ثبت ملی ۱۸ اثر تاریخی همدان/ ۳ اثر تخریب شده بازسازی می‌شوند

ثبت ملی ۱۸ اثر تاریخی همدان/ ۳ اثر تخریب شده بازسازی می‌شوند

به گزارش سراج24 همدان؛ سیده مریم موسوی، معاون میراث فرهنگی همدان امروز در گفت‌وگویی با بیان اینکه ۱۸ اثر دیگر از همدان به تازگی ثبت ملی شده است اظهار کرد: این آثار شامل خانه تاریخی، مدرسه، مسجد و بازار است.

وی با بیان اینکه با قرار گرفتن آثار در پرونده ثبت ملی، نگهداری و مرمت آثار طبق قوانین و ضوابط انجام می‌شود گفت: این آثار با ثبت شدت در فهرست آثار ملی مشمول ضوابط بناهای تاریخی می‌شوند و هرگونه تخریب یا تغییر در سازه پیگیری خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان در خصوص مدرسه ظفر، خانه خانجانی و خانه شیری که نام آنها در فهرست آثار ملی قرار گرفته ولی طی ماه‌های اخیر تخریب شدند گفت: با توجه به اینکه این سه اثر زمانی تخریب شدند که فرایند ثبت آنها در حال انجام بود، کار متوقف نشده و پرونده پیش می‌رود و اثر شماره ثبت می‌گیرد.

وی با تا‌کید بر اینکه سه اثر ملی تخریب شده باید بازسازی شوند، گفت: این آثار با توجه به الگوی اولیه بنا درست می‌شود و طبق مستندات، تصاویر و نقشه‌ها باید مالک یا هر دستگاهی که مالکیت دارد، کار بازسازی را انجام دهد.

موسوی در خصوص پیگیری سایر پرونده‌های ثبت ملی نیز افزود: پرونده‌ها مرحله به مرحله برای ثبت ارسال می‌شود که اکنون حدود ۷۰ - ۸۰ پرونده از استان در حال پیگیری ثبت ملی است و طبق زمان‌بندی انجام می‌شود.

سایت موزه میدان امام تجهیز می‌شود/ نمایش آثار کشف شده میدان در سایت موزه

وی در خصوص وضعیت تجهیز سایت موزه نیز گفت: کار عمرانی سایت موزه تمام شده، طراحی داخلی هم انجام شده و محل نمایش آثار هم مشخص شده و باید جلسه هماهنگی باشد تا زمان تجهیز تعیین شود.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان خاطرنشان کرد: هنوز اینکه چه آثاری در سایت نمایش یابد، مشخص نیست ولی محوریت با آثاری است که در آنجا کشف شده است.

اخبار مرتبط

استان همدان کمبود معلم دارد

۳۰ اثر صنایع‌دستی همدان آماده دریافت نشان اصالت ملی

تزریق ۲ میلیون و ۶۳۸ هزار دز واکسن در همدان

0 نظر

ارسال نظر

capcha