سرلشکر سلامی:

‌ایران است که آمریکا را مدیریت می‌کند/ آمریکا دیگر "قدرت، ‌‌نفوذ و تسلط سیاسی" ۴۳ سال پیش را ندارد

‌ایران است که آمریکا را مدیریت می‌کند/ آمریکا دیگر "قدرت، ‌‌نفوذ و تسلط سیاسی" ۴۳ سال پیش را ندارد

به گزارش سراج24؛ سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی‌ فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم افتتاحیه همایش حوزه‌های بسیج دانشجویی 210 دانشگاه برتر کشور در مشهد مقدس اظهار داشت: بسیج تفکری دینی و اسلامی است، ساختاری است که شاکله جهاد و سعادت این جامعه را در خود متبلور می‌سازد.بسیج یک تشکل بدون قطب، بی‌انتها، بی‌کرانه با خاصیت نهایت‌ناپذیری است.

وی افزود: هندسه فکری انقلاب در عرض و طول سیال این حقیقت عظمی می‌درخشد، بی‌مرز است بسیج بی‌حصار است در افقی پهناور حقیقت می‌کند همانند خورشید به همه اهل زمین گرما‌بخش است به همه نور می‌افشاند همانند قطرات طراوت بخش باران برتن همگام می‌بالد.

سرلشکر سلامی تصریح کرد: این چنین تشکلی در هیچ نقطه‌ای از عالم وجود ندارد شاید  تکرار‌ناپذیر به دلیل موقعیت خاص انقلاب فقط متعلق به این حالت از تفکر و اندیشه است. میدان رشد آن سرزمین انقلاب است. در سرزمین انقلاب این شجره رشد می‌کند و ثمر می‌دهد و این یک واقعیت مسلم است که ما در طول این چهل و سه سال انقلاب که بنده حقیر و بخشی از دوستانی که در این جمع حضور دارند این توفیق را داشته‌ایم که نظاره‌گر تمام حوادث تلخ و شیرین و همه فرازونشیب‌های این سال‌های پر حماسه و پر حادثه بوده باشیم و با نقش آفرینی‌های بسیج آشنا شده باشیم و آن را از نزدیک در میدان دیده باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما از تاریخ تاریکی متولد شده‌ایم از تاریخی که سیطره استعمار و استبداد 10ها سال و 100ها سال بر این سرزمین، انجماد فکری ایجاد کرده بود یعنی یک ملت در جمود فکری در انجماد اندیشه در یخبندان آگاهی، در تیرگی جهل، در ظلمت جهالت مدرن زندگی می‌کردند ما این حالتی داشتیم به خصوص در آن سال‌های مبتنی بر انقلاب که اندیشه غرب به تدریج در حال تبیین شدن به یک مدل در کشور ما می‌شد و هویت ملی و هویت اسلامی و دینی  این ملت را غارت می‌کرد و اجازه تفکر پیرامون سرنوشت خود را نمی‌داد.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کرد: ساختن سرنوشت در یک جامعه زمانی اتفاق می‌افتد که رهبران یک جامعه منشا تولید تفکر برای اداره آن باشند یعنی جایی که تفکر استراتژیک به تعبیر امروزی تفکر راهبردی وجود داشته باشد ملت بر سرنوشت خود حاکم است.

وی افزود: در دوران حاکمیت طاغوت این ملت از سطح تفکر راهبردی محروم بود به ما حداکثر ارتفاعی که در اندیشه می‌دادند عملیات بود، شما وقتی سطوح مدیریت را می‌خوانید سه سطح تاکتیکی، راهبردی و عملیاتی می‌بینید.

سرلشکر سلامی بیان داشت: سطح تاکتیکی فیزیکی‌ترین نوع تفکر است  که به اجرای اندیشه‌ها می‌پردازد سطح استراتژیک عالی‌ترین سطح تفکر است که اولویت‌ها و سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های اساسی را تعیین می‌کند و به تعیین هدف‌های اساسی می‌پردازد و مسیر و طریق دستیابی به هدف‌ها را با استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای موجود ممکن می‌سازد. یک سطح واسطه‌ای وجود دارد که اندذیشه سطح استراتژیک را دریافت می‌کند و ان را به سطح تاکتیکی ترجمه می‌کند و به آن سطح واسطه و عملیاتی می‌گویند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: در مدیریت سیاسی ما و هم در مدیریت اقتصادی و فرهنگی و هم در ابلاغات و فعل و انفعالات نظامی و امنیتی این سطوح تعریف شده است. تقریبا در همه عالم نیز این تقسیم بندی به تفکیکی سطوح وجود دارد. چون شما اهل اندیشه هستید محمل آگاهی هستید، معیار و میزان فکر برتر در جامعه هستید، اندیشه‌ورزی می‌کنید با فضای استبداد سروکار دارید این مباحث مهم است.

وی افزود: ایران فاقد سطح استراتژیک تفکر بود  و این حالتی که دشمن تحت این عنوان "جداسازی بین ذهن و جسم" ایجاد می‌کند تا با استفاده از ذهن منفصل در نقطه دوردست تحرکات فیزیکی  یک جامعه را در کنترل بگیرد این دقیقا در دوران قبل از انقلاب واقعیت داشت.یعنی ذهن متصل ایرانی به جسم ایرانی متصل نبود به تعبیری این تفکر بای پس می‌شد از نقطه‌ مبدا که غرب بود اندیشه سرنوشت برای ایران شکل می‌گرفت و ایرانی‌ها کارگزار تفکری بودند که غربی‌ها  قوه آن بودند.

وی ابراز داشت: در چنین فضایی زندگی می‌کردیم، یعنی ما بخشی از نقشه جغرافیای سیاسی غرب بودیم، یک ایالت منفصل اما در جغرافیای سیاسی غرب توصیف می‌شدیم یعنی استقلال سیاسی وجود نداشت، استقلال سیاسی یعنی اینکه یک کشور نباید برای خود تعیین خط مش و تعیین موقعیت در دستگاه مختصات بین‌المللی کند.نه اینکه وضعیت او را در دستگاه مختصات جهانی، قدرت دیگری تعیین کند.

سرلشکر سلامی ادامه داد: مسیر حقیقت او را قدرت دیگری بسازد یعنی اگر کشوری در میدان جاذبه مرکزی قدرت دیگری قرار گرفت و تحت تاثیر جاذبه سیاسی او عمل کرد این فاقد استقلال سیاسی است.کشوری که استقلال سیاسی ندارد فاقد استقلال فرهنگی، اقتصادی، علمی، امنیتی و دفاعی است و ما اینگونه بودیم ما بخشی از سیاست ستون‌های دوگانه آمریکا در منطقه بودیم تحت عنوان "دکترین ستون‌های دوگانه" یا دکترین لولاهای دوگانه‌، این دو که پاشنه سیاست‌های آمریکا را شکل می‌داد ایران و عربستان سعودی بودند، اما عربستان سعودی آن زمان قدرت قابل توجهی نبود کما اینکه امروز هم نیست.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ایران بود که به دلیل موقعیت جغرافیایی، وسعت و قدرت اقتصادی می‌توانست به عنوان یک ناقل منطقه‌ای‌ برای پیشبرد سیاست‌های آمریکا عمل کند این بهترین لقبی بود که به ایران می‌دادند همانند لقبی که در جنگ جهانی به ایران دادند تحت عنوان " پل پیروزی" ، یعنی ارتش‌های متحدین و متفقین از آن می‌گذشتند و آن زمان اینگونه بود.

وی اذعان داشت: ایران بزرگ که صاحب قدمت و تمدن در جهان بود تبدیل شده بود به پل پیروزی، به ستون برای سیاست‌های امریکا، اینگونه بود، و یک بعثت همانگونه که بعثت اولیه اسلام از آن دوران تیره جاهلیت اولی سربرآورد و قیام آزادی،هویت،کرامت و عدالت سرداد و اسلام آمد تا قل و زنجیر  اسارت را از دست و پای این بشر باز کند اجتناب از هاموت را به انسان بیاموزد و اندیشه خدا را به او یاد بدهد به همان شکل اسلام در فضای انقلاب اسلامی آمد تا این بار جهالت مدرن و ضلالت مدرن را از بین ببرد و وادی نور را برای بشریت باز کند و  این قدرت‌های شیطانی را از سیطره برمسلمانان دور کند.

سرلشکر سلامی اظهار داشت: انقلاب آمد تا  اندیشه دینی را به یک مدل و الگویی از حکومت تبدیل کند و نظام اسلامی مدل نقش دین در اداره جامعه بود و این بدین معناست که دیگر ایران و بعد با صدور ارزش‌های انقلاب، مسلمانان دیگر سرزمینشان تحت سیطره قدرت‌های بزرگ قرار نخواهدگرفت.اساس جنگ دشمن با ما از روز تولد انقلاب تا به امروز جلوگیری از شکل‌گیری یک مدل موفق براساس اندیشه اسلامی بود و این جنگ برای همین است چرا که وقتی یک اندیشه به مدل تبدیل می‌شود اثبات می‌شود و قابلیت تکثیر پیدا می‌کند.

وی یادآور شد: سرزمین‌های وسیعی را تحت سیطره خود می‌گیرد و تکرار می‌شود،تولید مثل می‌کند و مثل خود را تولید می‌کند و از اول تا امروز اینگونه بود و این 43سال سرشار از تاریخ یک جنگ جهانی پیوسته بلا انقطاع بوده است. هیچ لحظه‌ای در این 43سال نیست که ما با دشمنان یا در فضای واقعی و یا در محیط ذهن و روح درگیر نباشیم، ‌دیروز نظریات غربی را نسبت به انقلاب می‌خواندم یکی از نظریه‌پردازان قدرتمند غربی می‌گفت: "انقلاب اسلامی ایران روح جدیدی بود برای جهان بی‌روح" این واکنشی که نظام جهانی، نظام سلطه و نظام استکبار از خود نشان داد، خارج شدن از پوسته سلب حاکمیت امپراطوری‌ها در دوره تولد انقلاب که قدرت‌های بزرگ در اوج شکوه خود بودند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکایی که امروز می‌بینید با آمریکای اول انقلاب زمین تا آسمان فاصله دارد آن زمان 40درصد اقتصاد جهان و ثروت جهان دست او بود با قدرت نظامی بی‌سابقه و نفوذ و تسلط سیاسی فوق‌العاده، قدرتی که توانست در 45سال رقابت شوروی را از صحنه سیاسی خارج کند. بمب ‌های هسته‌ای او در ناکازاکی و هیروشیما منفجر شده بود و تمام اروپای غربی تحت سیطره سیاسی او بود. تمام موقعیت‌های استراتژیک جهان دست او بود و بر تمام نهادهای سیاسی مسلط بود امروز این تسلط وجود دارد اما با ارتفاعی کمتر؛ آمریکای امروز از آمریکای 43 سال پیش بسیار ضعیف‌تر است و در موقعیت نسبی ما و او این ناهم‌ترازی به تدریج  به هم‌ترازی در حال تبدیل شدن است. 

اخبار مرتبط

آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است

شمخانی: آغاز اجرای موافقتنامه ۲۵ ساله ایران و چین موفقیتی راهبردی است

رهنمودهای رهبر انقلاب و «قانون لغو تحریم‌ها» مسیر مذاکرات را مشخص کرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha