امیرعبدالهیان:

موضوع ایرانیان دوتابعیتی یک بار برای همیشه باید حل شود

موضوع ایرانیان دوتابعیتی یک بار برای همیشه باید حل شود

به گزارش سراج24؛ حسین امیرعبداللهیان روز یکشنبه در جلسه کارگروه‌های شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفت: هرچه نسل جدید کشور از زبان فارسی دور می‌شوند، به معنای واقعی از فرهنگ ایرانی دور و به تبع آن از حوزه دین هم دور می‌شوند و لذا زبان و ادبیات فارسی موضوع بسیار مهمی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات خوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این زمینه افزود: در آسیب شناسی شرایط شورای عالی ایرانیان ما در این سال‌ها ۵۰ درصد موضوع که خودمان هستیم را دیدیم در حالی که در دنیای امروز بعضی از پارلمان‌ها همزمان با برگزاری انتخابات در داخل کشور  برای اتباعشان در خارج از کشور هم انتخابات برگزار می‌کنند و در پارلمان نماینده دارند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در بعضی از کشورها معتمدین اتباع خارج از کشورشان به عنوان نمایندگان آن جامعه با تشکیلاتی مشابه شورای عالی ایرانیان ما ارتباط مستقیم دارند.

 رییس دستگاه دیپلماسی یادآورشد: جلسه ما وقتی به معنای حقیقی و واقعی خواهد بود که ما وقتی این جلسه را برگزار می‌کنیم ۵۰ درصد اعضای جلسه ما معتمدین و نمایندگان ایرانیان در خارج از کشور باشند که دور هم بنشینیم حرف‌های آنها را بشنویم.

وی پدیده ایران‌هراسی در ایرانیان خارج از کشور را یک معضل عنوان کرد و گفت: ما در این زمینه و برای مقابله با این پدیده در وزارت خارجه آمادگی داریم و ساز و کار آن را هم داریم و شما هم این کار را با جدیت دنبال کنید.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: هر یک از ایرانیان در خارج از کشور که نگران این هستند که اگر فردا بیایند در فرودگاه دستگیر می‌شوند، اگر از سامانه‌ای که وزارت خارجه از یک هفته بعد بارگذاری می‌شود، استعلام کنند، ما به آنها پاسخ می‌دهیم که شما هیچ مشکلی ندارید و می‌توانید به ایران بیایید و برگردید و اگر مشکلی پیش آمد ما در وزارت خارجه مسئول هستیم و این را تضمین می‌کنیم.

عبداللهیان افزود: موضوع ایرانیان دو تابعیتی بالاخره یک بار برای همیشه باید حل شود این موضوعی است که در سطح قانونگذاری در مجلس باید کار انجام شود.

وی گفت: باید در تک‌تک کارگروه‌ها به موضوع ضرورت تدوین قانون جامع ایرانیان خارج از کشور و بحث‌های مهمی مثل ایرانیان دو تابعیتی و بحث‌های مترتب حقوقی  این موضوع به عنوان یک واقعیتی که ما در این دولت باید آن را حل کنیم، پرداخته شود.

اخبار مرتبط

هیات مذاکره کننده ایران با عزم و اراده جدی وارد وین شده است

روابط رو به گسترش ایران و تاجیکستان با قوت ادامه می‌یابد

کمیسیون مشترک برجام عصر دوشنبه برگزار می شود/دیدارهای تیم ایران با کشورهای ۱+۴

0 نظر

ارسال نظر

capcha