نیازمند دفاع جامع در جنگ ترکیبی دشمن هستیم

نیازمند دفاع جامع در جنگ ترکیبی دشمن هستیم

به گزارش سراج24؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در جمع فعالان فضای مجازی حوزه علمیه با بیان اینکه پیشرفت علوم پایه و ظهور فناوری‌های نوین سبب تحولات بسیاری در جوامع بشری شده است، اظهار کرد: این تحولات به همان نسبت که زندگی انسان‌ها را آسان شده و رفاه بیشتری فراهم آورده است، در کوچکترین اجزای زندگی و فعالیت انسانی نیز نفوذ کرده و دامنه تهدیدات علیه انسان را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه استفاده از فناوری با وجود مزیت‌هایی که دارد ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و این شرایط، زمینه را برای ظهور و بروز انواع جدیدی از تهدیدات فراهم کرده است، گفت: در دنیای نوین، اشراف اطلاعاتی و نفوذ در ذات فناوری نهادینه شده است و به عبارت بهتر، تهدیدات فناورانه محور شده است. مجموعه این شرایط لزوم استفاده هوشمندانه، علمی، دقیق، به‌روز و همه‌جانبه را در مواجهه با تکنولوژی فراهم کرده است.

* شکست استراتژی تهدید نظامی آمریکا علیه ایران

جلالی با بیان اینکه استراتژی تهدید نظامی آمریکا علیه ایران شکست خورده است، افزود: سرنگونی پهباد جاسوسی فوق‌پیشرفته آمریکا، حمله موشکی به عین‌الاسد و اقتدار نیروهای نظامی ما در خلیج فارس، توان دفاعی ما را نشان داد و نقشی کلیدی در افزایش قدرت بازدارندگی کشور ایجاد کرد.

* راهبرد فشار حداکثری مادون جنگ

وی ادامه داد: همین شد که دشمن به سراغ راهبرد فشار حداکثری مادون جنگ برود. در این جبهه دشمن از نقاط قوت خود علیه نقاط ضعف ما برای ضربه زدن استفاده می‌کند که یکی از مهمترین آنها، قدرت سایبری آنهاست. از همین رو شاهد تعریف حوزه‌های جدیدی از جنگ در حوزه‌های سایبری هستیم. در فضای سایبری نیز دشمن در مدل‌های تهاجمی از ترکیبی از مدل‌ها، همچون جنگ سایبری مردم‌محور، زیرساخت‌محور و مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی بهره می‌برد که مصداقی از جنگ ترکیبی است.

* در برابر جنگ ترکیبی نیازمند دفاع جامع هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه برای دفاع در برابر جنگ ترکیبی نیازمند دفاع جامع هستیم که چندلایه و همه‌جانبه باشد، ادامه داد: در دفاع جامع، نخستین لایه، خنثی‌سازی تهدیدات درون‌محور است که مقابله با نفوذ از مصادیق آن است. مصون‌سازی در برابر تهدیدات سایبری، حفظ تداوم کارکرد ارائه خدمات در زیرساخت‌ها، محافظت از مردم و در پدافند رسانه‌ای از دیگر لایه‌های دفاعی است که مجموعه آنها، یک دفاع جامع چندلایه را شکل می‌دهد.

* منافع ملی ما نباید اسیر و درگیر تاکتیک دشمن شود

جلالی با بیان اینکه منافع ملی ما هرگز نباید اسیر و درگیر تاکتیک دشمن شود، تصریح کرد: در مواجهه با الگوی جنگ ترکیبی با سناریوهای متعدد و متنوعی در حوزه‌های دفاعی، اجتماعی، اقتصادی و امثال آن روبه‌رو هستیم که برای به‌کارگیری الگوی درست، نخست باید نوع تهدید را بشناسیم، الگوی مناسب آن را تهیه و انتخاب کنیم و از همه مهم‌تر اینکه الگوی مناسب را به شیوه درست اجرا کنیم.

اخبار مرتبط

ارتش توان مواجهه با جنگ ترکیبی دشمن را دارد

جنگ سایبری رژیم صهیونیستی علیه زیرساخت‌های ایران

به جای تبیینِ جهاد تبیین، وارد اقدام شوید

0 نظر

ارسال نظر

capcha