گوترش:

ایران باید از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شود

ایران باید از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شود

به گزارش سراج24؛ آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل دوازدهمین گزارش خود از اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت را هفته گذشته به این شورا ارائه داد تا در نشست روز سه‌شنبه 23 آذرماه جاری (14 دسامبر 2021) مورد بررسی قرار گیرد.

دبیرکل سازمان ملل در این گزارش با اشاره به دشواری‌های سال‌های اخیر در موضوع برجام، همچنان از برجام به‌عنوان بهترین گزینه برای حل‌وفصل موضوع هسته‌ای ایران و دیپلماسی چندجانبه یاد کرده است.

 به گزارش ایرنا، گوترش در گزارش خود از فعالیت‌های دیپلماتیک در قالب گفت‌وگوهای انجام‌شده در ماه آوریل تا ژوئن گذشته و همچنین نشست‌های اخیر کمیسیون مشترک برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات خود وفق برجام استقبال و درخواست همکاری نزدیک و مؤثر میان طرف‌های موضوع را ارائه کرده است.

 دبیرکل سازمان ملل در عین حال بر ضرورت تسریع این فعالیت‌ها و اجتناب از تأخیر در فرآیند مذاکرات اشاره داشته است.

گوترش مشابه گزارش‌های اخیر خود بر ضرورت رفع تحریم‌های هسته‌ای یکجانبه آمریکا علیه ایران و بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام تأکید می‌کند و به‌طور خاص اظهار می‌دارد که رفع تحریم‌های مرتبط با حوزه نفتی ایران، فرآیند احیای برجام را تسهیل خواهد کرد. دبیرکل سازمان ملل البته نسبت به اقدامات متقابل هسته‌ای ایران نیز ابراز تأسف کرده است.

این گزارش با ارجاع به مکاتبات کشورهای غربی و رژیم اسرائیل در خصوص برنامه موشکی ایران و ادعاهای مرتبط با نقض قطعنامه 2231، پاسخ‌های نمایندگی جمهوری اسلامی ایران به این ادعاها و مواضع کشورمان در خصوص ماهیت مشروع و متعارف فعالیت‌های دفاعی و موشکی ایران را مدنظر قرار داده است.

قرار است مطابق ادوار قبلی، این گزارش به‌همراه گزارش شش‌ماهه تسهیلگر قطعنامه 2231 در  نشست عادی شش‌ماهه شورای امنیت سازمان ملل در روز سه‌شنبه  23 آذرماه 1400 مورد بررسی قرار گیرد.

مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نیویورک در این نشست سخنرانی خواهد کرد.

انتظار می‌رود فضای نشست شورای امنیت متأثر از مذاکرات و گفت‌وگوهای جاری در وین، متمرکز بر اولویت روند اقدامات و مذاکرات دیپلماتیک برای احیای کامل مفاد برجام و بازگشت ایالات متحده آمریکا به این توافق قرار گیرد.

نشست قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی گزارش دوره‌ای دبیرکل این سازمان درباره اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته‌ای ایران 30 ژوئن (9 تیرماه) برگزار شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در یازدهمین گزارش خود نیز در مورد اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت، بازگشت آمریکا به برجام را اقدامی مناسب دانسته و از واشنگتن خواسته بود تحریم‌ها علیه ایران را لغو و معافیت‌ها را تمدید کند.

دور تازه مذاکرات ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) برای رفع تحریم‌ها از روز پنجشنبه 9 دسامبر (18 آذرماه) با نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شده است.

اخبار مرتبط

بایدن برای مهار قیمت نفت به توافق با ایران نیاز دارد

سخنگوی بورل بر اهمیت عنصر زمان در ازسرگیری اجرای برجام تاکید کرد

امکان بازگشت به برجام وجود دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha