محسنی اژه‌ای:

در حال حاضر هر ترک فعلی جرم نیست و نیاز به قانون دارد

در حال حاضر هر ترک فعلی جرم نیست و نیاز به قانون دارد

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه عصر امروز در نشست مشترک نمایندگان مجلس و مسئولان عالی قضایی با گرامیداشت سید حسن مدرس اظهار کرد: شهید آیت الله مدرس زنده تاریخ است؛ زیرا او فردی باایمان، متوکل به خدا با آشنایی و شناخت خوب از دین بود. او از زخارف و مظاهر دنیا اجتناب داشت و در مقابل عوامل مزدور بیگانه ایستادگی داشت و در شرایطی که عده کثیری دم بر می آورند که زنده باد رضاخان، ایشان ایستاد و گفت مرده باد رضاخان و زنده باد خودم.

رئیس قوه قضائیه گفت: مجلس مرکز ثقل مملکت و عصاره ملت است. امام فرمودند اگر در راس مجلس، قوه مجریه و قوه قضائیه افراد صالحی مانند شهید مدرس ها قرار بگیرند همه امور اصلاح می‌شود. مجلس می تواند منشا اصلاح همه امور باشد و ریل‌گذاری صحیح کند.

وی افزود: مجلس اول، وسط و آخر است؛ چون مجلس قانون وضع می کند، نظارت می کند و سوال و استیضاح می کند. مجلس می تواند منشا قدرت در نظام باشد و جلوی بیگانگان و انحراف ها بایستد.

اژه‌ای گفت: مجلس یازدهم کاری کرد که به کمک دولت آمد و با گذراندن یک قانون مسیر را عوض کرد و در برابر مستکبران قدرت آفرید و تولید اقتدار کرد. امروز دولت سیزدهم نیز با تمام توان در جهت ارتقا نظام و رفع مشکلات هستند. در قوه قضائیه نیز مسئولان در همین جهت دارند تلاش می کنند.

وی افزودد: امروز فرصتی است که در کنار همدیگر با بحث و گفتگو و رسیدن به یک فهم مشترک نسبت به مسائل، آسیب شناسی واقعی داشته باشیم و راه حل های مشترک پیدا کنیم و با هم افزایی بتوانیم توطئه های دشمنان را خنثی کنیم. سه قوه اگر دست در دست هم بدهند و از ظرفیت مردم استفاده کنند می توانند تحریم ها خنثی کنند.

اژه‌ای تأکید کرد: سرمایه اصلی ما مردم هستند که اگر از این سرمایه سه قوه استفاده کنند، مطمئن باشید که می توانیم با مشکلات مبارزه کنیم.

وی با اشاره به صحبت‌های نمایندگان در خصوص ضرورت ارائه لایحه توسط قوه قضائیه گفت: باید دست به دست هم بدهیم لوایحی که داده می شود سریع تر و دقیق تر انجام شود. معاونت حقوقی ما با کمیسیون ها هماهنگ کنند تا وقتی لایحه آمد در مجلس زیاد دستکاری نشود و سریعتر به نتیجه برسد.

رئیس قوه قضائیه درباره طرح حدنگار گفت: هرساله چقدر برای حدنگار بودجه در نظر گرفته شده است؟ یکسال مجلس برای حدنگار بودجه در نظر گرفت و شما ببینید که چه میزان کار انجام شده است! ۷۱ میلیون کیلومتر حدنگاری شده است.

اژه‌ای درباره ترک فعل‌ها اظهار کرد: هر ترک فعلی حالا جرم نیست و نیاز به قانون دارد و شما مطمئن باشید که قوه قضائیه باید دستگاهی باشد که بیش از همه به قانون احترام می گذارد و اگر قانون نداشته باشیم و با نظرات خودمان وارد شویم ممکن است مشکل ایجاد کند.

وی ادامه داد: تا به امروز در کمتر از ۴ ماه ۹ نشست با نمایندگان مجلس داشته ام یعنی با ۷ کمیسیون و ۲  فراکسیون دیدار داشته‌ام و به نظرم نزدیک‌ترین افراد به مردم نمایندگان آن‌ها هستند.

محسنی‌اژه‌ای افزود: قوه قضائیه به طور جدی چند موضوع را در دست بررسی دارد. اول اینکه اطاله دادرسی را کم کنیم و فرایند های دادرسی را کوتاه کنیم. 

وی افزود: یکی از لوازم کوتاه کردن فرایند دادرسی این است که ما الان بیش از ۲ هزار عنوان داریم و اگر به همین ترتیب رو به افزایش باشد و این مقدار عناوین مجرمانه باشد پرونده‌ها هر روز بیشتر می‌شود و با بودجه و نیروی بیشتر هم مشکل حل نمی‌شود. به دنبال این هستیم لوایحی را به شما بدهیم و کاری کنیم که کمتر جرم انگاری شود و در جهت قضازدایی حرکت کنیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مشکلات مالی قوه قضائیه گفت: در بودجه امسال برای مسئله فناوری قوه قضائیه، هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است با این حال تا چند وقت پیش یک ریال از آن هم به قوه قضایئه داده نشده است.

وی افزود: به علاوه ۴۰۰ میلیارد ریال قرار بوده است که برای سند تحول قضایی در نظر گرفته شود که تا کنون یک ریال هم به قوه قضائیه داده نشده است.

اژه‌ای تصریح کرد: پایه بودجه ما ضعیف است و وظایفی که قانون به عهده ما گذاشته است با این امکانات قابل تحقق نیست. ما باید ۳۲۰۰ نیرو و سالی ۸۰۰ قاضی جذب می‌کردیم که بودجه نداشته‌ایم و نگرفته‌ایم.

اخبار مرتبط

دستورات رئیس قوه قضائیه به دادستان‌های کشور درباره نحوه برخورد با عوامل اغتشاشات

تحریم وزارت اطلاعات، تنفس مصنوعی آمریکایی ها به گروهک های تروریسی است

تاکید رئیس قوه قضاییه به سهم بخش کشاورزی در تحکیم استقلال و امنیت کشور

0 نظر

ارسال نظر

capcha