معاون وزیر نفت:

پالایشگاه شهید سلیمانی در انتظار دریافت مجوز است

پالایشگاه شهید سلیمانی در انتظار دریافت مجوز است

به گزارش سراج24؛ به نقل از وزارت نفت، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: برای تأمین منابع مالی این پروژه، ظرفیت‌هایی پیش‌بینی و پیشنهادهایی نیز در پیش‌نویس بودجه سال آینده ارائه شده است.

وی تأکید کرد: مشارکت با بخش خصوصی از دیگر روش‌های تأمین منابع مالی مور دنیاز این پروژه خواهد بود، همچنین پیش‌بینی کرده‌ایم که در گام نخست، زیرساخت‌ها را در مجموعه پالایش و پخش فراهم سازیم، بعد دعوت به فراخوان کرده و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم تا حین اجرای پروژه، منابع نیز به مرور شکل بگیرد. در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نیز به همین شکل عمل شد و در گام نخست، منابع در کلیت بررسی و سپس به‌صورت تدریجی از روش‌های متنوع دیگری مثل منابع بانکی و صندوق انرژی استفاده شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش گفت: از میان ۴۲ طرح پالایشی نیمه‌کاره در صنعت پالایش، ۲۵ طرح پتروپالایشگاهی، پنج طرح میعانات گازی و ۱۲ طرح نیز طرح‌های بهینه‌سازی پالایشگاه‌های موجود است که پس از بررسی این طرح‌ها، ضرورت احداث یک واحد جدید پتروپالایشی به‌موازات اجرای دیگر طرح‌ها احساس شد که به‌دنبال آن مطالعات اجرای این طرح انجام شد.

سالاری افزود: پس از طرح موضوع احداث یک واحد پتروپالایشی جدید در کشور، آیین‌نامه و دستورعمل آن به دولت و شورای اقتصاد رفت و در صورتی که مجوزها دریافت شود، ساختار مدیریتی، مدیرعامل و هیئت مدیره و اساسنامه و تشکیلات آن شکل داده می‌شود.

* طرح پتروپالایشی شهید سلیمانی در انتظار دریافت مجوز

وی تأکید کرد: تشریفات دریافت مجوز این طرح جدید پتروپالایشی در حال انجام است و به‌موازات آن در تلاش هستیم مطالعات مکان‌یابی، نحوه الگو و طرح‌های آن، مدل تأمین منابع مالی و روش‌های تأمین منابع مالی را انجام دهیم تا پس از دریافت مجوزها، کار سرعت بگیرد و پس از دریافت‌ مجوزها و مشخص شدن هیئت مدیره، نشست‌ها به‌صورت مستمر برگزار و فرآیند مناقصه و تشکیلات پیگیری شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: پس از دریافت مجوزها و مشخص شدن اعضای هیئت مدیره، نشست‌ها به‌صورت مستمر و به‌سرعت آغاز و فرآیند مناقصه و ساختار طرح پیگیری خواهد شد.

* ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار سرمایه اولیه مورد نیاز پروژه

سالاری درباره محل اجرای این پروژه جدید پالایشی گفت: محل پیش‌بینی‌شده برای احداث این طرح، با توجه به ظرفیت‌های خطوط لوله کشور، در بندرعباس و در نزدیکی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس است، اما مشروط به این است که مجوز آن دریافت شود.

وی میزان سرمایه موردنیاز اولیه برای این طرح را ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: رقم دقیق سرمایه‌ مورد نیاز این پروژه و نیز نحوه تخصیص منابع، پس از مشخص شدن ساختار و ظرفیت‌های پتروشیمی آن با توجه به مشارکت بخش خصوصی، مشخص می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش مقدار خوراک ورودی اولیه این طرح را روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام اعلام کرد و گفت: نزدیک به ۳۰ درصد از فرآورده‌های تولیدی این واحد پتروپالایشی، محصولات پتروشیمی خواهد بود.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha