آیت الله اعرافی:

کشورهای اسلامی برابر دنیای غرب منفعل نباشند

کشورهای اسلامی برابر دنیای غرب منفعل نباشند

به گزارش سراج24؛ به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌ الله علیرضا اعرافی در دیدار اعضای اتحادیه علمای جعفری ترکیه موسوم به جابر، سفر علمای ترکیه و دیدارشان را مایه خیر و برکت دانست و اظهار داشت: خدمات زینبیه و جابر به مسلمانان جهان بسیار ستودنی و مایه افتخار است، مسجد زینبیه می‌تواند قطب فعالیت‌های دینی و فرهنگی نه تنها در کشور ترکیه، بلکه برای منطقه باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه، در ادامه با تاکید بر این‌که امت اسلام با مشکل‌های فراوانی دست و پنجه نرم می کند خاطرنشان کرد: پراکندگی امت اسلام و دوری از یکدیگر، بزرگترین دردی است که امت اسلام را گرفتار کرده، برغم تمام ظرفیت‌های عظیم در جهان اسلام، شاهد پراکندگی بوده، مسلمانان از جایگاه علمی، فناوری، سیاست و فرهنگ در خور توجهشان دور نگه داشته شده‌اند.

وی به نقش بزرگ ترکیه در دنیای اسلام اشاره کرد و بیان داشت: همه وظیفه داریم تا پیش از هر چیز به فکر عظمت امت اسلام اعم از همه نژادها، اقوام، فرهنگ‌ها باشیم، همه باید در اندیشه خویش عزت و عظمت اسلام و ارتقای جایگاه امت اسلامی در همه سطوح علمی، اقتصادی، فناوری، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را مهم بدانیم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه همچنین ابراز امیدواری کرد: مجموعه دوستان و علما این مسیر را طی کرده، دولت مردان کشورهای اسلامی نیز توجه جدی داشته باشند، چراکه همه زیر یک خیمه قرار داریم و باید برای عظمت اسلام و مسلمانان تلاش کنیم.

امام جمعه قم تاکید کرد: کشورهای اسلامی باید عزت‌مندانه برای سرافرازی اسلام قدم برداشته، در برابر دنیای غرب نه منفعل عمل کنند و نه از طرفی کارهای تند و افراطی انجام دهند، این منطقی است که اسلام به ما یاد داده، انقلاب اسلامی داعیه‌دار آن است.

آیت الله اعرافی بر اهمیت هم‌افزایی، همدلی و همبستگی در میان تمام مسلمانان تاکید کرد و بیان داشت: به عنوان روحانیت باید تلاش کنیم تا از نظر علمی و معنوی و اخلاقی الگوهای بزرگی را تربیت نماییم، جامعه ترکیه نیازمند علمای بزرگی است که در قلمروها و عرصه‌های مختلف سرآمد باشند، چرا که ترکیه سابقه تمدنی در تاریخ اسلام و نقش برجسته‌ای داشته، علمای بزرگ و تراز والایی را تربیت کرده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به سفر خود به ترکیه و بازدید از مراکز علمی و مجموعه‌های دانشگاهی این کشور اشاره کرد و با تاکید بر این که مجموعه‌های دینی باید ارتباط خود با مجموعه‌های دانشگاهی را توسعه دهند، خاطرنشان کرد: این ارتباط و حضور مدام علما و استادان دانشگاه، می‌تواند به دریچه‌ای مهم برای انعکاس معارف و اندیشه‌های تولیدی در سطوح مختلف اجتماعی تبدیل شود.

همچنین سید سجاد کاراکوش نیز به نمایندگی از علمای ترکیه گزارشی از مسجد زینبیه استانبول ارائه و بیان داشت: تاسیس مسجد زینبیه استانبول با آن گستره و وسعت بزرگی، با امکان‌های مردمی دنبال شده است.

وی با تاکید بر این‌که فعالیت‌های دینی، فرهنگی و کمک‌های خیریه‌ای علما بر محور مسجد دنبال می‌شود خاطرنشان کرد: جلسه‌های متعددی با علمای مناطق مختلف ترکیه برگزار شده است، هیات امنای مسجد زینبیه سفرهای منظمی برای دیدار با علما و فضلای ترکیه دارند.

اخبار مرتبط

برپایی محافل قرآنی در ماه رمضان با حضور قاریان کشورهای اسلامی

هشدار آیت الله مدرسی نسبت به توطئه دشمنان در کشورهای اسلامی

اهدای جایزه مصطفی پتانسیل‌ کشورهای اسلامی را بروز می‌دهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha