دانشجویان از اختاپوس‌های اقتصادی جواب بخواهند/ چرا باید عده‌ای در فقر به سر ببرند؟

دانشجویان از اختاپوس‌های اقتصادی جواب بخواهند/ چرا باید عده‌ای در فقر به سر ببرند؟

به گزارش سراج24؛ مراسم بزرگداشت حماسه ۱۶ آذر (روز دانشجو) با حضور حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، فرامرز فتح‌نژاد سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌غربی و جمع زیادی از دانشجویان همزمان در دو سالن آمفی تئاتر مجتمع شماره سه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه برگزار شد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم گفت: دانشجویان باید تاریخ معاصر را بدانند و جنایات آمریکا در ایران و عراق را مطالعه کنند، همان آمریکا که ۲۶ سال به شاه ایران اجازه تاج‌گذاری نداد و پس از حمله به عراق و کشتار و جنایت ۱۰ ساله در این کشور چه بلایی که بر سر صدام حسین که دست‌نشانده خودشان بود نیاورد و عراق را ویرانه تحویل داد و چنین بلایی را سر افغانستان هم آوردند؛ چراکه روحیه استکبار همین است.

خسروپناه، دلیل شهادت سه دانشجو در ۱۶ آذر را ایستادگی مقابل استکبار دانست و افزود: مطالبه‌گری دانشجو دو هدف دارد؛ نخست ضد استبداد و دوم ضد استکبار و استبداد هم اندازه استکبار خطرناک و تاریخ نشان داده که استبداد زمینه‌ساز استکبار بوده است.

دانشجویان از اختاپوس‌های اقتصادی جواب بخواهند/ چرا باید عده‌ای در فقر به سر ببرند؟

وی متذکر شد: باید با رعایت دو شرط از سوی دانشجویان و دانشگاه مطالبه‌گری و آزادی بیان شکل گرفته و پرسشگری مطرح شود که شرط نخست آن افزایش بردباری و ظرفیت دانشگاه است و هیچ مسئولی در دانشگاه حق ندارد مانع مطالبه‌گری دانشجو شود؛ چراکه مطالبه‌گری دانشجو خواسته شخص مقام معظم رهبری است.

فضای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها مهیا شود

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر حق پرسشگری و مطالبه‌گری دانشجویان از مسئولان تبیین کرد: دانشجویان در تمام حوزه‌ها باید روحیه مطالبه‌گری را به کار بگیرند، به‌خصوص در مسائل اقتصادی، اختاپوس‌هایی که در حوزه تغذیه، دارو و ... شکل گرفته، مورد پرسش قرار دهند.

خسروپناه، بزرگ‌ترین بیماری کشور را محافظه‌کاری مسئولان دانست و افزود: بهترین دارو برای بیماری محافظه‌کاری مسئولان مطالبه‌گری است و هرچه دانشجویان با صدای بلندتر و جدی‌تر نقد و پرسش کنند، مسئولان روحیه محافظه‌گری‌شان کمتر خواهد شد.

استادتمام فلسفه و علوم انسانی تشریح کرد: اینکه عده‌ای از رانت استفاده کنند و قدرت‌های اختاپوسی و مافیای اقتصادی را به دست بگیرند و عده‌ای دیگر از شدت فقر بنالند و در مقابل عده‌ای از فرط ثروت ندانند، چطور خرج کنند، روحیه مطالبه‌گری را می‌طلبد و این کار دانشجو است.

دانشجویان از اختاپوس‌های اقتصادی جواب بخواهند/ چرا باید عده‌ای در فقر به سر ببرند؟

وی توضیح داد: دانشجوی جوان پرسشگر است و باید فضای برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها مهیا شود، همانطور که سال گذشته حرکت بزرگی در دانشگاه آزاد اسلامی شکل گرفت که تحسین مقام معظم رهبری را در پی داشت و رؤسا و مسئولان دانشگاه باید این پیام مقام معظم رهبری را بفهمند و از تشکل‌های دانشجویی حمایت کنند تا آزادانه کرسی‌های آزاداندیشی را برگزار کنند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، رعایت اخلاق و منطق را شرط لازم از سوی دانشجویان دانست و اظهار کرد: مطالبه‌گری به معنای توهین و بی‌ادبی به افراد نیست و کرسی آزاداندیشی همراه منطق، ادب و استدلال است که البته با تجربه‌ای که در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه داشته‌ام، دانشجویان این شرایط را دارند و از رعایت این روحیه نزد دانشجویان لذت بردم، امیدوارم روحیه مطالبه‌گری را با شادی، نشاط، رعایت اخلاق و منطق ادامه دهند.

اخبار مرتبط

شورای توسعه فرهنگ قرآنی به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شد

دومین نشست داوران مهرواره هوای نو باحضور وزیر ارشاد برگزار می‌شود

حوزه‌های علمیه به شبهات جوانان پاسخ دهند

0 نظر

ارسال نظر

capcha