساختمان مسئله اش حل می شود. بعد از آن دیگر مرا به جلسات دعوت نکردن! و این آقای فلانی 4 سال رئیس ستاد بحران کشور بود و سال بعد آب کم شد و خشکسالی به وجود امد.

 

ناظم السادات با انتقاد به انتصابات ادوار گذشته، بیان کرد:  من مقاله ای نوشتم با عنوان نظارت استصوابی آب در این مقاله گفته ام که لطفا کسانی بر سرکار بیایند که در رابطه با آب کار ارزشمندی در سطح ملی و استانی انجام داده باشند. عموم نمایندگان مجلس ارتباط و درکی از آب ندارند. وکیل و وزیری که در زمان مسئولیت و ریاستش، آب های زیرزمینی  و چاه ها و تالاب ها ده ها متر افت ارتفاع  داشته، دوباره چرا مسئول می شود.

 

استاد دانشگاه شیراز راه حل احیای وضعیت آب را نظارت استصوابی دانست و افزود: باید توجه داشت که کشاورزی بیشترین خدمت را به کشور کرده است. اگر در حوزه آب مسئولین و متخصصین مربوطه بر سرکار رفتند شاید امید داشت که مشکلات حل شود. در استان فارس رودخانه ها و دریاچه های فراوانی هستند که دائمی بودند. بخش های عمده ای از دشت های مرودشت به صورت تالاب بود ولی الان جان و رمق آن ها گرفته شده است و آب آن اندک است و با باران های شدید آب آن جاری می شود. هیچ راهی برای احیای اینها نیست غیر از نظارت استصوابی آب.

 

وی بیان کرد:  نامه ای به استاندار فارس نوشته ام؛ شیراز نسبت به اصفهان بارندگی بیشتری دارد اما آب های زیرزمینی فارس در حال خشکیدن و تمام شدن است. بسیاری از مزارع و باغات گام به گام خشک خواهند شد و آب استان توانایی پشتیبانی فضاهای سبز را ندارد.

 

رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز گفت: دو حالت خشک شدن داریم: یا خشک شدن مدیریت شده و سنجیده ، یا مدیریت رها شده. اگر مدیریت سنجیده باشد می توانیم با همکاری متخصصین حوزه کشاورزی  خشکسالی را بهینه مدیریت کنیم که با کمترین زیان، خشکی اتفاق می افتد. اگر ما اینکار را نکنیم خود طبیعت اینکار را خواهد کرد که غیر قابل کنترل خواهد بود. به نظر من انتقال آب از خلیج فارس اصلا سنجیده نیست و مطالعه درست نشده است.

 

وی در پایان گفت:  این ها کار نیروهای سیاسی است. فلان نماینده که هیچ تخصصی ندارد می گوید فلان استان فولاد دارد پس در استان ما هم باشد. فلان کارخانه استان دیگرهم بیاوریم و... ولی خودش فکر و اندیشه و ابتکار عمل و خلاقیت ندارد و فشار سیاسی می آورد و حرفش را به کرسی می نشاند. تمام اقدامات کشور براساس سیاست است و براساس تولید نیست و همه ی سیاسیون هم بر اساس آب آماده تصمیم می گیرند. من ندیدم که هیچ نماینده و مسئولی بخواهد فکرش را درگیر آب و بارندگی کند و بنده که کمی تجربه در این خصوص دارم وقتی در جلسه ای در این باره صحبت می کنم، پشت سر هم به ساعتشان نگاه می کنند که من سخنم را کوتاه کنم و اقایان را ناراحت نکنم! متاسفانه متوجه اهمیت آب نیستند و فکری هم در این باره ندارند.  اگر با هم متحد نشویم و دیدگاه های سیاسی را جدا نکنیم و نگرش های سیاسی بر ما حاکم باشند، متاسفانه مشکلی از آب حل نمی شود.

 

پایان/

 

 

 

 

اخبار مرتبط

قطعی های مکرر آب در رباط کریم چالش مردم این منطقه/ مدیران آبفا به دنبال راهکار حل مشکل باشند

افتتاح سومین خط تولید کشتارگاه صنعتی مرغ بیتامین استرآباد

آبرسانی به 121 روستای محروم آذربایجان‌شرقی توسط بسیج سازندگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha