آیت الله رئیسی:

قانون حمایت از معلولین باید به‌سرعت و به‌طور جامع و کامل اجرایی شود

قانون حمایت از معلولین باید به‌سرعت و به‌طور جامع و کامل اجرایی شود

به گزارش سراج24؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور جمعه‌شب در حاشیه جلسه فوق‌العاده هیئت دولت، به‌مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در دیدار جمعی از نمایندگان جامعه معلولین کشور با تبریک این روز گفت: امروز برای یادآوری و توجه همه مدیران و دست‌اندرکاران به معلولین عزیز کشور است و برای رسیدگی به مشکلات آنان وظیفه و مسئولیت داریم.

وی با تأکید بر اینکه معلولیت، محدودیت نیست اظهار داشت: فلسفه آفرینش و خلقت این است که یکی با داشتن و دیگری با نداشتن و یکی با سلامت و دیگری با معلولیت امتحان می‌شود و چنین نیست که همه انسان‌ها از همه چیز برخوردار باشند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: شما مبتلا به یک معلولیت جسمی هستید و ما هم وظیفه داریم مشکلات شما را برطرف کنیم و هر دو با توجه به این موارد، مورد امتحان و آزمون الهی قرار می‌گیریم لذا از این جهت بین ما تفاوتی وجود ندارد.

رئیسی گفت: اگرچه بسیاری از معلولین از لحاظ جسمی دچار مشکل هستند اما دلهای روشنی دارند و شاخص رشد انسان چشم سر نیست بلکه چشم و روشنی دل است.

وی تصریح کرد: معتقدم یکی از اموری که انسان را رشد و تعالی می‌دهد خدمت به پدر و مادر و کسانی است که به هر دلیلی ناتوانی جسمی دارند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: معلولیت نمی‌تواند جلوی رشد و تعالی انسان را بگیرد همچنان‌که بسیاری از معلولین کشورمان در عرصه‌های مختلف از جمله علمی، فرهنگی و ورزشی تعالی و پیشرفت خوبی داشتند.

رئیسی در ادامه با اشاره به قانون مربوط به اشتغال معلولین خطاب به مسئولین حاضر در جلسه گفت: باید پیگیری کنید تا به‌هرمیزانی که قانون برای استخدام معلولین الزام کرده است، اجرایی شود.

وی با تأکید بر ضرورت تهیه وسایل آموزشی برای نابینایان و نیز تهیه لوازم توانبخشی برای معلولین خاطرنشان کرد: لوازم توانبخشی از جمله ویلچر و عصای مناسب باید برای معلولین تهیه شود و بهتر است که مسئولین مربوطه پیگیری کنند تا این‌گونه لوازم در داخل کشور تولید شود.

رئیس‌جمهور همچنین بر اجرای قانون در زمینه استفاده معلولین از وسایل حمل‌ونقل (قطار و هواپیما) که به‌صورت تخفیف در نظر گرفته شده است، تأکید کرد و خواستار فعال شدن صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی معلولین شد.

رئیسی مناسب‌سازی اماکن شهری و اداری را برای تردد آسان معلولین ضروری دانست و گفت: باید مسئولین شهری این‌گونه موارد را مورد توجه جدی خود قرار بدهند.

وی خاطرنشان کرد: اراده دولت بر این است که معلولین بیش از رنج معلولیت، سختی و رنج بیشتری نداشته باشند.

رئیس‌جمهور گفت: در جمع معلولین چهره‌های شاخص و فرهیخته‌ای وجود دارد که می‌توانند به دولت کمک کنند و از مسئولین می‌خواهم که از ظرفیت آنان استفاده کنند.

در این دیدار تعدادی از معلولین در سخنانی با اظهار خوشحالی از حضور آسان و راحت در مجموعه نهاد ریاست‌جمهوری، پیشنهادات، مطالبات و دغدغه‌های خود را با رئیس جمهور در میان گذاشتند.

اجرای قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت، تسهیل ایاب و ذهاب معلولین، مناسب‌سازی فضای شهری برای تردد معلولین، بیمه درمانی و تکمیلی، توجه به توانمندسازی معلولین و اشتغال مخصوص معلولین از جمله موضوعاتی بود که از طرف معلولین مطرح شد.

اخبار مرتبط

آیت الله رئیسی: حضور حماسی مردم درتشییع شهید اجاقی نشانه انزجار از آشوب‌طلبان است

قدردانی فرماندهان سپاه‌ پاسداران از مواضع رئیس‌جمهور در سازمان ملل

آیت الله رئیسی: سازمان ملل سازمان ملت‌ها باشد نه سازمان قدرت‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha