قالیباف:

امکان پیاده‌سازی عدالت اجتماعی با نوآوری در عرصه‌های اقتصادی وجود دارد

امکان پیاده‌سازی عدالت اجتماعی با نوآوری در عرصه‌های اقتصادی وجود دارد

به گزارش سراج24؛ محمد باقر قالیباف روز پنجشنبه در همایش سراسری مدیران کل کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) کشور با قدردانی از دست اندرکاران کمیته امداد و زنده نگه داشتن یاد و خاطره مرحوم «اسدالله عسکر اولادی» گفت: قانون اساسی در چند اصل وظیفه ما را به خوبی بیان کرده است، نظام تامین اجتماعی حوزه مسکن و آموزش و پرورش در روح قانون اساسی دیده شده و اصل ۲۹ و ۳۰ ساختاری را بر عهده مجلس قرار داده است تا در فرایندی سلامت، مسکن و پوشاک را تامین و نیازهای اساسی را رفع کند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: روح قانون اساسی، رفع نیازهای اساسی است و وظیفه سنگینی برای مجلس یازدهم در این خصوص تعریف شده است. ما مکلف هستیم که با همه وجود، عضوی از مجموعه کمیته امداد باشیم.  

قالیباف گفت: موضوع فقر از نگاه اسلام نه طبیعی و نه اجتناب ناپذیر است و چنین فهمی از فقر وجود ندارد.  با سازوکارهای جدید و نوآوری در عرصه‌های اقتصادی امکان پیاده‌سازی عدالت اجتماعی در جامعه را داریم و نباید تسلیم فقر و غنا در جامعه شویم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: با حکمرانی و تصمیم‌سازی‌های درست و تلاش مضاعف نباید بگذاریم فقر در جامعه وجود داشته باشد.

وی افزود:کمیته امداد در حوزه مبارزه با فقر و محرومیت‌زدایی گام‌های بلندی را برداشته و باید استعدادهای بالقوه افراد که به دلایلی بالفعل نشده را شناسایی کنیم و با رفع موانع در این حوزه جهت محرومیت زدایی تلاش کنیم.

قالیباف، ظرفیت منابع کشور را غنی ارزیابی و عنوان کرد: ظرفیت‌های عظیمی در عرصه‌های تولید و سازندگی در کشور وجود دارد و کمبود امکانات وجود ندارد بلکه باید تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها باید به گونه‌ای باشد که به کشور و مردم آسیبی وارد نکند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در کشور روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه نفت با احتساب انرژی‌های مختلف فسیلی مصرف می‌شود در صورتی که هیچ کجای دنیا چنین اتلاف مصرف انرژی را ندارد.

وی افزود: من و امثالهم در تصمیم گیری‌ها و سیاست گذاری و حکمرانی‌ها مقصریم که شجاعانه و به نفع کشور تصمیم نمی‌گیریم و باید رویکرد تصمیم گیری‌های مسوولان کشور به سمت تصمیمات شجاعانه باشد.

قالیباف تصریح کرد: به سهم خودم هرگز این موضوعات را فراموش نمی‌کنم و اگر لازم باشد آبروی خود را پای این کار می گذارم  و برای رسیدن به اهداف کشور  تلاش خواهم گذاشت.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر کوچک سازی و مردمی کردن کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: اگر اقدامات و فعالیت‌های کمیته امداد مردمی‌تر باشد پراثرتر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

وی با تاکید بر مشارکت همه افراد جامعه در کمک به محرومان، افزود: در فرهنگ اسلامی ما جوشش مردمی وجود دارد و همه مردم پای کارند و جهت رفع محرومیت قدم بر می‌دارند این امر موجب می‌شود اثر اجتماعی و معنوی اقدامات خیرخواهانه و کمک به محرومان بالاتر باشد.

قالیباف، فضای اربعین حسینی و اقدامات گروه‌های جهادی  و جوشش مردمی برای کمک به محرومان جامعه  را شبیه هم دانست و عنوان کرد: بدون شک یکی از جاهایی که می‌تواند این فضا را  ترویج کند فضای کمیته امداد امام خمینی (ره) در خدمت رسانی به محرومان است.

رییس مجلس اضافه کرد: باید مردم را در کمک رسانی و امر خیر به صورت سیستمی دخیل کنیم این امر نتایج بسیار خوبی در تشکیلات خیریه داشته است. باید توان کمیته امداد را به سمت مردمی شدن پیش ببریم.

قالیباف گفت: شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمدسازی چهار ویژگی است که کمیته امداد امام خمینی (ره) باید در هر تصمیمی که می‌گیرد عمل کند و جاهایی که با این چهار عنصر مغایرت دارد انجام ندهد.

وی با اشاره به اینکه هیچ سرمایه‌ای بالاتر از سرمایه اعتماد مردمی نیست، خاطر نشان کرد: سازمان ها، دولت و حاکمیت و همه افراد زمانی می‌توانند موفق باشند که اعتماد مردمی را به دست آورند. ما باید مردم را حفظ کنیم و اعتماد آن‌ها را جلب نماییم و نباید کاری صورت گیرد که اعتماد مردم سلب شود.  

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از چالش‌های امروز این است که سطح اعتماد مردم نسبت به مسوولان کم شده است و ما باید با تلاش و کار و با روحیه مردم مداری این اعتماد را برگردانیم. باید ساختار کمیته امداد به جای دولت محور، جامعه محور باشد چراکه هر کجا نهادها بزرگ‌تر شدند ناکارآمدی پیش خواهد آمد.  

قالیباف با اشاره به اینکه هم اکنون ۳۰ میلیون نیازمند به کمک در کشور وجود دارد بر توجه به این امر از طریق مردمی کردن کمک‌ها تاکید کرد و گفت: ما باید هر موضوعی را که نقشش تصدی گری است فراموش کنیم و هرچه تولی گری است نگهداریم و تصدی‌گری را به مردم واگذار کنیم پس از آن خواهیم دید که انفاق و جوشش خوبی در جامعه برای رفع محرومیت خواهد افتاد.

رییس مجلس آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای کمک به هر موضوعی که بتواند باعث محرومیت زدایی شود و حرکتی در جهت حمایت از مستضعفین و محرومین باشد اعلام کرد و گفت: از مسوولان کمیته امداد  می‌خواهم  پیشنهادهای خود را در این زمینه برای لحاظ کردن خواسته های کمیته امداد در برنامه پنج ساله هفتم توسعه کشور ارایه دهند.

اخبار مرتبط

قالیباف مطرح کرد؛ ساماندهی میزان افزایش حقوق‌ها با پیگیری دولت و مجلس

زیان‌های بعدی «کرسنت» در راه است

مردم در سفرهای استانی با رئیس‌جمهو ارتباط مستقیم برقرارمی‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha