اسفندقه:

قلم باید چون قدم شهدا محکم باشد/زرویی: حدادیان و علا تجلیل می‌شوند

قلم باید چون قدم شهدا محکم باشد/زرویی: حدادیان و علا تجلیل می‌شوند

به گزارش سراج24؛ نشست خبری نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران ظهر دیروز دوشنبه ۱۵ اسفند با حضور مرتضی اسفندقه؛ دبیر علمی و محمد زرویی؛ دبیر اجرایی این رویداد در تالار وحدت برگزار شد.

دبیر علمی این کنگره در ابتدای این ‌نشست گفت: درباره شهید سلیمانی چه قبل از شهادت و چه بعد از آن برنامه‌های مختلفی برگزار شده بود اما این اولین کنگره شعر است که برگزار می‌شود. کنگره میدان وسیعتری دارد و دقت علمی بیشتری را می‌خواهد و باید نکات علمی را مد نظر داشته باشد.

مرتضی اسفندقه افزود: به همت بنیاد شهید سلیمانی و مجاهدت بانو زینب سلیمانی این کنگره به مرحله برگزاری رسید و ما خشت اول را گذاشته‌ایم. به همین دلیل نیز ابتدا خواهش کردیم تا نخست تمام شعرهایی که در باب شهادت سردار سروده شده گردآوری شود و دوم شعرهایی که از این به بعد قرار است سروده شود نیز با بخش فرهنگی کنگره مرتبط شوند.

وی با اشاره به ضرورت افزودن هنرهای دیگر به کنگره گفت: قطعاً گروه‌های علمی و پژوهشگران در حوزه‌های ادبیات و هنر نیز هستند که آثاری درباره سردار دارند و باید به این آثار نیز در کنگره توجه کرد. منتها نخستین دوره این کنگره به دلیل محدودیت‌ها صرفاً به شعر اختصاص پیدا کرده است.

این شاعر اضافه کرد: ضمن احترام برای تمامی شاعرانی که درباره سردار سروده‌اند، همه شعرهای دریافتی را نپذیرفتیم. شعر ضعیف برای حماسه بزرگ سردار پذیرفتنی نیست. همه می‌توانند شعر بخوانند اما همه نمی‌توانند شعر بسرایند. البته برخی از کسانی که به کنگره شعر فرستادند، استعداد دارند و باید پرورده شوند. کنگره به دلیل ذات علمی خود بنا دارد به پرورش این استعدادها بپردازد.

 

این غزلسرای کشور ادامه داد: همه شهدا رفتند تا قلم بماند و این قلم هم مانده تا فرهنگ شهادت را روایت کند. همانطور که قدم شهدا در راه شهادت محکم بوده قلم نیز باید در روایت از آنها محکم باشد. درست است که ما مقاله و پژوهش در این کنگره نداشتیم اما این کار علمی را انجام خواهیم داد.

اسفندقه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که نخستین کنگره شعر سردار سربداران در اصل اختتامیه نخواهد داشت، گفت: آیین اختتامیه در اصل شروعی دوباره است. برای اینکه روند کنگره از نظر علمی و صیانت از شخص سردار سلیمانی که رهبری فرموده‌اند سردار سلیمانی یک مکتب جامع است، تصمیم گرفتیم تا سروده‌ها در همه قالب‌ها پذیرفته شوند. بنابراین تعصبی در قالب نبود و همچون سردار که هیچگونه مرزبندی‌ در داخل کشور نداشت و پل ارتباطی محکمی میان همه نیروها بود، همه شاعران متخصص در هر قالبی می‌توانستند آثار خود را به این کنگره بفرستند.

وی در ادامه گفت: یک بخش از فریادهای ما درباره انتقام سخت است. در حوزه فرهنگ هم این انتقام باید از نظر علمی درست باشد. یک سروده ناب برای سردار سلیمانی درست همان انتقامی است که ما می‌خواهیم بگیریم. شعر ضعیف این حماسه را تخریب می‌کند. هر کنگره‌ای که به نام هر شهید در همه جای ایران برگزار می‌شود، باید هیات علمی سختگیری داشته باشد و این هیات علمی نباید اجازه دهد که شعر ضعیف چاپ شود. کنگره‌ها باید جلوی این ضایعات را بگیرند. در واقع این روند باعث شد تا شهید به کمک ما بیاید تا یکبار دیگر شعر پارسی در حوزه مقاومت را پالایش کنیم. ما سعی کردیم در نخستین کنگره این بنا را بگذاریم. خشت اول اگر خوب گذاشته شود در کنگره‌های بعدی هم همه چیز خوب پیش می‌رود.

در ادامه نشست محمد زرویی نصرآباد مدیر اجرایی کنگره گفت: آیین افتتاحیه نخستین کنگره ملی شعر سردار سربداران اول مهر در تالار وحدت برگزار شد و همزمان دبیرخانه این کنگره نیز آغاز به کار کرد. در این روز فراخوان کنگره نیز منتشر شد. یکی دیگر از قسمت‌های آن برنامه آیین تقدیر از هنرمندانی بود که درباره سردار آثاری را خلق کرده بودند.

وی افزود: در آن مراسم از تابلوهای استادان حسن روح‌الامین و بدرالسما درباره سردار شهید رونمایی شد و تجلیل شد. همچنین از میلاد عرفان‌پور به خاطر انتشار کتاب «مرد میدان» و استاد غلامرضا صنعتگر برای ساخت قطعه موسیقی درباره سردار شهید تقدیر شد. همچنین آیین تقدیری نیز از خانواده شهیدان ابومهدی المهندس و پورجعفری داشتیم.

زرویی نصرآباد ادامه داد: پس از انتشار فراخوان این کنگره ۳۲۲ اثر به دبیرخانه رسید که پس از داوری‌ها ۷۰ اثر به مرحله نهایی راه پیدا کردند. در روز اختتامیه که پنجشنبه همین هفته است نفرات اول تا سوم در قالب‌های مختلف معرفی می‌شوند. همچنین در روز اختتامیه از دو شاعر عزیز کشور یعنی حاج سعید حدادیان و افشین علا نیز تقدیر خواهد شد.

وی در پایان خبر داد: سعی می‌کنیم تا کنگره در دوره بعدی بین‌المللی شود. زیرساخت‌های این امر فراهم شده و با کنگره‌های شعر مقاومت در سراسر منطقه هم رایزنی شده است. از آثار برگزیده کنگره نیز کتاب نفیسی منتشر خواهد شد.

اخبار مرتبط

«اپرای عاشورا» برای اجرا در تالار وحدت بازآفرینی شد

ارکستر ملی ایران در تالار وحدت روی صحنه می‌رود

ناگفته‌های آهنگران از حاج قاسم/ وعده وزیرارشاد برای موسیقی انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha