بحران خشکسالی ۹۵ درصد سیستان و بلوچستان را در بر گرفت

بحران خشکسالی ۹۵ درصد سیستان و بلوچستان را در بر گرفت

به گزارش سراج24؛ محسن حیدری در گفت‌وگویی در زاهدان با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان با بحران خشکسالی مواجه است، اظهار داشت: سیستان و بلوچستان رتبه دوم کمترین درصد تامین بارش سال آبی جاری را بعد از استان فارس به خود اختصاص داده است.

 مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان  گفت: طی 10 سال اخیر تا پایان آبان‌ماه سال جاری ادامه کم‌بارشی انباشته و کاهش شدید بارندگی در سیستان و بلوچستان موجب شد تا استان بیش از 95 درصد درگیر بحران خشکسالی شود.

وی افزود: این استان باتوجه به میزان بارندگی  از ابتدای سال زراعی تاکنون 4.3 میلیمتر بارش داشته که نسبت به دوره مشابه بلند مدت حدود 56 درصد کاهش بارش را نشان می‌دهد  که خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد، منابع طبیعی، کشاورزی و منابع آبی وارد خواهد کرد.

حیدری تصریح کرد: ادامه داربودن این بحران  سبب وقوع خشکسالی اجتماعی و اقتصادی می‌شود که معیشت و زندگی طیف وسیعی از افراد جامعه که اقتصاد خانواده آنها وابسته به منابع آب است را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به کاهش میزان بارندگی در استان  گفت: تا پایان سال میزان بارش کمتر از حد نرمال است و نکته نگران کننده تنها مربوط به تغییرات کمی نیست، بلکه تغییرات کیفی و تغییر شکل ظاهری بارش‌ها از بارندگی‌های مداوم و گسترده به بارندگی‌های رگباری و نقطه‌ای هم نگران کننده است.

اخبار مرتبط

استقرار ۶ بازارچه در مرزهای مشترک ایران و پاکستان

زلزله ۵.۵ ریشتری «سرجنگل» سیستان و بلوچستان را لرزاند

درگیری تکاوران پلیس با قاچاقچیان

0 نظر

ارسال نظر

capcha