افزایش شوری خاک در همدان/ میانگین فرسایش سالانه خاک بین ۴ تا ۱۷ تن است

افزایش شوری خاک در همدان/ میانگین فرسایش سالانه خاک بین ۴ تا ۱۷ تن است

به گزارش سراج24 از همدان، عصر دیروز و به مناسبت روز جهانی آب و خاک تور رسانه‌ای سازمان جهاد کشاورزی و بازدید از شرکت‌های تولیدکننده لوازم و تجهیزات آبیاری نوین استان برگزار شد.

در حاشیه این بازدید رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان با بیان اینکه سالانه در استان به طور میانگین بین چهار تا ۱۷ تن فرسایش خاک صورت می‌گیرد اظهار کرد: این آمار رقم بزرگی است اگرچه تنها بحث فرسایش مطرح نیست بلکه شرایط آبی و اقلیمی هم نگران‌کننده است.

 قاسم اسدیان یادآور شد: براساس تحقیقات انجام شده در پنج دهه گذشته سالانه بارندگی‌ها ۶۰ مورد و در هر بار پنج میلیمتر بارش اتفاق افتاده به طوری که در طی این چند دهه میانگین ریزش نزولات ۲۹ میلیمتر کمتر شده است.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر تعداد بارش‌ها به ۸۰ مورد رسیده اما میزان هر بار بارش دو میلیمتر گزارش شده به این معنا که بارندگی موثر وجود ندارد اضافه کرد: علاوه بر وضعیت بارش‌ها با افزایش درجه حرارت کشور نیز مواجه هستیم به نحوی که نیم درجه دمای کشور و حدود ۰.۴ درجه دمای استان افزایش داشته است.

 رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان با بیان اینکه به ازای هر یک درجه افزایش دما؛ ۱۷ درصد نیاز آبی گیاه افزایش می‌یابد ادامه داد: شوری خاک نیز پدیده نگران‌کننده دیگری است و اغلب شوری خاک در اراضی آبی و دشت‌ها اتفاق می‌افتد.

وی به اهمیت خاک در حوزه تامین غذایی سالم اشاره کرد و گفت: ۹۵ درصد خورد و خوراک انسان‌ها از خاک تولید می‌شود همچنین ۷۰ درصد ساخت و ساز از خاک صورت می‌گیرد.

شوری ثانویه خاک در همدان رو به افزایش است

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز در این بازدید یادآور شد: براساس یافته‌های علمی با اجرای سیستم‌های مختلف سامانه‌های نوین آبیاری حدودا در هر هکتار، ۴ هزار و ۴۰۰ متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

امیر لاهوتیان با تأکید بر اینکه با اجرای آبیاری‌های نوین در ۱۶۱ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان، بیش از  ۷۰۸ میلیون متر مکعب  آب صرفه‌جویی شده است اضافه کرد: شوری ثانویه خاک در همدان به دلیل عوامل طبیعی و غیرطبیعی رو به افزایش است و اگر مدیریت نشود در کنار کمبود منابع آبی، کشاورزی پایدار با چالش جدی مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با کاهش بارندگی، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و گرم شدن دمای هوا، استان با مشکل شوری خاک روبرو شده است تصریح کرد: حفاظت خاک و آب از اصولی‌ترین پایه‌های توسعه پایدار است در حالی که براساس بررسی‌ها ایران رتبه اول فرسایش خاک در جهان را دارد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهادکشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: فرسایش خاک عواقب جبران‌ناپذیری از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی برای کشور دارد چراکه امنیت غذایی جامعه به خطر می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه فرسایش خاک یک فرآیند طبیعی محسوب می‌شود اما فعالیت‌های انسانی باعث تشدید فرسایش خاک خواهد شد افزود: فرسایش خاک به سادگی قابل جبران نیست از همین رو حفاظت از خاک وظیفه تمام مردم است.

لاهوتیان با بیان اینکه مسؤولان باید با برنامه‌ریزی دقیق و علمی در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای حل این مشکل اقدامات در خور انجام دهند گفت: برگزاری دوره‌ آموزشی و نشست‌های هماهنگی با ائمه جماعات، برگزاری مسابقه نقاشی و نمایش‌های عروسکی با همکاری کانون پرورش فکری با موضوع اهمیت حفظ و حراست از خاک در این هفته پیش بینی شده است.

 برای صرفه‌جویی و حفاظت از خاک به ادوات وارداتی نیاز نیست 

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان نیز در ادامه اظهار کرد: اکثر مواقع به آب فکر شده در حالی که خاک را فراموش کردیم به نحوی که کاهش بارندگی و دیگر موارد باعث افزایش املاح خاک شده است.

شهرام پرورش با تأکید بر اینکه خاک یک موجود زنده است و باید از خاک حفاظت کنیم و به آن ضربه نزنیم  متذکر شد: خاک عنصری مهم در کشاورزی و تامین امنیت غذایی به شمار می‌رود.

وی در ادامه به اراضی دیم استان اشاره کرد و گفت: در همدان ۸۰ درصد اراضی دیم است بنابراین نوسانات بارندگی و تغییر اقلیم باعث شده راهبردهای خاصی برای تولید در نظر داشته باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان تصریح کرد: کشاورزی پایدار منجر به حفظ خاک می‌شود اگرچه از سال ۸۷ کشاورزی حفاظتی در استان آغاز شده و استقبال خوبی از سوی کشاورزان به عمل آمده است.

وی خاطرنشان کرد: ۲۶۷ هزار هکتار اراضی آبی، زراعی و باغی در استان وجود دارد که تا پایان شهریور سال جاری ۱۶۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی استان مجهز به سیستم سامانه‌های نوین آبیاری شده است.

پرورش یادآور شد: در حال حاضر برای صرفه‌جویی و حفاظت از خاک به ادوات وارداتی نیاز نیست بلکه می‌توانیم از تولیدات واحد‌های داخلی که با نمونه‌های خارجی برابری می‌کنند استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

غار علیصدر «حیاط خلوت» است یا نیست؟/ تحقیق و تفحص پاسخ خواهد داد

وزیر ارشاد سخنران مراسم ۲۲ بهمن در همدان

واحدهای تولیدی همدان به افراد توانمند واگذار شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha