نماینده شبستر در مجلس:

ازدیاد نسل و جوان‌سازی جمعیت یک موضوع کاملا استراتژیک برای کشور است

ازدیاد نسل و جوان‌سازی جمعیت یک موضوع کاملا استراتژیک برای کشور است

به گزارش سراج24؛ جعفر راستی در گفت‌وگویی در تبریز اظهار کرد: مقام معظم رهبری تقریبا ۲۰ سال پیش فرمودند؛ اجرای سیاست کاهش جمعیت در سال‌های گذشته درست نبوده و متعاقب آن چند سال پیش هم تاکید کردند، موضوع جوان کردن جمعیت کشور جدی گرفته شود.

وی افزود: موضوع جوان‌سازی جمعیت از اواسط دوره قبل مجلس مطرح بود ولی از آنجایی در آن دوره افکار غالب چندان موافق موضوع نبود به سرانجام نرسید؛ در این دوره مجلس از ابتدای شروع کار بررسی این موضوع را در دستور کار قرار داده است.

راستی تصریح کرد: اگر روند فعلی تداوم یابد حدود ۲۰ سال بعد با پیرترین جمعیت مواجه خواهیم شد؛ بنابراین لازم است ریل‌گذاری را از هم اکنون شروع کنیم تا ۲۰ سال بعد حداقل در حد نرمال جمعیت و نسل جوان قرار گیریم.

نماینده شبستر در مجلس یادآور شد: از مزایای طرح جوانی جمعیت این است که به معیشت خانواده‌های پرجمعیت کمک می‌کند و حمایت‌هایی مثل ارائه وام ازدواج، امتیازات ویژه برای فرزندان سوم به بعد، تامین مسکن و مواردی که مشوق ازدواج جوانان و فرزندآوری است را در بر می‌گیرد.

وی اعلام کرد: ازدیاد نسل و جوان‌سازی جمعیت یک موضوع کاملا استراتژیک برای کشور به شمار می‌رود و اهمیت مسأله در ۲۰ تا ۵۰ سال آینده حتی از فعالیت‌های هسته‌ای و پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیکی هم بیشتر خواهد بود؛ چرا که اگر جمعیت پیر باشد هیچ قدرتی نخواهیم داشت.

نماینده شبستر در مجلس ادامه داد: با این اوصاف اگر منصفانه قضاوت کنیم، اجرای طرح جوانی جمعیت کاملا ضرورت دارد و حتی اگر این طرح کفاف جوان‌سازی جمعیت را ندهد، تلاش‌های دیگری باید صورت گیرد که جوانان را به سمت ازدواج و فرزندآوری تشویق کند.

راستی، طرح جوان کردن جمعیت را جزو افتخارات مجلس یازدهم دانست و ابراز داشت: کلیات این طرح تصویب شده و جزئیات آن نیز پس از چکش‌کاری به شورای نگهبان ارائه و ابلاغ خواهد شد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha