حجت الاسلام ریاضت در گفتگو با سراج24 تشریح کرد؛

باب الحوائج مردم تهران کیست؟ / نقش محوری در مبارزه با ستم خلفای عباسی

باب الحوائج مردم تهران کیست؟ / نقش محوری در مبارزه با ستم خلفای عباسی

به گزارش سراج24؛ در ارتباط با زندگینامه حضرت سیدالکریم که با چهار پشت به امام حسن مجتبی کریم اهل بیت امام حسن علیه السلام می رسند نکته ی خیلی مهم در مورد زندگی نامه حضرت سیدالکریم علیه السلام این است که ایشان دوره اواخر عمر امام رضا و دوره امامت امام جواد و ابتدای دوره امامت امام هادی علیه السلام را درک کردند و مهم ترین شاخصه در مورد زندگی نامه ایشان این است که چندین مرتبه عقایدشان را و اعمالی که بر اساس آن اعتقادات انجام داده اند به امام زمانشان عرضه کردند و از امام زمانشان نیز تایید گرفتند.

پیش از این پیرامون زندگی نامه و برکات حضرت سید الکریم (ع) مطالب و یادداشت های مختلفی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. به همین جهت و در آستانه ی ولادت باسعادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) پایگاه خبری تحلیلی سراج24 گفتگویی کوتاه با حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمود ریاضت داشته است که در ادامه می خوانید:

*سوال: نکات قابل توجه زندگی نامه این حضرت را برایمان بگویید:
پاسخ: نکته ای که در زندگی سید الکریم بسیار پر رنگ است، ایشان از محدثین و از راویان احادیث اهل بیت علیهم السلام بوده و شیعه بودن و محب اهل بیت بودن او توسط اهل بیت (ع) تایید شده بود که امام هادی علیه السلام در این باب فرمودند: "انت ولینا حقا /شما حتما وحقا ولی ما هستید. ما قبول داریم که جزء محبین ودو ستان ما هستید". نکته بسیار مهمی دیگری که در مورد زندگی نامه حضرت عبدالکریم باید توضیح داد نقش محوری ایشان در مبارزه با ظلم و ستم خلفای بنی‌ عباس خصوصا متوکل عباسی است که 
متوکل چندین مرتبه قبور شهدای کربلا و قبر مطهر سیدالشهدا را تخریب نمود اما هر بار به سرپرستی حضرت عبدالعظیم حسنی و با محوریت سادات حسنی و شیعیان و محبین اهل بیت دوباره‌ این حرم با توجه به مقتضیات آن روز باز سازی شد و بارگاه اقامه پیدا کرد تا اینکه به خاطر مخالفت‌های شدید حضرت عبدالعظیم حسنی با ظلم و ستم متوکل عباسی و مخالفت با اقدامات او بر علیه حرم امام حسین و شهدای کربلا دستور دستگیری وی صادر شد و به فرموده امام هادی، از دست مأموران فراری شد و  به ری سفر کرد و در سردابی که هم اکنون قبر مطهر ایشان است در آن سرداب مخفی شدند که بعدها به مامور ها و جاسوس ها خبر دادند، طبق بعضی از نقل ها: سیدالکریم عبدالعظیم حسنی را در همان سردابی که پنهان شده بودند زنده به گور کردند، آن بزرگوار به شهادت رسید.
یکی از اقدامات متوکل عباسی زنده به گور کردن شیعیان برای از بین بردن آنها بود و کنار ستون های کاخش آنها می گذاشت و روی آن سیمان می گرفت و بهد بالا می برد.

*سوال: کرامات حضرت سید الکریم نقل قول هایی است، آنها شرح دهید:
پاسخ: در ارتباط با کرامت حضرت عبدالعظیم حسنی سلام الله علیه این است که ایشان به تعبیری باب الحوائج مردم تهران هستند و معمولا ایشان حاجات علمای بزرگ و فقهای بزرگ را داده و ملجأ و پناهگاهی برای مردم بوده است و بسیاری از مرد و زن در این حرم به حاجاتشان رسیده اند. دنیوی مادی و معنوی.
و از کرامات مهم دیگر حضرت سید الکریم می توان در برآورده شدن حاجات عاشقان ابی عبدالله برای نوکری کردن، در خونه امام حسین علیه السلام اشاره کرد.


*سوال: چرا ثواب زیارت ایشان، هم تراز با زیارت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می دانند؟
پاسخ: در ارتباط با این روایتی که ثواب زیارت حضرت سیدالکریم برابر با زیارت سیدالشهداست، این رو باید دقت کنیم که این موضوع در کامل الزیارات نقل شده اما خود صاحب کامل الزیارات ذیل روایت این حاشیه را دارد که: "هذه روایت المجهوله" یعنی: این روایت، مجهولْ به جهل راوی است.
راوی روایت مشخص نیست و بعضی از اهالی ری اینطور نقل کردند: که از امام هادی اینطور رسیده است اما نکته ای که باید به آن دقت کرد و در زیارت نامه ایشان مندرج شده این است که: "ای کسی که زیارت تو ثوابش برابر زیارت سیدالشهداست( یرتجی)" یعنی آنکه بگوییم زیارت شخصی با زیارت امام حسین برابراست این از لحاظ مبانی سازگار نیست مگر آنکه از روایات دیگر موید این روایت را داشته باشیم و به طور کلی “من زار زائرنا فقد زارنا” اگر کسی به زیارت زائر ما برود انگار به زیارت ما آمده است نقل شده است. حضرت عبدالعظیم هم یکی از زائران خاص سیدالشهدا علیه السلام بوده و طبق این روایت اگر کسی به زیارت سیدالکریم برود و به مصداق اتم و اکمل هم معنای زائر را در خودش داشته، طبیعتا بنابراین روایت “من زار زائرنا فقد زارنا “ می شود گفت که زیارت ایشان همانند زیارت امام حسین (ع) است.
در واقع این چنین بیان می شود که "مثل این است" نه اینکه این همان است. یعنی تفاوت دارد اما رجائا انجام می‌دهیم  که انشالله خداوند ثوابش را به همه ما عطا بفرماید و امیدواریم که در این ایام که متعلق به بزرگداشت ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی ست، از برکات وجودی و کرامات خاصه حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام بهره‌مند باشیم.

اخبار مرتبط

آثاری همچون تئاتر مبتذل مخاطب مصداق بارز اشاعه فحشاء است

برابری فضیلت زیارت حضرت معصومه (س) با حضرت زهرا (س)

ویژگی‌های برجسته‌ حضرت زینب (س)

0 نظر

ارسال نظر

capcha