یادداشت؛

مذاکرات وین این بار داغ تر و پرحاشیه تر از قبل

مذاکرات وین این بار داغ تر و پرحاشیه تر از قبل

به گزارش سراج24؛ یاسمن قنبرپور: از ابتدای ورود تیم چهل نفره ایرانی به پای میز مذاکره، موج های رسانه ای فارسی زبان خارجی مِن باب تخریب تیم ایرانی طنین انداز شد.
با نگاهی خردمندانه و جزئی به راحتی میتوان پی برد که اینگونه جدل ها برای جوسازی، به حاشیه بردن مذاکره و مطالبات، اعمال فشار روانی و ایجاد التهاب است وگرنه ورود نفراتی همچون سه معاون برتر اقتصادی و معاون رئیس بانک مرکزی و ... نشان از جدیت و هوشمندی جمهوری اسلامی ایران در بکار گیری افراد خبره در علوم سیاسی و اقتصادی است و این یعنی عقلانیت!
مسئله دیگری نیز به نظر قابل تامل آمد؛ جلوگیری ورود نمایندگان آمریکایی به جلسه رسمی مذاکرات، آنهم توسط نمایندگان ایرانی بود! گمان نداریم که در طول تاریخ هیچ حاکمیتی چنین تحقیری برای آمریکا ایجاد کرده باشد..

سخنگوی آلمان در جلسه مذاکره مدعی شد که درخواست های ایران غیر واقع گرانه است و این در شرایطی است که دکتر علی باقری، معاون سیاسی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و مذاکره کننده ارشد، در هفته های اخیر بارها اعلام کردند که به دنبال سلاح هسته ای نیستیم، خواهان مذاکرات صلح آمیز و رفع مشکلات اقتصادی خود هستیم.

ارائه اسناد حقیقی که هیچ ایرادی در متون آن یافت نشد بیانگر جدیت، صداقت و هدفمندیِ تیم ایرانی برای رسیدن به توافق صلح آمیز است و اجازه بازی دادن و مقصر جلوه دادن نمی دهیم!
ایران در این دوره مذاکرات دو سند "رفع تحریم های غیرقانونی آمریکا" و "فعالیت هسته ای ایران" به طرف های مقابل ارائه کرده و طرف های اروپایی درخواست کردند که برای رایزنی با مقام های کشور خود به پایتخت های خود برگردند. آنچه ما در دست داریم حتما قابل بررسی و مذاکره است و نمایندگان ایرانی اجازه نخواهند داد طرف های اروپایی فقط اظهارات رسانه ای کنند و وقتمان را بگیرند.
به زودی تاریخ دور جدید مذاکرات نهایی خواهد شد و انتظار میرود طرف های مقابل پاسخی درخور و حتی ایده های تازه و مشخص مرقوم بدارند.

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha