حصر زنان در 8 سال دولت لیبرال دموکراسی

حصر زنان در 8 سال دولت لیبرال دموکراسی

به گزارش سراج24؛ مصاحبه با خانم دکتر کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی
سوال: چرا در لیست احکام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اسمی از زنان نیست؟ آیا شما حذف شده¬اید؟ 
جواب: با سلام و تشکر از حساسیت و توجه شما دغدغه¬مندان مسائل زنان، خیر، رئیس شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده عضو حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که مقام معظم رهبری مدظله العالی در معرفی اعضای حقیقی تداوم کار اعضای حقوقی همراه با رؤسای محترم قوای سه گانه را عنوان کرده¬اند و قطعاً هر عضو حقوقی نماینده آن دستگاهی است که به واسطه آن عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است مثلاً وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حامی حقوق هزاران دانشمند و هنرمند و ادیب است، وزیر آموزش و پرورش و نیز وزیر علوم، تحفیقات و فن¬آوری در راستای تأمین حقوق و تدوین سیاستها و برنامه¬های ارتقاء جایگاه و منزلت اساتید و دانشجویان و دانش¬آموزان و مدیران فعالیت می¬کنند.
شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده هم با 26 عضو حقیقی و حقوقی در جهت سیاستگذاری و برنامه ریزی برای حمایت از حقوق زنان و خانواده از سال 66 حضور فعال داشته است و در راستای ارتقاء جایگاه زنان و حفظ کرامت و تأمین امنیت زنان در عرصه¬های علمی، آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و حتی اوقات فراغت، ورزش و اشتغال به تدوین سیاستها و طراحی برنامه¬های موردنیاز اقدام نموده است که شورای عالی انقلاب فرهنگی آنرا تصویب و جهت اجرا و اقدامات لازم به دستگاه¬ها ابلاغ نموده است. لازم به ذکر است این شورا در زمان ریاست جمهوری مقام معظم رهبری و ریاست ایشان بر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با تأکید معظم له تشکیل شده است و حضور رئیس این شورا در ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نشان از اهمیت حضور زنان در عرصه¬های سیاستگذاری داشته است.
سوال: یعنی حضور این 26 نفر از 34 سال پیش شروع شده است؟
جواب: بله و ادامه دارد.
از سال 1366 نمایندگان دستگاه¬ها توسط رؤسای قوای سه گانه و رؤسا و وزرای نهادها  و دستگاه¬های دولتی و غیر دولتی به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با معرفی و پس از طرح در شورای عالی انقلاب فرهنگی با امضای رئیس¬جمهور به شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده، شورای عالی انقلاب فرهنگی ¬شدند. اما در دولت یازدهم و دوازدهم مورد بی¬مهری شدید قرار گرفتند. رئیس دولت تدبیر و امید از دادن حکم به رؤسای شورای زنان خودداری کرد.
سؤال: یعنی در طول این 8 سال شورای زنان حکمی نگرفت؟
جواب: خیر، در واقع باید پرسید چرا در دولت به اصطلاح اعتدال¬گرا تحمل و تأیید حضور زنان در عالی¬ترین سطوح تصمیم¬گیری را برنتابیدند؟ در این 8 سال رئیس¬جمهور حکم رئیس شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده را امضاء نکرد که این اهانت  به رأی جمعی از بانوانی است که در عالی¬ترین سطوح مدیریتی نظام مشغول خدمت هستند. زیرا طبق قانون می¬بایست با رأی این بانوان، فردی بعنوان رئیس شورای زنان انتخاب و ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی به این انتخاب بانوان، احترام گذاشته و حکم ریاست شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده را امضاء نماید ولی دولت اعتدال هرگز این احکام را امضاء نکرد. لازم به ذکر است تا دولت یازدهم، تمام رؤسای جمهوری کلیه احکام را امضاء می¬کردند ولی متأسفانه در زمان دکتر روحانی هرگز حکمی امضا نشد. این همه بی-توجهی و بی¬مهری نسبت به زنان مثال زدنی است و گویی زنان در حصر یک جمود فکری به نام لیبرال دموکراسی بودند و امروز منتظر پایان حصر هستیم. 

اخبار مرتبط

توسعه صادرات صنایع خلاق ماموریت‌ اصلی رایزنان فرهنگی است

چرا دخترها می‌خواهند مثل پسرها حرف بزنند؟

زنان ایرانی در پشت جبهه‌های نبرد شاهکار کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha