اولین دوره جشنواره «مدافعان اقتصاد مردمی» برگزار می‌شود

اولین دوره جشنواره «مدافعان اقتصاد مردمی» برگزار می‌شود

به گزارش سراج24؛ به نقل از روابط عمومی جشنواره مدافعان اقتصاد مردمی، مشارکت مردم در همه عرصه‌ها به ویژه اقتصاد، یکی از اصول انقلاب اسلامی ایران است. بنابراین یکی از مسائل اقتصادی کشور، مشارکت مردم در اقتصاد و یا به تعبیری مردمی کردن اقتصاد است.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی آغاز سال ۱۳۹۱ در حرم مطهر رضوی تأکید فرمودند: این اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ مردم، سرمایه‌ مردم، حضور مردم تحقّق پیدا می‌کند. امّا «دولتی نیست» به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیّتی ندارد؛ چرا، دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: کار اقتصادی و فعّالیّت اقتصادی دستِ مردم است، مال مردم است؛ امّا دولت ـ به‌عنوان یک مسئول عمومی ـ نظارت می‌کند، هدایت می‌کند، کمک می‌کند.

حجت الاسلام رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان نیز در سال جاری تأکید بسیاری بر اقتصاد مردمی و مقاوم در برابر مسائل مختلف و حواشی بین‌الملل داشتند که اهمیت توجه به این موضوعات را چندین برابر می‌کند.

حال با گذشت بیش از یک دهه از اولین بار که رهبری بر لزوم مقاوم سازی اقتصاد کشور و عدم وابستگی به بیگانگان سخن گفتند امروزه دیگر بر کسی پوشیده نیست که نجات اقتصاد کشور از بحران وابستگی چقدر اهمیت دارد.

به دلیل توجه به همین جایگاه و کشف افراد موفق در حوزه اقتصاد مردمی که به ظرفیت‌های اقتصادی موجود در کشور نگاه ویژه و جامع تری داشته‌اند، «بنیاد توسعه فردا» با حمایت «انجمن خیرین توسعه علم و فناوری ایرانیان» جشنواره‌ای تحت عنوان «مدافعان اقتصاد مردمی» را برگزار می‌کند.

این جشنواره جهت شناسایی، معرفی و الگوسازی مدیران موفق اقتصادی برگزار می‌شود و مسئله مهم دیگری که شاید بتوان گفت از اهداف غیر مستقیم این جشنواره محسوب می‌شود، گفتمان‌سازی حول محور اقتصاد مردمی است که می‌‎تواند به پویاتر شدن این مسئله در کشور کمک شایانی نماید. امید است با برگزاری این جشنواره ظرفیت‌های داخلی مدیران تلاشگر و انقلابی بیش از بیش فعال شود و آنان همچون الگویی برای دیگر مدیران اقتصادی که در تلاش برای مردمی‌تر کردن اقتصاد هستند، قرار گیرند.

اخبار مرتبط

دولت به دنبال تحول آفرینی و بهبود معیشت مردم است

طرح درج قیمت تولید کالا تدوین شد/ قیمت‌ها تا ۶۵ درصد کاهش می یابد

دغدغه‌مندان اقتصاد در گرگان گرد هم آمدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha