8 درصد مدارس چک‌لیست بهداشتی را تکمیل نکردند

 8 درصد مدارس چک‌لیست بهداشتی را تکمیل نکردند

به گزارش سراج24؛ علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های کشور که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، با ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته درخصوص آمادگی مدارس برای آموزش حضوری، اظهار کرد: مهم‌ترین هنر مدیران مدارس در جریان بازگشت به آموزش‌های حضوری، طراحی و اجرای یک برنامه با کیفیت با حداکثر بهره‌وری در یادگیری است.

کمرئی ضمن اشاره به سیاست بازگشت آرام، تدریجی، ایمن و اقتضایی مدارس به فعالیت‌های حضوری آموزشی و تربیتی مدارس گفت: اقتضایی بودن به معنای آن است که با توجه به شرایط و اقتضائات مدارس، دوره‌های تحصیلی و شرایط جامعه برنامه‌ریزی می‌شود و در صورت لزوم، فعالیت‌ها تعدیل، تسریع یا کند خواهد شد.

وی ادامه داد: تاکنون  بخش مهمی از هدف الگوی بازگشایی مدارس در سال ۱۴۰۰ محقق شده است و خوشبختانه ۴ و نیم میلیون دانش‌آموز که عمدتاً در مناطق روستایی و عشایری هستند، فرصت یادگیری در شرایط حضور را پیدا کرده‌اند، که جمعیتی معادل ۳۱ درصد کل دانش‌آموزان کشور را تشکیل می‌دهد.

معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: تا تاریخ ۱۲ مرداد بیش از ۱۰۳ هزار مدرسه به ارزیابی بهداشتی مطابق چک لیست پرداخته اند که از این تعداد تا ۲۶ مهرماه برای بیش از ۶۰ هزار مدرسه مجوز فعالیت ها صادر شده و مجاز به فعالیت حضوری شده‌اند.

سخنگوی آموزش و پرورش در زمینه بازگشایی مدارس با  تحلیل آماری سامانه نظارت بر اجرای ابعاد الگوی بازگشایی، گفت: هنوز حدود ۸ درصد از مدارس در ارزیابی بهداشتی مدرسه در زمینه کیفیت، چک لیست‌های بهداشتی را تکمیل نکرده اند و تعدادی از مدارس در مناطق روستایی هنوز فعال نشده‌اند که باید از طرف استان‌ها رسیدگی شود.

وی ادامه داد: در صورت صدور مجوز فعالیت حضوری مدارس دقت در مؤلفه‌های تعیین شده و شاخص‌ها اهمیت دارد و نباید در این زمینه تسامح داشت.

کمرئی تصریح کرد: مؤلفه‌های کلیدی چک لیست را رعایت فاصله گذاری و تهویه کلاس‌ها خواند و گفت: این دو شاخص مهم یک مقوله مدیریتی هستند و مشکلات آن با توجه به حدود انتظارات پروتکل‌های موج ششم کرونا قابل رفع است.

وی ادامه داد: امروزه همه دانش‌آموزان در دوره دوم متوسطه در پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم از فرصت آموزش حضوری بهره خواهند گرفت. 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: مهمترین مسأله فاز دوم شروع فعالیت‌های حضوری با رعایت دقیق الگو گروه بندی، روشن بودن مدل آموزشی مدرسه، آگاهی دانش‌آموزان از ابعاد بهداشت فردی و التزام به رعایت آن و تعهد خانواده‌ها در همکاری بیشتر با مدارس است. 

کمرئی اظهار کرد: مدیران مدارس باید سه روز آینده را به تبیین دقیق روش اداره مدرسه برای دانش‌آموزان تحت پوشش اختصاص دهند تا معلمان دقیقا محدوده عمل و وظیفه خود را در شرایط آموزش حضوری، ترکیبی بدانند و خانواده‌ها همکاری لازم را در این زمینه داشته باشند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در الگوی بازگشایی مدارس اضافه کرد: در دوره گذار مناطق و مدارس از آموزش‌های کاملاً غیر حضوری به راهبردهای ترکیبی یا حضوری، باید ابهام در زمان حضور نحوه حضور، نحوه ارائه خدمات، طراحی یک برنامه مطلوب با بالاترین بهره‌وری، نحوه ترکیب آموزش‌های حضوری و غیر حضوری، و ... از مواردی که باید به سرعت در کانون تمرکز قرار گرفته و شفاف شود.

وی افزود: مهمترین هنر مدیران مدارس در جریان  بازگشت به آموزش‌های غیرحضوری طراحی یک برنامه با کیفیت و بهره‌وری بالا برای مدرسه است و در این زمینه اختیارات کافی از نظر تدوین برنامه اجرایی و عملیاتی برای مدارس وجود دارد و تنوع برنامه‌های مدارس به شرط رعایت اصول کلی مطرح شده در الگو کاملاً مورد پذیرش است.

این عضو شورای معاونین گفت: در الگوی بازگشایی سال جاری واحد تحلیل و تصمیم‌گیری مدرسه است و مناطق و استان‌ها پشتیبان مدارس هستند.

اخبار مرتبط

موج اول آنفلوانزا نزولی شد

عین اللهی: امکان مقابله با هر ویروسی را داریم

مدارس تهران و البرز فردا غیرحضوری شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha