کارشناس مسائل اقتصادی مطرح کرد؛

رسیدن به تفاهم مشترک در مذاکرات، قیمت ارز را نزولی می کند/ اثرگذاری جو روانی بر بازار ارز

رسیدن به تفاهم مشترک در مذاکرات، قیمت ارز را نزولی می کند/ اثرگذاری جو روانی بر بازار ارز

به گزارش سراج24؛ علی سعدوندی در گفت و گو با سراج24 اظهار کرد: در حال حاضر کشور با موضوع مهمی به نام برگشتن به برجام و یا رسیدن به یک تفاهم مشترک در مذاکرات هسته ای مواجه است که توانسته بازارها به ویژه بازار ارز ررا تحت تاثیر خود قرار دهد.

این کارشناس اقتصادی گفت: در همین راستا باید تاکید شود که اگر به برجام برگردیم و یا در این مذاکرات به یک تفاهم مشترکی برسیم، به همان تناسب بازار ارز تحت تاثیر قرار گرفته و عرضه و تزریق ارز در این بازار زیاد می شود و همچمنین نوسانات را در بازار کنترل می کند.

سعدوندی افزود: همین مساله به تنهایی می تواند بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار دهد و حداقل در کوتاه مدت قیمت ارز را نزولی کند.

سعدوندی تصریح کرد: برعکس این شرایط نیز وجود دارد؛ به این معنا که در صورت عدم رسیدن به یک تفاهم مشترک در مذاکرات، بازار ارز دچار تنگنا شده و قیمت ها صعودی می شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: البته باید در نظر داشت که جو روانی اثرگذاری بسیار زیادی در بازار ارز دارد زیرا این بازار، یک بازار آینده نگر بوده و و زمانی که حبابی شکل بگیرد نوسانات قیمتی به همان تناسب افزایش می یابد و بازار تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مهم ترین  اصلی ترین عامل موثر در بازار ارز برجام و مذاکرات است، افزود: برجام می تواند منجر به آزاد شدن دارایی های ارزی ایران شود و اگر به این تفاهم برسیم قطعا درآمدهای نفتی آزاد خواهند شد.

سعدوندی گفت: نکته قابل توجه آنکه ارزهای حاصل از صادرات نفت بسیار بالاست و در صورتی که آزاد شود و این دارایی ها به کشور برگردد، قطعا اثرات محسوسی بر اقتصاد خواهد گذاشت.

وی در پاسخ به این سوال که غیر از برجام و مذاکرات، عامل دیگری در کاهش قیمت ارز اثرگذار است یا خیر، تصریح کرد: در حال حاضر نمی توان عامل دیگری را مدنظر قرار داد. برجام و مذاکرات تعیین کننده ترین نقش را در وضعیت بازار و نوسانی شدن قیمت ها دارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: تزریق و عرضه ارز به بازار به تنهایی می تواند قیمت ها را تحت تاثیر قرار داده و به نزولی شدن نرخ ها کمک کند.

وی افزود: باید توجه داشت که شاید عوامل دیگر همچون دخالت دلالان و ... در بازار موثر واقع شود اما در حال حاضر اصلی ترین عامل برای کاهش قیمت دلار و کنترل نرخ ها، برگشت به برجام و یا رسیدن به یک تفاهم مشترک در مذاکرات است.

سعدوندی اظهار کرد: عرضه ارز نیز از طریق آزاد شدن دارایی ها و یا بهبود وضعیت ارزهای نفتی و افزایش منابع ایران در این حوزه ها اتفاق می افتد.
این کارشناس اقتصادی گفت: بنابراین نباید اهمیت این موضوع را کاهش داد و به عنوان یک عامل کم اثر به آن نگاه کرد. برجام اصلی ترین اهرم برای نزولی کردن قیمت ارز حداقل در کوتاه مدت است.

به گفته وی، بازار ارز یک بازار آینده نگر بوده و علاوه بر مسائل مربوط به مذاکرات، انتظارات و جو روانی نیز بر بازار اثر خود را می گذارد.

سعدوندی تصریح کرد: جو کنونی بازار و شواهد موجود نیز نشان می دهد که انتظارات به سمت کاهشی شدن نرخ ارز است که همین مساله بیانگر تاثیر به سزای جو روانی بر بازار ارز است.

اخبار مرتبط

ارز ترجیحی، منجلابی برای رانت و فساد

حذف ارز ترجیحی راهی برای حذف رانت و فساد است

نرخ رسمی ۱۸ ارز کاهش یافت

0 نظر

ارسال نظر

capcha