انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛

تقابل ایران-سوریه در امان/ مسیر صعود هموار می‌شود؟

تقابل ایران-سوریه در امان/ مسیر صعود هموار می‌شود؟

به گزارش سراج24؛ تیم ملی فوتبال ایران در چارچوب هفته ششم دور نهایی رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر باید سه‌شنبه شب در اردن به مصاف تیم ملی سوریه برود. شاگردان دراگان اسکوچیچ در حال حاضر با چهار برد و یک تساوی ۱۳ امتیازی هستند و در صدر جدول گروه A قرار گرفته‌اند. سوریه نیز با ۲ امتیاز در رتبه ششم جای دارد.

* ایران و ۴۸ سالِ بدون باخت مقابل سوریه

سی‌امین جدال این ۲ تیم غرب آسیایی در حالی برگزار خواهد شد که در ۲۹ دیدار قبلی برتری مقتدرانه با ایران بوده است. ملی‌پوشان ۱۷ بازی را با برد پشت سر گذاشته‌اند؛ ۱۱ بار به تساوی رضایت داده‌اند و تنها یک بار به عقاب‌ها نتیجه را واگذار کرده‌اند.

این شکست در سال ۱۳۵۲ و در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ رقم خورد و پس از آن در ۴۸ سال، ۲۷ بار این ۲ تیم مقابل یکدیگر قرار گرفتند و هیچوقت ایران مقابل سوریه شکست نخورد. سه دیدار گذشته ۲ تیم هم با برتری تیم ما به اتمام رسیده و سوریه در زدن گل هم عاجز بود.

۶۲ گل در ۲۹ مسابقه یعنی متوسط ۲.۱۳ گل در هر دیدار که نشان می‌دهد بازی‌های ایران و سوریه از جذابیت قابل قبولی برخوردار بوده است. فقط سه مسابقه با نتیجه مساوی بدون گل خاتمه پیدا کرده و الباقی دیدارها حداقل یک گل را داشته است. برد هفت بر یک در رقابت‌های غرب آسیای سال ۲۰۰۴ بهترین پیروزی ایران را رقم زد.

* هدف، حفظ رکورد صد درصدی در امان

۲ تیم برای هشتمین بار در کشوری بی‌طرف مقابل یکدیگر صف‌آرایی خواهند کرد. چهار برد و سه تساوی برای ایران در این مصاف‌ها حاصل شده است. سوریه و ایران برای سومین مرتبه در امان، پایتخت اردن، باید با یکدیگر پیکار داشته باشند. در ۲ بازی قبلی که در مسابقات غرب آسیای ۲۰۱۰ برگزار شد ایران به ۲ پیروزی دست پیدا کرد و باید دید این آمار صد درصدی ادامه خواهد داشت یا خیر.

* سردار در یک قدمی دایی

ایران ۲۸ گلزن مختلف در مصاف‌ها با سوریه داشته که علی دایی با چهار گل، بهترین گلزن بوده است. سردار آزمون (۳ گل)، محمدحسین کنعانی‌زادگان، کریم انصاری‌فرد و اللهیار صیادمنش نیز از بازیکنان در دسترس تیم ملی برای بازی سه‌شنبه سابقه گلزنی مقابل سوریه را دارند. برای عقاب‌ها اما ۱۳ گلزن متفاوت وجود داشته است که انس ساری و ماهر سعید با ۲ گل از این حیث بهترین هستند. عمر السوماه نیز با یک گل از بین نفرات کنونی سابقه گلزنی مقابل ایران را دارد.

* اسکوچیچ به دنبال حشمت مهاجرانی شدن

ایران و سوریه پیش از این در راه جام‌های جهانی ۱۹۷۴، ۱۹۷۸، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ با یکدیگر رو در رو شده‌اند و حالا نوبت به ۲۰۲۲ رسیده است. به جز ۲ بازی برگزار شده در مقدماتی ۱۹۷۸، هیچوقت ۲ برد در یک دوره را برابر سوری‌ها جشن نگرفته‌ایم و حالا بعد از برد در دیدار رفت این فرصت برای شاگردان دراگان اسکوچیچ مهیاست تا پا جای پای تیم حشمت مهاجرانی بگذارند.

ایران در مقدماتی ۱۹۷۴ یک برد و یک باخت را به دست آورد. برای جام جهانی ۱۹۹۴ دو تساوی عایدمان شد. دوره بعدی یک برد و یک مساوی به دست آمد. برای جام جهانی آفریقای جنوبی یک مرتبه دیگر یک برد و یک تساوی روی اسکوربورد به ثبت رسید و در مقدماتی ۲۰۱۸ برای دومین بار به ۲ تساوی مقابل سوریه رضایت دادیم. حالا همه چیز آماده‌ی کسب هفتمین برد در چهاردهمین مسابقه ۲ تیم در انتخابی جام جهانی خواهد بود.

اخبار مرتبط

غربالگری ۸۱ نمونه مشکوک به آبله میمونی در انستیتو پاستور

اعلام زمان شروع فصل جدید لیگ برتر فوتبال و اردوی تیم ملی

کدام بازیکن خارجی به استقلال چراغ سبز نشان داد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha