ایتالیا؛ پایان کار ۶ ساله ناظم الشریعه در تیم ملی فوتسال

ایتالیا؛ پایان کار ۶ ساله ناظم الشریعه در تیم ملی فوتسال

به گزارش سراج24؛ دو دیدار تدارکاتی تیم ملی فوتسال ایران با ایتالیا را باید آخرین حضور سیدمحمد ناظم الشریعه روی نیمکت ایران دانست. این تصمیمی است که فدراسیون فوتبال ایران بعد از بررسی اتفاقات و حواشی چند ماه اخیر بخصوص نتایج تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۱ لیتوانی گرفته است.

* جلساتی که فدراسیون را قانع نکرد

ناظم الشریعه بر خلاف سال ۲۰۱۶ که موفق شد ایران را به عنوان سومی جام جهانی برساند، در سال ۲۰۲۱ حتی از رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی بازماند و در مرحله یک چهارم نهایی برابر قزاقستان شکست خورد و از دور این مسابقات حذف شد.

ناظم الشریعه بارها در مصاحبه های خود و همچنین در جلساتی که با اعضای کمیته فوتسال و حسن کامرانی فر دبیر کل فدراسیون فوتبال داشت، دلایل این ناکامی را تشریح کرد و گزارش های کاملی را در اختیار فدراسیون فوتبال قرار داد. با وجود تمام این جلسات و اظهارنظرها، ناظم الشریعه در روزهای پایانی کارش با تیم ملی ایران قرار دارد و با تصمیم فدراسیون فوتبال، دیدار با ایتالیا آخرین حضورش روی نیمکت تیم فوتسال کشورمان است.

* شروع خیره کننده ناظم الشریعه با تیم ملی

شهریور ۱۳۹۴ بود که ناظم الشریعه در تیم ملی فوتسال ایران جانشین «خسوس کاندلاس» اسپانیایی شد. او فرصت چندانی در اختیار نداشت و بلافاصله مهرماه دو بازی دوستانه با روسیه در شهر ارومیه برگزار کرد. نخستین دیدار با روسیه که اولین تجربه رسمی سرمربیگری ناظم الشریعه در تیم ملی بود با پیروزی و دومین بازی با نتیجه تساوی به پایان رسید.

تیم ملی سپس به ایتالیا رفت و در دو بازی برابر این تیم متحمل شکست شد تا از آنجا راهی مسابقات گرندپری برزیل شود. ایران با ناظم الشریعه در آن رقابت ها فراتر از انتظار ظاهر شد و با شکست کلمبیا، آنگولا و اروگوئه در مرحله گروهی و پاراگوئه در نیمه نهایی، به فینال راه یافت. تیم ناظم الشریعه در فینال هم برابر برزیلِ میزبان عملکرد قابل توجهی داشت و این تیم را تحت فشار گذاشت اما در نهایت بازی را واگذار کرد.

* دو قهرمانی در آسیا و یک عنوان سومی در جام جهانی

ناظم الشریعه در ادامه کار خود با تیم ملی فوتسال ایران، عنوان قهرمانی آسیا را در سال ۲۰۱۶ پس گرفت و تیمش روی سکوی نخست قاره کهن ایستاد. این روند موفقیت آمیز در جام جهانی ۲۰۱۶ تکرار شد و ایران که حدود یک سال ناظم الشریعه را روی نیمکت خود می دید، به عنوان سوم جام جهانی کلمبیا رسید.

بعد از جام جهانی ۲۰۱۶، هرچند تیم ناظم الشریعه توانست قهرمانی در جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۸ را تکرار کند اما کارشناسان و مربیان مختلف از همان زمان بر جوانگرایی تیم ملی تاکید داشتند تا این تیم با میانگین سنی مناسب در جام جهانی ۲۰۲۰ شرکت کند؛ رقابت هایی که تعویق یک ساله در آن و افزایش سن بازیکنان باعث شد تا تبعاتش را در سال ۲۰۲۱ و در دیدار برابر قزاقستان نشان بدهد.

* حمله فدراسیون فوتبال به ناظم الشریعه از زبان شمس!

فدراسیون فوتبال بعد از بازگشت تیم ملی از لیتوانی، نه تنها هیچگاه به صورت رسمی از ناظم الشریعه در برابر انتقادات حمایت نکرد بلکه با اقدامی که اخیرا انجام داد ثابت کرد تمایلی به حفظ این مربی ندارد. حسین شمس که پیش از جام جهانی یکی از حامیان ناظم الشریعه بود، بعد از پایان این مسابقات و حذف ایران به منتقد شماره یک این مربی تبدیل شد و از همان زمان در مصاحبه های مختلف، به حملاتش به سرمربی تیم ملی ادامه داده است. آخرین نمونه این اتفاق هم روز گذشته و آن هم در سایت رسمی فدراسیون فوتبال رخ داد! شمس در بخشی از گفتگوی روز گذشته خود عنوان کرده بود: « لازم است کمیته فوتسال سریعا هدایت تیم ملی را به فردی شایسته بسپارد»!

این در حالی بود که یک روز قبل از آن، احسان اصولی سرپرست کمیته فوتسال خبر داده بود ناظم الشریعه به صورت قطعی سرمربی ایران است و این تیم را در سفر به ایتالیا همراهی می کند. تناقض بین صحبت های اصولی و مصاحبه ای که از شمس روی خروجی سایت فدراسیون قرار گرفته بود، از نکات عجیب و غریبی بود که تعجب رسانه ها را در پی داشت.

* بازی با ایتالیا دست فدراسیون ایران را بست!

پیگیری ها نشان می دهد اگر بازی های تدارکاتی ایران با ایتالیا از قبل هماهنگ نشده بود (برای روزهای ۲۹ و ۳۰ آذر به میزبانی ایتالیا) فدراسیون همین حالا و چه بسا زودتر قید ادامه کار با ناظم الشریعه را می زد اما نداشتن گزینه مناسب از یک سو و الزامات و تعهدات بین المللی برای انجام این مسابقه از سوی دیگر باعث شد تا کار ناظم الشریعه روی نیمکت ایران تمدید شود.

با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، بعد از بازگشت ایران از ایتالیا، باید دوره کاری ناظم الشریعه در تیم ملی فوتسال را تمام شده تلقی کرد. باتوجه به صحبت های روز گذشته احسان اصولی سرپرست کمیته فوتسال (مبنی بر اینکه ناظم الشریعه تا پایان سال قرارداد دارد) و اینکه تیم ایران بعد از ایتالیا رویداد دیگری ندارد، همکاری با ناظم الشریعه بعد از ۶ سال و ۳ ماه به پایان می رسد و فدراسیون فوتبال آماده ایجاد تغییرات زمستانی در تیم ملی می شود.

اخبار مرتبط

پیشرفت‌ها و دستاوردهای بزرگ علمی کشور در اوج اغتشاشات هم متوقف نشد

زنگ خطر فیفا برای داوران ایرانی

اهدای عضو پس از مرگ کامل برای اولین بار در ایران انجام شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha