محسنی‌اژه‌ای:

سامانه تعیین تکلیف وضعیت قضائی ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی می‌شود

سامانه تعیین تکلیف وضعیت قضائی ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی می‌شود

به گزارش سراج24؛ به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه عصر امروز (دوشنبه 22 آذر) طی سخنانی در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه با اشاره به ضرورت ایجاد فضای تعامل و همفکری در راستای نیل به سعادت و تعالی اظهار کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب و متعالی باید در جهت تأکید بر مشترکات اهتمام ورزید و توجه داشت که وجود تمایزات در راستای حرکت در مسیر کمال است اما این هم افزایی در امور است که موجبات پیشرفت را فراهم می‌کند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: توجه و تأکید بر تمایزات، تفاوت‌ها و اختلافات، جامعه و کشور را از حصول توسعه و پیشرفت واقعی بازمی‌دارد و متقابلا تأکید و اهتمام بر اشتراکات و هم‌افزایی نیروها و عوامل و بخش‌ها، کشور را در مسیر تعالی و رشد قرار می‌دهد.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه به تبیین شاخصه‌ها و خصایص مقام «سفیر» در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: سفیر جمهوری اسلامی ایران باید نماد تمامی ویژگی‌ها و خصایص جمهوری اسلامی باشد و تقویت این سفیر منوط به تفویض اختیار عمل اجرایی به او در حوزه مأموریت کاری‌اش است و در این راستا باید از هر اقدامی که به تضعیف سفیر می‌انجامد پرهیز کرد.

رئیس عدلیه در ادامه تبیین سیاست‌ها و راهبردهای کشور برای سفیر را در حوزه مأموریت کاری او از ملزومات اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: اهمیت دارد در مقام اجرای سیاست‌ها دست سفیر را باز گذاشت و برای او بسط ید ایجاد کرد تا بتواند سیاست‌های کشور را به نحو مطلوب در حوزه مأموریتی خود عملیاتی کند.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به تأثیرپذریری مسائل سیاسی و قضائی از یکدیگر گفت: موضوعات و مقوله‌های سیاسی، قضائی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی به مثابه یک حلقه به هم پیوسته و غیرقابل تفکیک هستند و این مقوله‌ها بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند؛ در همین راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور خارجی باید تمام جوانب و ابعاد مقوله‌های این حلقه به هم پیوسته را در مقام اجرای سیاست‌ها مدنظر قرار دهد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت در جریان امور قرار دادن سفرا توسط مسئولین در حوزه مأموریتی‌شان گفت: در دوره تصدی وزارت اطلاعات در جریان برنامه‌های کاری خود تأکید داشتم که نسبت به در جریان امور قرار دادن سفرا پیرامون مسائل حوزه کاری‌شان اهتمام صورت گیرد.

رئیس عدلیه در ادامه با تبیین مقوله دیپلماسی قضائی و ضرورت کاربردی کردن آن اظهار کرد: توسعه مقوله دیپلماسی قضائی مزایای قابل توجهی دارد و از وقوع بسیاری از مسائل و آسیب‌ها پیشگیری می‌کند.

محسنی‌اژه‌ای در همین راستا افزود: برای نمونه وقتی تبعه یک کشور خارجی در داخل کشور تحت تعقیب قرار می‌گیرد و احیاناً بازداشت می‌شود، چنانچه ساز و کار ضابطه‌مندی برقرار باشد که به محض تحت تعقیب قرار گرفتن و بازداشت آن تبعه خارجی، وزارت خارجه ما و سفیر ما در کشور آن تبعه و همچنین سفیر کشور تبعه مورد اشاره نسبت به موضوع و ادله ناظر بر آن آگاهی پیدا کنند، طبعاً از وقوع بسیاری از مسائل و آسیب‌ها پیشگیری می‌شود.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه تا کنون به نحو مطلوبی از ظرفیت‌های دیپلماسی قضائی استفاده نشده است، گفت: حوزه قضائی ظرفیت‌های قابل توجهی برای کاربرد در عرصه دیپلماسی دارد که ضروری است به این مقوله بیش از پیش توجه شود.

محسنی‌اژه‌ای در ادامه با اشاره به موضوع ایرانیان مقیم خارج از کشور گفت: در خارج از کشور ایرانیان زیادی هستند که به وطن خود تعلق خاطر داشته و تمایل دارند که به وطن خود بازگشته و در اینجا سرمایه‌گذاری کنند و یا مراودات خود را با زادگاهشان افزایش دهند؛ این امر بسیار سودمند و فاقد ضرر است و حتی آن دسته از افرادی که در خارج از کشور هستند و احیاناً دارای مشکلاتی نیز هستند، اعتقاد ما این است که مشکلات‌شان به لحاظ سیاسی، حقوقی و قضائی غیرقابل حل نیست.

رئیس عدلیه با اشاره به کارکرد شورای عالی ایرانیان تصریح کرد: ضروری است اقدامات و کارکردها و اختیارات شورای عالی ایرانیان تبیین شود.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: باید تبیین شود که سیاست‌ها و راهبردهای شورای عالی ایرانیان در دهه فعلی دارای چه شاخصه‌ها و مشخصاتی است و این سیاست‌ها و راهبردها چه تفاوت‌هایی با دهه های قبل پیدا کرده است.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به ضرورت توسعه ارتباطات با همه کشورها که قائل به احترام متقابل نسبت به جمهوری اسلامی ایران هستند به ویژه همسایگان گفت: باید تعاملات و روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ما با همسایگان گسترش یابد و مسائل ما با همسایگان با توجه به اقتضائات موجود، احصاء شود.

رئیس عدلیه با اشاره به نقش مسائل حقوقی و قضائی در توسعه روابط با سایر کشورها به ویژه همسایگان گفت: قوه قضائیه برای تشکیل کمیته مشترکی با وزارت امور خارجه جهت احصاء مسائل حقوقی و قضائی با سایر کشورها و به ویژه کشورهای همسایه در همه ابعاد و زمینه‌ها آمادگی دارد و می‌توان با آغاز به کار این کمیته، بخش‌های فرعی آن را نیز فعال کرد.

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به نقش موضوعات حقوقی و قضائی در توسعه ارتباطات کشورها گفت: در جریان جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه من به معاونت راهبردی و مالی قوه قضائیه نسبت به تقویت ساختار و تشکیلات معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر تأکیداتی داشتم چرا که اعتقاد ما این است مسائلی که امروز در حوزه‌های مختلف به‌ویژه حوزه حقوق بشر با آنها مواجه هستیم مسائل قابل توجه و نیازمند تمرکز ویژه‌ای هستند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: قوه قضائیه و وزارت امور خارجه با هم‌افزایی امکانات و اختیارات یکدیگر می‌توانند در راستای جلب منفعت و مصلحت برای کشور و دفع شر از کشور اقدام کنند.

محسنی‌اژه‌ای با تأکید مجدد بر تشکیل کارگروه مشترک میان قوه قضائیه و وزارت امور خارجه و همچنین تقویت کارکرد شورای عالی ایرانیان گفت: بسیاری از مسائل حقوقی و قضائی مبتلابه پیرامون اتباع ایرانی مقیم کشورهای خارجی و همچنین اتباع بیگانه در کشور ما به ویژه در حوزه محکومیت‌های قضائی با تشکیل کارگروه مشترک دستگاه قضائی و وزارت امور خارجه قابل حل است. 

رئیس عدلیه همچنین از اقدام در دست اجرای دستگاه قضائی برای تشکیل سامانه‌ای جهت تعیین تکلیف وضعیت حقوقی و قضائی ایرانیان خارج از کشور خبر داد.

رئیس قوه قضائیه در پایان با اشاره به اقدامات قوه قضائیه در راستای پیگیری پرونده ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی گفت: در راستای پیشبرد پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، چه در داخل کشور و چه در خارج اقدامات حقوقی و قضائی ویژه‌ای ترتیب داده شده و نسبت به شناسایی و تشکیل پرونده برای عاملین و مسببین این جنایت اقدام شده است؛ همچنین در این راستا تعاملات خوبی با کشور عراق داشته‌ایم.

همچنین در این نشست حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و تعدادی از سفرای ایران در کشورهای همسایه به ارائه نقطه نظرات خود در حوزه‌های مسئولیتی‌شان پرداختند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گردهمایی با اشاره به اهتمام حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای به موضوع ایرانیان خارج از کشور گفت: زمانی که من به نیویورک سفر کرده بودم، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در تماسی به من تأکید کرد که در جلسه با ایرانیان خارج از کشور به آنها اطمینان بدهید که ما در قوه قضائیه برای رفع مشکلات‌‌شان مصمم هستیم و آنها برای رفت‌وآمد خود به ایران هیچگونه نگرانی نداشته باشند و با فراغ بال به مسائل خانوادگی و شخصی‌شان در کشور اصلی خود بپردازند؛ من به عنوان وزیر امور خارجه جا دارد از این وسعت دید رئیس دستگاه قضا تقدیر و تشکر کنم.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha