برگزاری ۱۴ دوره ملی دانش افزایی برای مشاوران ازدواج و خانواده

برگزاری ۱۴ دوره ملی دانش افزایی برای مشاوران ازدواج و خانواده

به گزارش سراج24؛ اعظم کریمی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان در گفت و گویی گفت: این دفتر از سال ۹۸ با برگزاری ۱۴ دوره ملی دانش افزایی به میزبانی استان های سراسر کشور اقدام به آموزش سه هزار مشاور ازدواج، خانواده و مدیران مراکز تخصصی مشاوره ازدواج این وزارت کرده است.

کریمی افزود: آموزش و مشاوره‌های ازدواج، از اولویت‌های اساسی برنامه‌ریزی پیشگیری از ناهنجاری‌های فردی و خانوادگی، مسائل نوپدید ارتباطاتی، کاهش میزان طلاق و افزایش رضایتمندی از زندگی زناشویی است.

وی بیان کرد: تحقیقات فراوانی نشان داده است که افرادی که در برنامه‌های آموزش پیش از ازدواج شرکت می‌کنند از رشد ارتباطی بهتر، تبادلات مخرب کمتر و حمایت بیشتری برخوردارند و آمار طلاق در بین آنها کمتر است. در واقع بسیاری از طلاق‌ها بدین دلیل رخ می‌دهد که زوجها شناخت، آگاهی و مهارت کافی برای شروع زندگی را نداشتند و آموزش و مشاوره لازم را در این ارتباط ندیده‌اند.

کریمی با اشاره به اهمیت و ضرورت مشاوره خاطر نشان کرد: در اسناد بالادستی کشور مانند بند ۱۰، «سیاست‌های کلی خانواده» ابلاغی مقام معظم رهبری، ماده ۸ «قانون تسهیل ازدواج جوانان» ، ماده ۱۰۲ «قانون برنامه ششم توسعه کشور» و قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده به انحای مختلف به جایگاه حساس و مهم مشاوره اشاره شده است.

وی عنوان کرد: با توجه به تغییرات اجتماعی جامعه کنونی و بروز مسائل و پدیده‌های نوپدیدی که کیان خانواده و موضوع ازدواج را به نشانه گرفته و باعث به تاخیر افتادن ازدواج و ایجاد مسائل و مشکلات متعدد و جدید در خانواده‌ها شده است، ارائه دانش و اطلاعات به روز و علمی برای مشاوران جهت مشاوره علمی و دقیق به خانواده‌ها و جوانان ضروری است.

کریمی اظهار کرد: از اینرو با توجه به این موضوع و ضرورت در اختیار دادن فرصت و عدالت آموزشی و اطلاعات موجود به این قشر از جامعه؛ دوره‌های دانش افزایی ویژه مدیران، روانشناسان و مشاوران در مراکز استان‌های مختلف و با مشارکت اکثر ذینفعان مرتبط در کل کشور برگزار شد، به گونه ای که امکان حضور مشاوران سایر دستگاهها نیز در این دوره ها فراهم بود.

وی تصریح کرد: ضرورت ازدواج آسان و بههنگام، وجود تعارضات خانوادگی، مسائل مرتبط با فرزندآوری در جامعه باعث شده که آحاد جامعه به نقش و اهمیت حیاتی مشاوران در کاهش و مواجهه عاقلانه و علمی با این مسائل اذعان داشته باشند و از مجریان و سازمان‌های مرتبط این توقع را دارند که در راستای تقویت مشاوران و دانش آفزایی آن ها بیش از پیش همت بگمارند.

اخبار مرتبط

ذاکر: مساجد می‌توانند محور اجرای قانون جوانی جمعیت باشند

برگزاری تریبون آزاد ازدواج در ستاد توان افزایی تهران

دستور رئیسی برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha