برگزاری ۱۴ دوره ملی دانش افزایی برای مشاوران ازدواج و خانواده

برگزاری ۱۴ دوره ملی دانش افزایی برای مشاوران ازدواج و خانواده

به گزارش سراج24؛ اعظم کریمی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در گفت و گویی گفت: این دفتر از سال ۹۸ با برگزاری ۱۴ دوره ملی دانش افزایی به میزبانی استان های سراسر کشور اقدام به آموزش سه هزار مشاور ازدواج، خانواده و مدیران مراکز تخصصی مشاوره ازدواج این وزارت کرده است.

کریمی افزود: آموزش و مشاوره‌های ازدواج، از اولویت‌های اساسی برنامه‌ریزی پیشگیری از ناهنجاری‌های فردی و خانوادگی، مسائل نوپدید ارتباطاتی، کاهش میزان طلاق و افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی است.

وی بیان کرد: تحقیقات فراوانی نشان داده است که افرادی که در برنامه‌های آموزش پیش از ازدواج شرکت می‌کنند از رشد ارتباطی بهتر، تبادلات مخرب کمتر و حمایت بیشتری برخوردارند و آمار طلاق در بین آنها کمتر است. در واقع بسیاری از طلاق‌ها بدین دلیل رخ می‌دهد که زوجها شناخت، آگاهی و مهارت کافی برای شروع زندگی را نداشتند و آموزش و مشاوره لازم را در این ارتباط ندیده‌اند.

کریمی با اشاره به اهمیت و ضرورت مشاوره خاطر نشان کرد: در اسناد بالادستی کشور مانند بند ۱۰، «سیاست‌های کلی خانواده» ابلاغی مقام معظم رهبری، ماده ۸ «قانون تسهیل ازدواج جوانان» ، ماده ۱۰۲ «قانون برنامه ششم توسعه کشور» و قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده به انحای مختلف به جایگاه حساس و مهم مشاوره اشاره شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به تغییرات اجتماعی جامعه کنونی و بروز مسائل و پدیده‌های نوپدیدی که کیان خانواده و موضوع ازدواج را به نشانه گرفته و باعث به تاخیر افتادن ازدواج و ایجاد مسائل و مشکلات متعدد و جدید در خانواده‌ها شده است، ارائه دانش و اطلاعات به روز و علمی برای مشاوران جهت مشاوره علمی و دقیق به خانواده‌ها و جوانان ضروری است.

کریمی اظهار کرد: از اینرو با توجه به این موضوع و ضرورت در اختیار دادن فرصت و عدالت آموزشی و اطلاعات موجود به این قشر از جامعه؛ دوره‌های دانش افزایی ویژه مدیران، روانشناسان و مشاوران در مراکز استان‌های مختلف و با مشارکت اکثر ذینفعان مرتبط در کل کشور برگزار شد، به گونه ای که امکان حضور مشاوران سایر دستگاهها نیز در این دوره ها فراهم بود.

وی تصریح کرد: ضرورت ازدواج آسان و بههنگام، وجود تعارضات خانوادگی، مسائل مرتبط با فرزندآوری در جامعه باعث شده که آحاد جامعه به نقش و اهمیت حیاتی مشاوران در کاهش و مواجهه عاقلانه و علمی با این مسائل اذعان داشته باشند و از مجریان و سازمان‌های مرتبط این توقع را دارند که در راستای تقویت مشاوران و دانش آفزایی آن ها بیش از پیش همت بگمارند.

اخبار مرتبط

هزینه تست روانشناسی پیش از ازدواج، یک میلیون تومان!

آغاز ثبت نام وام ازدواج جوانان روستایی متولد دهه ۶۰

ثبت الکترونیکی ازدواج در سراسر کشور فعال شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha