پیگیری خواسته‌های ایران در مذاکرات وین

پیگیری خواسته‌های ایران در مذاکرات وین

به گزارش سراج24؛ از وین، منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران می‌گویند که طرف‌های مقابل خواسته‌های ایران را در راستای دست‌یابی به توافق برای احیای مفاد برجام شناسایی کرده و قرار است جزئیات آن در گفت‌وگوهای روزهای آتی مورد بحث قرار گیرد.

نخستین جلسه کارشناسی دیروز (پنجشنبه) عصر پس از نشست کمیسیون مشترک برجام با محور لغو تحریم‌ها به صورت دو جانبه با اتحادیه اروپا برگزار شد و امروز هم کارگروه هسته‌ای با نمایندگان گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا مذاکره خواهد کرد. علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد کشورمان هم دیدارهایی را به صورت دو جانبه و چندجانبه با طرف‌های مقابل خواهد داشت.

این در حالیست که رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران دیروز در اظهارنظری گفته بود؛ این که ایران تمام مصالحه های ما را دریافت کند اما تمام مصالحه هایی را که در وین ۶ پذیرفته بود، رد کند و بعد خواسته های بیشتری را هم از آمریکا یا کشورهای دیگر داشته باشد و انتظار داشته باشد که چنین طرحی پذیرفته شود کاملا بی معنی است. طرف‌های اروپایی عضو برجام هم همسو با سیاست‌های کاخ سفید، در چند روز گذشته نسبت به متون پیشنهادی ایران موضع گرفته و غیرقابل پذیرش خوانده بودند.

پیشنهادات ایران روی میز طرف ها مقابل 

اما شنیده‌ها حاکیست که متون پیشنهادی و خواسته‌های ایران که عمدتا بر رفع تحریم‌ها و ضمانت از طرف مقابل نظارت دارد،  به رغم هیاهوهای تبلیغاتی همچنان روی میز قرار دارد، هیچ تجدید نظری در موضع ایران صورت نگرفته و پیش نویس‌های پیشنهادی پس گرفته نشده‌اند. طرفهای مقابل هم پذیرفتند که به تفصیل درباره مطالبات ایران گفتگو کنند

میخائیل اولیانوف مذاکره کننده ارشد روس در همین رابطه در توئیتی نوشت که ایده های جدید ایران باید به درستی مورد بحث و بررسی قرار گیرد و این یک اصل در دیپلماسی چندجانبه است. وی افزود:‌ دلایلی برای این باور دارم که ایران در نشست کمیسیون مشترک  برجامعملگرایی زیادی از خود نشان داد. همین امر برای سایر شرکت کنندگان در گفتگوهای وین الزامی است و از طریق تلاش های عملی مشترک، ما شانس واقعی برای موفقیت داریم.

دور تازه گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها از دیروز پس از یک هفته وقفه، با آغاز کمیسیون مشترک برجام از سرگرفته شده است. وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در وین است که برای دست یابی به توافق خوب مذاکره کند.

حسین امیرعبداللهیان در یادداشتی نوشته است: طرف‌های غربی باید بدانند در هشت سال گذشته به اندازه کافی حرف زده شده و وعده بی عمل داده‌اند، اما امروز وقت عمل است و ما برای رسیدن به توافقی جدی و خوب تلاش می‌کنیم.

وی افزود: برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است، اما رفع نگرانی هسته‌ای ادعایی طرف‌های غربی با رفع کامل تحریم‌های برجامی ارتباط مستقیم دارد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: هر چند تردید داریم که آیا طرف غربی اصولا آماده رفع تحریم‌ها است یا اینکه صرفا به دنبال رفع یکطرفه نگرانی‌های خود است، اما اگر طرف غربی مذاکرات با حسن نیت، ابتکار عمل و ایده‌های سازنده در ادامه مذاکرات حضور یابد، یقینا شاهد پیشرفت سریع مذاکرات خواهیم‌ بود.

اخبار مرتبط

انتقاد شدید نمایندگان از ایران خودرو و سایپا

کنعانی: پیشرفت‌های نسبی در مذاکرات وین حاصل شده است

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت اجرای توافقات بین ایران و قطر

0 نظر

ارسال نظر

capcha