تأکید امیرعبداللهیان بر تدوین افق بلندمدت همکاری ایران و قرقیزستان

تأکید امیرعبداللهیان بر تدوین افق بلندمدت همکاری ایران و قرقیزستان

به گزارش سراج24؛ از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، طلعت بیک مصادیکف معاون رییس جمهوری قرقیزستان در شورای امنیت ملی این جمهوری که برای دیدار و گفت وگو با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است با حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه به گفت وگو و تبادل نظر پرداخت.

امیر عبداللهیان در این دیدار با تشریح سیاست دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در حوزه همسایگان، تبادل هیات‌ها در دوره اخیر بین دو کشور را گویای اراده طرفین برای ارتقای همکاری‌ها و توسعه مناسبات دانست و بر ضرورت تدوین افق بلند مدت برای همکاری های بین دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تبریک برگزاری موفق انتخابات اخیر پارلمانی قرقیزستان، زمینه سازی برای توسعه همکاری‌ها از طریق برقراری پروازهای مستقیم بین پایتخت‌های دو کشور به منظور تسهیل در رفت و آمد بازرگانان، هیات‌های سیاسی و گردشگران را مورد تاکید قرار داد.

امیر عبداللهیان همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل ونقل و ترانزیت و بهره برداری آزمایشی از کریدور ریلی قرقیزستان - بندر عباس برای برقراری ارتباط قرقیزستان به منطقه غرب آسیا را برای دو کشور با اهمیت ارزیابی کرد.

طلعت بیک مصادیکف معاون رییس جمهوری قرقیزستان در شورای امنیت ملی این جمهوری نیز در این دیدار با تبریک انتصاب وزیر امور خارجه کشورمان، گفت وگو و تبادل نظر وزرای امور خارجه دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با اهمیت خواند و ابراز امیدواری کرد که با توجه به پایان دوره انتخابات در قرقیزستان، دوره جدیدی از همکاری‌ها بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از جمله در بخش همکاری‌های اقتصادی، بر اساس‌ ظرفیت‌های موجود شکل گیرد.

وی همچنین بر همکاری‌های دو کشور در حوزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تبادل تجربه در حوزه مرزبانی تاکید کرد.

افغانستان و تحولات جاری در این کشور از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر بین امیر عبداللهیان و معاون رییس جمهوری قرقیزستان در شورای امنیت ملی این کشور بود. وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه افغانستان، بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر و متشکل از همه اقوام در افغانستان با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور تاکید کرد.

اخبار مرتبط

امیرعبداللهیان بلگراد را به مقصد سارایوو ترک کرد

بررسی وضعیت بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر

رسانه های «گلابی» یا «گلابی» های رسانه ای؟!

0 نظر

ارسال نظر

capcha