قالیباف در نشست با نویسندگان:

فرهنگ دفاع مقدس می‌تواند اقتصاد را هم مدیریت کند

فرهنگ دفاع مقدس می‌تواند اقتصاد را هم مدیریت کند

به گزارش سراج24؛ محمدباقر قالیباف به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست صمیمی با جمعی از نویسندگان که در مجلس حضور یافتند، گفت: در حوزه هنر، کتاب، کتابخوانی، موسیقی، سینما و غیره مصرف کننده بوده و تولیدکننده آن نیستیم اما به عنوان یک خدمتگزار از جنبه مدیریتی به موضوع فرهنگ نگاه می‌کنم.

وی با بیان اینکه باید به یک سوال پاسخ داد و در گفتگوهای شفاف، حین گفتن چالش‌ها، راهکارها را نیز بیان کنیم، گفت: آینده نگری، تحلیل محتوایی و روندی و آسیب‌شناسی باید به گونه‌ای باشد که در نهایت راهکار و نقشه راه داشته باشد.

* انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود، تاکید کرد: مبنای این انقلاب نیز مردم بودند که آمدند و به آن عینیت بخشیدند. معجزه امام (ره) این بود که دین را از کنج حجره‌ها به وسط جامعه آورد، آن هم در زمانی که همه تحلیل‌ها این بود که امکان آن وجود ندارد، اما قدرت فرهنگ نشان داد که دین این ظرفیت را دارد و شعار هم نیست.

قالیباف افزود: در بخش دفاع مقدس نیز حتی به لحاظ مادی پیروز شده و نشان دادیم به همه خواسته‌هایی که خیلی‌ها در سال‌های پس از قطعنامه ادعا کردند که به آن نرسیده‌ایم، هم رسیده‌ایم.

وی با بیان این پرسش که آیا در جنگ، قدرت نظامی ما را نجات داد و آیا با موشک‌هایی که شهید طهرانی مقدم ساخت جنگیده‌ایم، تاکید کرد: با گوشت و پوست و استخوان خود می‌گویم جز با اتکا به فرهنگ و باورهای خود، مقابل دشمن نجنگیدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات یک تحلیلگر شبکه بی‌بی سی، یادآور شد: او می‌گفت «وقتی به یک طرف جبهه نگاه می‌کردیم تجهیزات و نیروی نظامی وجود داشت اما طرف دیگر، حتی حداقل امکانات و نیروهای انسانی را نیز نداشتند با این حال جبهه ایران پیروز بود ما فقط دیدیم وقتی کشته‌های ایران به شهرهای خود باز می‌گردند مجدداً افراد دیگر از همان شهرها به جبهه می‌آیند و از مرگ نمی‌ترسند در حالی که طرف مقابل از مرگ می‌ترسید.»

* جنگ ما نیاز به گزافه‌گویی ندارد و یک واقعیت است

قالیباف با بیان اینکه جنگ ما نیاز به گزافه گویی ندارد و یک واقعیت است، تصریح کرد: با چشم خود دیدیم یک نوجوان ۱۷ ساله تخریبچی در معبر افتاده و پایش قطع شده است و یک خرج «آر پی جی» هم پشت او بود که آتش گرفته بود و بالای هزار درجه هم حرارت داشت و پشت او را سوزانده بود اما وقتی خواستیم او را از معبر درآوریم می‌گفت به من دست نزنید فقط مراقب باشید این بخش از محور پاکسازی نشده، رزمندگان روی مین نروند. آیا آموزش و نظامی‌گری این‌ها را به او یاد داده است؟ آیا این جز فرهنگ محرم و صفر و عاشورا است؟ آیا این جز سنت‌های الهی است؟

وی با بیان اینکه پس از انقلاب وقتی بسیج تشکیل شد، آن طور که باید جا نیفتاد و از زمانی جا افتاد که تولید فرهنگ کرد و آن زمان میدان دفاع مقدس بود، افزود: فرهنگی در دفاع مقدس نهفته بود که در حوزه آموزش نیز تبلور یافت. من هم ابتدا نظامی نبودم، بلکه یک دانش آموز دبیرستانی بودم اما چه اتفاقی افتاد؟ یک افسر توپخانه برای اینکه وارد جنگ شده و یک توپ رها کند باید ۴ سال آموزش ببیند اما یک شهروند عادی بدون هیچ سابقه جبهه، ۴ هفته آموزش می‌بیند و در این زمان به اندازه ۴ سال آموزش و مهارت می‌بیند و حداکثر ۳ ماه بعد تبدیل به یک فرد موثر برای حضور در جنگ می‌شود و این همان فرهنگی است که گذشت، مدیریت و فرماندهی را آموزش می‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قدرت ما باورهای مردم است که اگر دل به جمهوری اسلامی ندهند، هر چه موشک داشته باشیم فایده‌ای ندارد. اینکه ما به این شرایط رسیده‌ایم به این دلیل است که همه کارهایی که مبتنی بر سنت‌های الهی بود، کنار گذاشتیم.

قالیباف افزود: تا دوران دفاع مقدس مسیر را به درستی آمدیم اما بعد از آن در حوزه نظامی نیز هنوز می‌گوییم سه برابر دشمن باید آفند داشته باشیم اما مگر زمان حصر آبادان که بنی صدر را که نه خودش را و نه مردم را باور داشت، حذف کردیم چه تحولی در حوزه نظامی رخ که حصر آبادان شکست، طریق القدس را انجام دادیم و بعد از آزادسازی خرمشهر شد؟

وی با تاکید بر اینکه در آن برهه تغییر نگاه و اتکا به سنت‌های الهی و مردم باعث تحول در جبهه شد، گفت: همه این اتفاقات پشت سر هم انجام گرفت، لذا امروز باید این فرهنگ را که منجر به پیروزی می‌شد حتی در سپاه تدریس کنیم. مردم تکیه گاه کشور هستند درحالی که ما آن‌ها را با دسته‌بندی‌های مختلف جدا کرده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که از انقلابی‌گری حرف می‌زنیم، اگر در متن آن عدل و عقل نباشد و انسان‌ها حرمت نداشته باشند و اگر ما به عنوان مدیری سیاسی، حرف و دعواهای سیاسی و باورهای مختلف مردم را نپذیریم و نگاه عدل و عقل بر تصمیمات ما نباشد و جامعه آن را نبیند، در موضوعات ملی که در سرنوشت همه ما تأثیر دارد به سمت بی‌هویتی می‌رود و فرهنگ برای آن بی‌ارزش می‌شود.

* ما با مشکل فرهنگ اقتصادی مواجه هستیم

قالیباف با بیان اینکه امروز با مشکل فرهنگ اقتصادی مواجه هستیم، یادآور شد: در دفاع مقدس عنصر انسان و رزمندگان تنها موضوع مهم در جنگ بود اما آیا امروز شهروندان و مردم در تصمیمات مهم هستند و یا صرفاً برای خالی نبودن عریضه به آن‌ها نگاه می‌شود؟

وی اضافه کرد: به عنوان یک مدیر می‌گویم برای اصلاح شرایط، ۲ نیاز داریم که یکی از آن‌ها فناوری است؛ فناوری تحولی را ایجاد کرده که در این عصر هر مدیری باید درک دقیق و درستی از این بستر داشته باشد و تحولات عظیمی ایجاد کند و سامانه‌های ۱۱۰ پلیس و ۱۳۷ شهرداری یک نمونه آن است. فناوری سبک زندگی دیگری است که حتی فرهنگ را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع دیگری که مدیریت در ابعاد دفاعی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست که هر کدام از استراتژی‌های حکمرانی است به آن احتیاج دارد، فرهنگ است و از قضا من معتقدم کار فرهنگی کار درازمدت نیست بلکه، هم به لحظه جواب می‌دهد و هم تمدن‌سازی می‌کند، هر چقدر زحمت بکشید تا همان شب نتیجه آن را می‌بینید.

قالیباف بیان کرد: زمانی که به نیروی انتظامی رفتم در جلسات اول با فرماندهان در ماه نخست کاری از من پرسیدند برنامه شما برای نیروی انتظامی چیست؟ در آن جلسه گفتم که همه ما مدرسه رفته‌ایم و می‌دانیم که از دانش آموز می‌پرسیدند پدرت چه کاره است، من کاری می‌کنم که وقتی فرزند شما در مقطع ابتدایی در کلاس حاضر شد و معلم درباره شغل پدرش از او پرسید، پسر و دختر شما اضطراب نگیرد، لحظه شماری کند تا نوبتش شود و با افتخار بگوید پدر من پلیس است.

وی اضافه کرد: دو ماه بعد از آن جلسه، در دانشگاه با جامعه‌شناسان صحبت کردم که پرسیدند در نیروی انتظامی قصد داری چه کنی که من گفتم قصد دارم رویکرد امنیت تهدیدمحور را به رویکرد «امنیت جامعه محور» تغییر دهم و از آن‌ها کمک خواستم؛ آیا این جز فرهنگ است؟

* مشکلات ما ضعف مدیریت است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز در حوزه اقتصاد داریم «له» می‌شویم و در هر ۲۴ ساعت، ۵.۵ میلیون بشکه نفت در کشور مصرف می‌کنیم، اظهار داشت: کدام کشور دنیا نسبت به جمعیت خود این میزان انرژی مصرف می‌کند؟ نمی‌توان به آن اسراف هم گفت چرا که اسراف تنها دو تا سه برابر است اما ما چه میزان اضافه مصرف می‌کنیم! با احتساب قیمت هر بشکه نفت، حدوداً سالی ۱۶۰ میلیارد دلار هزینه مصرف انرژی در کشور است.

قالیباف ادامه داد: اگر فقط به فرهنگ مصرف که اسراف را در اسلام حرام دانسته، توجه کنیم مشکلات حل می‌شود چرا که فرهنگ معنا و شاخصه دارد از این رو بدون شک می‌توانیم نصف این میزان مصرف را صرفه جویی کنیم. برای داشتن یک اقتصاد باثبات صرفاً از طریق این یک قلم با ۷۰ میلیارد دلار می‌توان تثبیت پیدا کرد.

وی با تأکید بر اینکه باید این فرهنگ را داشته باشیم که برای مردم احترام قائل شده و آن‌ها را عزیز بشماریم، بیان کرد: مشکل ما پول و امکانات نیست، ضعف مدیریت یک مشکل مهم است. وقتی یک باشگاه ۴۰۰ میلیارد تومان مصرف می‌کند پس مشکل پول نداریم، چاره این نیست که وزیری بیاوریم که پول را از جایی جابجا کند، پول که ملک شخصی وزیر یا رئیس قوه نیست، پس معلوم است ما فرهنگ اجرای قانون نداریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در زمانی که فرمانده ناجا بودم که گفتم آلودگی و ترافیک تهران قابل حل است که به من گفتند همه طرح‌هایت را کنار بگذار، در یکی از بخش‌ها به بستن کمربند ایمنی تأکید کرده‌ای اگر توانستی این موضوع را در فرصت ۶ ماهه اجرا کنی ما بقیه را می‌پذیریم و کمک می‌کنیم تا حل شود. من گفتم ۶ ماه وقت نمی‌خواهم شما ۲ ماه وقت بدهید و دستگاه نظارتی بگذارید تا ببینید اگر بالای ۷۰ درصد مردم کمربند بستند قبول کنید که سایر کارها را نیز انجام دهیم.

قالیباف اظهار داشت: در آن برهه بیش از ۸۰ درصد مردم ایران ظرف مدت ۴۵ روز با کار فرهنگی نظیر تولید فیلم، شعر، پلیس کودک، لباس و غیره این اقدام را جدی گرفتند.

وی به خاطره‌ای جالب اشاره کرد و گفت: همان روزها بود که در محدود میدان ولیعصر (عج) بودم یک وانت نیسان دیدم که سپر و چراغ و… نداشت و شن حمل می‌کرد و برای اینکه شن‌ها نریزد، چند کیسه سیمان پشت آن بسته بود. آن خودرو حتی در نداشت! و شیشه‌های جلوی آن نیز شکسته بود و تنها ۴ چرخ بود که راه می‌رفت و درحالی که حتی کمربند ایمنی هم نداشت اما دو سر یک پارچه را به گونه‌ای بسته بود که جای کمربند ایمنی عمل می‌کرد. آن پیرمرد به قانون احترام گذاشت و این یک فرهنگ است، اما اینکه ماشین او کمربند ایمنی ندارد و آن مشکلات را داشت ضعف من مدیر است که باید ماشین او را عوض کنم اما نمی‌کنم و به این مسائل اهمیت نمی‌دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این نوع نگاه به مردم و مشکلات شان، همان حرفی است که زمانی درباره ۴ درصد و ۹۶ درصد گفتم؛ حقوق او را نمی‌دهم، از او حمایت نمی‌کنم و سروقت ماشین او را عوض نمی‌کنم که این را نباید به حساب آن پیرمرد گذاشت؛ با این حال او با همان پارچه به فرهنگ آن زمان لبیک گفت.

* در حوزه فرهنگ می‌توانیم به بزرگ‌ترین منافع دست یابیم

قالیباف با اشاره به اینکه کشور ما کشور ثروتمندی است اما ما در مدیریت دچار مشکل هستیم، یادآور شد: زمانی می‌گفتم ناکارآمدی ما اشباع شده است یعنی اگر امثال من سر کار نیاییم، کشور بهتر اداره می‌شود. ما به دین و کشور مدیون هستیم و هرکاری می‌کنیم و همه ناکارآمدی‌ها به پای دین نوشته می‌شود؛ اما معتقدم در حوزه فرهنگ با کمترین هزینه‌های مالی می‌توانیم به بزرگ‌ترین منافع دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه همواره بر حوزه فرهنگ تأکید داشته‌ام، تصریح کرد: حداقل از نظر کمی بودجه فرهنگی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل چند برابر افزایش داشته اما چون نقشه راه نداشته و در به کارگیری و استفاده از فرهنگ ناشیانه عمل می‌کنیم به نتیجه نمی‌رسیم و نیازمند کارِ گروهی و هماهنگی هستیم. همکاری سه قوه لازم است اما کافی نیست و زمانی که به هم افزایی تبدیل شد و مردم به آسایش رسیدند این همکاری و همدلی اثربخش است.

* جنگ رسانه‌ای سخت‌تر از جنگ اقتصادی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حوزه کارکردی، رفتاری و مدیریتی مشکل داریم که می‌توان آن را حل کرد، اظهار داشت: شما به عنوان فرماندهان جنگ فرهنگی و رسانه‌ای به ما راهکار و پیشنهاد ارائه کنید و ما در جلسه سران قوا که در کنار اقتصاد، موضوع فرهنگ را نیز مهم می‌دانیم، آن را مطرح می‌کنیم و می‌دانیم جنگ رسانه‌ای سخت‌تر از جنگ اقتصادی است.

قالیباف تاکید کرد: جنگ اصلی فرهنگ ما را مورد هدف قرار داده و شما فرماندهان آن هستید. راه حل مشکلات اقتصاد ما نیز فرهنگ است.

وی گفت: در زمان تصدی شهرداری تهران نیز آثار تفکر اجتماعی و مردم محوری را دیده‌اید. تخصص من تولید محتوا در این عرصه نیست اما هر کار فرهنگی به خصوص در حوزه کالبدی و ساخت و ساز بوده، کم نگذاشته‌ام. بیش از ۳۵۰ کتابخانه در این شهر ساخته شد و کتابخانه‌های تمام مدارس را تجهیز کردم و در کلاس‌های اول تا سوم ابتدایی کتابخانه کلاسی ایجاد کردیم چون می‌دانستم هرچه در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم بعداً نتیجه را خواهیم دید.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین باغ کتاب در کنار سایر سازه‌های عمرانی یکی از افتخارات این شهر است. اساس رویکرد ما محله محوری و توسعه اجتماعی بود و امروز نیز که در مجلس خدمت می‌کنیم صدای مردم هستیم و آمده‌ایم که برای مردم کار کنیم.

* اقتصاد و فرهنگ باید اولویت مجلس باشد

قالیباف متذکر شد: رهبر معظم انقلاب نیز اولویت مجلس را اقتصاد و فرهنگ عنوان کردند. ما نیز به مردمی‌سازی معتقدیم و شما که اصحاب فرهنگ هستید باید بگویید چه کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال نویسنده‌ای درباره نگارش کتاب، بیان کرد: فرصت کتاب نوشتن در این حوزه‌ها را نداشته‌ام و چند جلد کتابی که دارم در حوزه تخصصی‌ام است، اما هر کجا کار کردم مدیریت دانش کردم و همه تجربیات بنده ثبت و ضبط شده است و به خصوص از نیروی هوایی به بعد در حوزه کادرسازی هم تأکید داشتم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سوال نویسنده دیگری درباره ارتباط با مجلس، تصریح کرد: شما باید با مجلس ارتباط برقرار کنید، وقتی از هوشمندسازی می‌گوییم یعنی شرایطی فراهم باشد که هر زمان بتوانید وارد سایت مجلس شوید و جلسات کمیسیون‌ها در آنجا به صورت آنلاین در دسترس باشد و مردم بتوانند نظر بدهند. کمیسیون فرهنگی هم باید از شما دعوت کند تا نظرات شما را بشنود.

قالیباف اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب با باور و قلم خود برای حوزه فرهنگ به صورت کامل مایه گذاشتند اما وقتی پایین‌تر می‌آییم روش‌ها و کارها ضعیف می‌شود. ایشان با همین تقریظ نوشتن‌ها کمک مادی و معنوی می‌کنند و می‌گویند به هر طریقی می‌توانید کاری انجام دهید. اگر سرباز ایشان هستیم، مشی ایشان را دنبال کنیم. در حوزه فرهنگ چه کسی از ایشان کارشناس‌تر است؟

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش قراولان فرهنگ شما نویسندگان هستید، گفت: ما نیز در رکاب شما هستیم و معتقدیم فرهنگ دفاع مقدس می‌تواند اقتصاد را نیز مدیریت کند، به شرط اینکه خداباوری، خودباوری و مردم باوری داشته باشیم.

اخبار مرتبط

نظیر مراسم محرمی که در جبهه برگزار می‌شد را ندیده‌ام

زندگینامه شهید عبدالله اسکندری

«شهید کامیاب» اهل کادرسازی و نهادسازی در همه جای ایران بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha