وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

به گزارش سراج24؛ مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شامگاه یکشنبه (۲۱ آذرماه) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزارتخانه، محمود شالویی مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزراتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داود فتحعلی‌بیگی دبیر این رخداد و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و فعالان حاضر در این جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.

تسریع روند واکسیناسیون چرخ فعالیت‌های هنری را بار دیگر به حرکت و تکاپو واداشت

اسماعیلی در ابتدا ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان حاضر در سالن و تمامی فعالان عرصه نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدد آن‌ها رویداد بیستم در کیفی‌ترین حالت ممکن خود برگزار شد خاطرنشان کرد: متأسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بسیاری از رخدادهای فرهنگی و اجتماعی با شیوه‌ای متفاوت و توام با سکون و رکون مواجه شود. اما خوشبختانه طی چند ماه نخست با همت مسئولان در تسریع روند واکسیناسیون و حرکت جامعه به سمت بهبودی نسبی شاهد برگزاری جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی به شکل حضوری هستیم که این خود نشان‌دهنده عزم ملت و دولت بر اراده حمایت از عموم مردم و خانواده فرهیخته هنرمندان کشورمان است.

وی با تاکید بر آنکه تمام تلاش دولت‌مردان بر آنست تا شاهد حرکت سریع جامعه به سمت ایمنی نسبی باشیم یادآور شد: ما نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کنیم تا چرخ تمامی اجتماعات فرهنگی و هنری را بعد از این دوران سکون و رکود بار دیگر پُرشتاب و قدرتمند به حرکت درآورد و شاهد گردهمایی هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر در جامعه باشیم.

حیات فرهنگی جامعه به دم هنرمندان فعال و خلاق وابسته‌است

اسماعیلی با تاکید براینکه حیات فرهنگی جامعه به دم هنرمندان فعال و خلاق وابسته‌است یادآور شد: کشور ما با سابقه کهن فرهنگی، روحیه امید، نشاط و شادابی را همواره با دم مسیحایی هنرمندان به جامعه تزریق کرده است. به برکت حضور هنرمندان است که فصل مهمی از آیین، سنن و فرهنگ کهن ایرانیان در طول تاریخ جاودان شده و به جریان‌سازی پرداخته و امروز به‌عنوان میراثی ارزشمند به دست ما رسیده است. دراین‌میان سهم خانواده نجیب و پرکار تئاتر ایران‌زمین غیرقابل‌انکار بوده‌ است.

از برنامه‌های این وزارت‌خانه حمایت ویژه از هنر و فرهنگ اصیل و سنتی در بخش‌های مختلف ازجمله هنرهای نمایشی است. طی همین مدت کوتاه دوران حضورم در وزارت‌خانه با سفرهای استانی و حضور در جشنواره‌های مختلف تئاتری شاهد درخشش هنرمندان بزرگ کشورمان در نمایش‌های آیینی و سنتی بودم که این مهم اصلی یادآور برای حمایت هرچه بیشتر از این هنر و هنرمندانش در عرصه و پهنه کشور عزیزمان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

حضور من به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محافل هنری نمادین نخواهد بود

اسماعیلی با تاکید براینکه بنا داریم تاآنجاکه می‌توانیم همراه و یاریگر هنرمندان‌مان در هر دم و لحظه‌ای از زیست شخصی و حرفه‌ای آن‌ها باشیم اظهار داشت: حضور من به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محافل هنری و سفرهای استانی نمادین نخواهد بود. تلاش می‌کنیم در تعامل همه‌جانبه با هنرمندان، گامی در راستای حل مسائل و مشکلات آن‌ها برداریم.

برنامه توسعه و اعتلای تئاتر کشور و هنرهای نمایشی آیینی و سنتی را با جدیت در معاونت امور هنری دنبال می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا علاوه بر رونق‌بخشی هرچه بیشتر آیین‌ها و سنن نمایشی کشورمان در مناطق مختلف ایران، فضای پررونقی را برای اشاعه، معرفی و اجرای این‌دست از آثار مهیا کنیم.

عزم جدی بر احداث‌ هنرستان‌های دخترانه و پسرانه در سراسر کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تسهیل فضای فعالیت برای هنرمندان از مهم‌ترین اولویت‌های و سیاست‌های دولت سیزدهم است و دراین‌میان تلاش می‌کنیم در کنار رشد و تعالی‌بخشی تمام بخش‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر، ضمن کاستن از موانع، تمام دستگاه‌ها را بکار گیریم تا شاهد توسعه و اعتلای عینی و عملیاتی هنر در کشور باشیم.

اسماعیلی بر عزم جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همراهی با بدنه مدیریت دولتی برای راه‌اندازی یک هنرستان دخترانه و یک هنرستان پسرانه در استان‌ها و شهرستان‌های کشورمان طی بازه زمانی دوساله پیش رو خبر داد و گفت: یکی از اصلی‌ترین محور فعالیت این هنرستان‌ها تاکید بر روند معرفی، آموزش و توسعه هنرهای اصیل ایرانی از جمله در حوزه هنرهای نمایش آیینی و سنتی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری د مناطق کم‌برخوردار

وی با اشاره به آنکه تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا ارتباط خود را با بدنه هنرمندان تعمیق ببخشیم و از آنها نیز درخواست می‌کنیم ارتباط و تعامل‌شان با ما را بیش از پیش عمق ببخشند خاطرنشان کرد: طی سه‌ماهه اخیر در حوزه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی به‌ویژه در استان‌ها و شهرستان‌هایی که از برخورداری کمتر بهره می‌بردند همت خود را به کار بسته‌ایم و ثمره تمامی آن‌ها در سفرهای استانی رئیس‌جمهوری محترم آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی قابلیت رصد دارد.

اسماعیلی در پایان با تاکید بر حمایت همه‌جانبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنر و هنرمندان کشورمان در تمامی عرصه‌ها ابراز امیدواری کرد تا در آینده شاهد گسترش بیش‌از پیش فعالیت هنری و هنرمندانمان خاصه با محوریت هنرهای اصیل و برگرفته از آیین و سنت‌های کهن ایرانی و اسلامی باشند.

بیستمین جشنواره‌ نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۴ تا ۲۱ آذر ماه به دبیری داوود فتحعلی‌بیگی به میزبانی تهران برگزارشد.  

اخبار مرتبط

امیر مهریزدان مدیر مرکز مستند سوره شد

ساخت «عروس آتش» در دوران چشم سبزها ریسک بود

کتاب «جهاد تبیین در اندیشه حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای» رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha