تجمع مردم اصفهان برای احیای زاینده رود/ دستور ویژه مخبر به ۲ وزیر

تجمع مردم اصفهان برای احیای زاینده رود/ دستور ویژه مخبر به ۲ وزیر

به گزارش سراج24؛ جمعی از مردم اصفهان امروز جمعه ۲۸ آبان ماه در بستر خشکیده زاینده رود در جوار پل تاریخی خواجو تجمع کرده و خواهان جریان دائمی زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی شدند.

اجرای مصوبات ۹ ماده‌ای شورای عالی آب، جریان دائمی زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی و جلوگیری از بارگذاری‌های جدید بر این حوضه آبریز خواسته همه مردم اصفهان است.

در تجمع امروز حسن اکلیلی از هنرمندان بنام دیار نصف جهان خطاب به مردم گفت: پیکر نیمه جان و مرده زنده رود به ما نفس می‌دهد و مردمی که امروز همدلی می‌کنند به واسطه این خاک و زنده رود است، اصفهان در گذشته نه چندان دور مدعی بود اگر دیواره ۱۰ متری دور این استان بکشند نیاز به هیچی نخواهیم داشت، برنج، گندم، حبوبات میوه و هنرمان صادراتی بوده، چه شده است که این‌طور مانده‌ایم؟

آب از اصفهان به بیراهه می‌رود / کشاورزان حقابه می‌خواهند

مطالبات کشاورزان شرق اصفهان از استاندار

تصمیم‌گیری برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان

مطالبات بحق کشاورزان اصفهانی را پیگیری می‌کنیم

سیدعلی اکبر محرابیان در دیدار با کشاورزان اصفهان در مهدیه وجاره وعده داد که مشکلات این حوضه تا دو سال آینده حل و فصل شود.

همچنین دستاورد سفر وزیر نیرو به اصفهان تخصیص ۳۸ هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبرسانی به اصفهان بود که در صورت تحقق نتایج خوبی را همراه خواهد داشت.

گفتنی است در پی تجمع امروز مردم اصفهان برای احیای زاینده رود، مخبر معاون اول رئیس جمهور به وزرای نیرو و جهاد کشاورزی دستور داد در اسرع وقت برای حل مشکل حوضه آبریز زاینده رود در سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد اقدام کنند.

حل مشکل زاینده رود را دنبال می‌کنیم

همچنین محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور به دنبال مطالبه مردم اصفهان در بستر زاینده رود برای جاری شدن دائمی آب در زاینده رود در گفتگو با شبکه خبر اظهار داشت: تشکر می‌کنم از بصیرت و وفاداری مردم غیور اصفهان که البته همیشه اینگونه بوده است در جنگ و در همه مسائلی که در کشور بوده کاملاً وفادارانه در صحنه بودند.

وی با بیان اینکه معضل خشکسالی شرایطی را به وجود آورده که در بیشتر استان‌های کشور دچار مشکل هستیم، افزود: در یک ماه گذشته رئیس جمهور دو بار شورای عالی آب را برگزار کرده است.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: به وزیر نیرو و جهاد کشاورزی دستور دادم که به سرعت برای این موضوع تدبیر کنند و دولت به جد دنبال است که این مسئله را به هر نحوی که وجود دارد بتوان حل کرد.

مخبر با بیان اینکه مشکل مردم را می‌فهمیم افزود: من در شرق اصفهان حضور داشتم و وضعیت آنان را دیدم و واقعاً وضع سختی است ما دنبال هستیم با هر وسیله و شکلی که وجود دارد این مشکل حل شود زیرا این چهار استان اکنون دچار مشکل هستند و امید است به گونه‌ای که بتوان به ویژه مشکل اصفهان را حل کرد، این موضوع را دنبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: از فردا جلساتی برگزار می‌شد و نتایج را به اطلاع مردم خواهیم رساند، وزرا نیز در تلاش هستند، طرح‌های مختلفی را بررسی کردند و پیشنهاداتی دارند که انشاالله بررسی و اقدام خواهیم کرد.

ستاد احیای زاینده رود در اولین فرصت تشکیل می‌شود

همچنین سید علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو نیز ظهر امروز در پی تجمع مردم اصفهان در بستر خشکیده زاینده رود برای احیا و رسیدگی به مشکلات این حوضه، در گفت‌وگو با خبر سراسری شبکه یک سیما از برگزاری جلسه ستاد احیای زاینده رود در اولین فرصت خبر داد و اظهار داشت: امید است با پیشنهاداتی که به این جلسه می بریم، تصمیمات مناسبی اتخاذ شود و مردم این حوضه را از نتایج آن مطلع کنیم که باعث خوشحالی آنان شود.

وی افزود: مقرر شد که وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در کنار وزارت نیرو به صورت فعال وارد شوند تا شرایط را مدیریت کنیم تا آسیبی را که به برخی کشاورزان رسیده است را به حداقل برسانیم.

وزیر نیرو گفت: در پایان از همه کشاورزان اصفهان عذر خواهی می‌کنم که شرمنده آنها هستیم و نمی‌توانیم آنچه که لازم است برای کشت آنها، آب را تأمین کنیم و امیدواریم با فضل و عنایت الهی در ماه‌های آینده این کمبودها را جبران کنیم.

حوضه آبریز زاینده رود در دو دهه اخیر به دلیل بارگذاری‌های بیش از حد صنایع و توسعه اراضی کشاورزی و باغات، پمپاژهای غیرقانونی به نام آبخیزداری در بالادست این حوضه و همچنین کاهش نزولات جوی امروز به بحران رسیده است.

توسعه ناپایدار در این خطه نه تنها منابع آب سطحی بلکه منابع آب زیرزمینی را نیز از بین برده و خشکی رودخانه زاینده رود و تالاب گاوخونی و برداشت‌های بی رویه از چاه‌ها سبب تشدید فرونشست در شهر تاریخی اصفهان شده است، آلودگی هوا و گرد و غبار و خشکی اراضی کشاورزی شرق از جمله دیگر مشکلات این حوضه است.

اخبار مرتبط

کیفرخواست ۷۰ متهم اغتشاشات در اصفهان صادر شد

شهیدی که دغدغه وحدت شیعه و سنی در کرمانشاه را داشت

پرداخت ۸۲ میلیارد تومان اعتبار برای مسکن مددجویان کمیته امداد اصفهان

0 نظر

ارسال نظر

capcha