حسینی: بخش عمده ی مشکلات اقتصادی با کنترل تورم حل خواهد شد

حسینی: بخش عمده ی مشکلات اقتصادی با کنترل تورم حل خواهد شد

به گزارش سراج24؛ جعفر حسینی سرپرست معاونت امور بانک و بیمه سازمان بازرسی کشور در نشست ملی مطالبه گران حوزه بانک و بازار سرمایه با اشاره به اینکه یکی از آسیب های جدی که در نظام بانکی وجود دارد مطالبات غیر جاری است گفت: مطالبات غیر جاری در شبکه بانکی از بعد های مختلف قابل بحث است که یک بعد آن آمارهای رسمی است که از بانک مرکزی دریافت می کنیم. به عنوان مثال عنوان می شود که مطالبات غیر جاری شبکه بانکی در 4 یا 5 سال اخیر، از 12 درصد به 8 درصد رسیده است.

وی افزود: در دنیا معدل جهانی نسبت مطالبات قاعده جاری در حدود ۳ تا ۴ درصد است، یعنی مطالبات غیرجاری در شبکه بانکی ما در بهترین حالت، دو برابر معدل جهانی است اما اگر دقیق تر بررسی کنیم متاسفانه با صورتهای مالی بانکهای دارای مطالبات پنهان مواجه می شویم. در واقع آمارهای واقعی نزدیک به 2 یا 3 برابر ارقامی است که به صورت رسمی اعلام می شود به همین دلیل بانک ها  آن کارکردهای واقعی را ندارند.

حسینی تصریح کرد: نظام بانکی ما بیماری است و آمار های رسمی نشان می دهد که طی 50 سال گذشته دارای تورم دو رقمی بودیم. عوامل متعددی در این بین وجود دارد. به عنوان مثال، بزرگترین سندی مالی در کشور که به نام سند بودجه است معمولا به صورت سالانه توسط دولت تهیه و تنظیم می شود. اگر مراجعه ای داشته باشیم، طی سنوات گذشته این سند دارای کسری بودجه بوده است. به همین جهت برای جبران این کسری، بهترین و کوتاه ترین راه دست درازی به منابع بانک مرکزی است.

سرپرست معاونت امور بانک و بیمه سازمان بازرسی کشور خاطر نشان کرد: آسیب های جدی در نظام بانکی کشور وجود دارد که از عوامل درون بانک تا بیرون آن در عدم توفیقات بانکی نقش آفرینی می کنند. با کارکردهایی که در نظام اقتصادی حاکم کرده ایم همواره بدحساب ها را مورد تشویق قرار داده ایم و متاسفانه از طرفی متغیرهای اقتصادی نیز همواره ارتباط یک سو با یکدیگر ندارند.

وی ادامه داد: ابر چالشی که در نظام اقتصادی ما وجود دارد و موجبات بخش عمده ای از مفاسد را ایجاد می کند شاخصی به نام تورم است. اگر در نظام بانکی شرایط فراهم شد که تورم کنترل شود بخش عمده ای از مشکلات رفع خواهد شد.

جعفر حسینی در پایان گفت: دولت با عدم بالانس در درآمد و هزینه هایش و با تاثیراتی که بر فضای پولی کشور میگذارد، در بخش دیگر، مبانی قانونی که مجلس شورای اسلامی وضع کرده و همچنین عملکرد نظام بانکی، بخشی از مشکلات کنونی نظام بانکی موجود کشور را به وجود آورده اند.

اخبار مرتبط

2 ایراد اساسی نظام بانکی در بخش ترازنامه

تدوین بسته راهبردها و سیاست‌های بخش بانکی پس از یک دهه

جراحی نظام بانکی شروع شد/ متن کامل بسته راهبردها و سیاست‌های بخش بانکی

0 نظر

ارسال نظر

capcha