زهیر اصفهانی در گفتگو با سراج24:

نگاه روحانی فقط به ظرفیت های غرب بود/ جلوگیری مسئولان نظام از یک خطای راهبردی

نگاه روحانی فقط به ظرفیت های غرب بود/ جلوگیری مسئولان نظام از یک خطای راهبردی

به گزارش سراج24؛ زهیر اصفهانی کارشناس حوزه رسانه و مسائل سیاسی در گفتگو با سراج24 در تبیین موضوع برجام و اعتماد به آمریکا در شرایط 8 سال مدیریت دولت تدبیر و امید گفت: در مورد برجام تمام همّ و غم روحانی این بود که بتواند مذاکرات برجام را به عنوان یک برگ برنده به نتیجه برساند و بتواند با گشایش سیاسی – اقتصادی دولتی موفق نشان دهد. با تمام قضایایی که در موضوع برجام اتفاق افتاد نتیجه مذاکرات برجام به بدترین حالت خودش نتیجه داد.

وی افزود: در هر مذاکره‌ای منافع اقتصادی حرف اول را می‌زند. اینکه بتوانیم در هر مذاکره‌ای کمترین امتیازاتی را بدهیم و بیشترین امتیازات را ببریم این مسئله بسیار حائز اهمیت بود ولی متأسفانه مذاکره برجام به شکل خیلی دردناک، افتضاح و غیر معقولانه ای انجام شد و در یک موردی عجیب، تیرماه سال گذشته همزمان با سالگرد برجام، در مناظره ای که در رسانه ملی با سرکار خانم الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور داشته ام، ایشان به صراحت فاش کرد که آقای روحانی در مذکرات برجام هیچ کدام از مفاد مذاکرات را در اختیار تیم مذاکره کننده حقوقی نگذاشت.

کارشناس حوزه رسانه و مسائل سیاسی اظهار داشت: اصل اول در مسائل سیاسی هر کشوری منافع ملی آن کشور است و هیچ کس در دنیا نمی‌تواند در مسائل سیاسی اعتماد کند. نمونه بارز آن را در قضیه خرید 66 میلیاردی زیردریایی‌های استرالیا از فرانسه را مشاهده کردید که بانک فرانسه و شرکاء او انگلیس و آمریکا که همگی در یک تیم هستند وقتی پای منافع وسط آمد، آمریکا و انگلیس فرانسه را دور زدند و قرارداد را از چنگ فرانسه درآوردند و مسائل به احضار سفراء کشید. پس در مسائل سیاسی و در مسائل بین‌الملل، اصل اول بر این است که احاطه شما بر قوانین و مقررات و جوانب کار باز باشد و تا حدودی بتوانید دست حریف را بخوانید.

او ادامه داد: مسئله دیگر که متأسفانه در ادامه مذاکرات برجام رخ داد این بود که رئیس دولت آقای روحانی با وجود کارشکنی های آمریکا، در 3 ماه نخست سال اصرار مداوم داشت و مدام ادعا می‌کرد که ما همین الآن می‌توانیم با آمریکا برای برگشتن به برجام موافقت کنیم یا اینکه بسیاری از مسائل تمام شده و یک مسائل جزئی نیز مانده است.

زهیر اصفهانی با اشاره به اینکه در مذاکرات اخیر که در وین انجام شد و کار درستی که مسئولین ارشد نظام کردند نگذاشتند که اشتباهات گذشته دوباره تکرار شود اظهار کرد: اگر تیم وزارت خارجه آقای روحانی دوباره بر همان مدار قبلی حرکت می‌کرد، با این لحاظ که در دور اول بر مبنای سخت و خطا بگذاریم، به اعتقاد من دوباره یک خیانتی دیگر انجام می‌شد اما خدا را شاکریم که نظام زیر بار قبول این مسائل نرفت و مسئولین ارشد نظام نگذاشتند که اشتباهات گذشته دوباره تکرار شود.

وی گفت: دولت آقای رئیسی مانند هر دولت دیگری نیاز به زمان دارد که چند ماه به بررسی زوایای مختلف این موضوع بپردازد. نکته دیگر در این بین حائز اهمیت است اینکه یک بازه سیاسی که کشورهای اروپایی به خصوص آمریکا که آن را اجرا می‌کند بسیار بر دولت آقای رئیسی فشار می‌آورند که مذاکرات را شروع کنند. طبیعی است که شانتاژهایی بر علیه دولت کنونی بشود که چرا مستقیماً به مذاکرات برنمی‌گردد و این موضوع بیشتر برای تحت فشار قرار دادن ایران است که بتوانند امتیازگیری کنند و تیم مذاکره دولت آقای رئیسی، در جلسات مذاکرات آینده برجام نهایت توجه را بر الزامات و تعهدای داشته باشند که بار حقوقی نداشته باشد و اشتباه گذشته مجددا تکرار نشود. به این موضوع هم معتقدم که ما نباید بیش از حد هم وقت را تلف کنیم. نه عجله، نه تردید، هیچ کدامش درست نیست بلکه باید با رعایت و سنجیدن همه زوایا تصمیم‌گیری شود.

کارشناس حوزه رسانه و مسائل سیاسی افزود: متأسفانه رویکرد دولت آقای روحانی، رویکرد نگاه به غرب بود، درحالی که شما مشاهده کنید در عرصه بین‌المللی حتی کشور ایالات متحده آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا سعی دارند با کشورهای مختلف رابطه داشته باشند و این اصل عقلایی در عالم سیاست و اقتصاد است ولی ما علیرغم این که چین در سال 94 اعلام آمادگی کرده بود که با ایران پیمان ببندد دیدیم که در دولت آقای روحانی این مسائل طولانی شد و وقتی که فشار ظالمانه ترامپ بر ایران شدت یافت، آقای روحانی در سال 98 موافقت خود را اعلام کرد و گفتگو با چین آغاز شد.

او در ادامه تصریح کرد: در دولت کنونی، امیر عبداللهیان اعلام کرد که ما هم نگاه به شرق داریم و هم نگاه به غرب. در عالم سیاست و در عالم مذاکره، اصل هم همین است. ما نباید وابستگی خود را به یک یا دو مرجع داشته باشیم ولی با همه این مسائل، باید از سیاست گذشته عبرت بگیریم و دولت‌ها مسائل‌شان را درست برنامه‌ریزی کنند به خصوص زمانی که ما می‌توانیم با چین و روسیه که دو قطب بزرگ اقتصادی و سیاسی و امنیتی در دنیا هستند کار کنیم.

زهیر اصفهانی در پایان به حملات سایبری بهار امسال به سایت هسته و منفعل عمل کردن روحانی به این موضوع اشاره کرد و گفت: برای من همیشه جای سؤال بوده و هست که چگونه چنین فردی بخواهد این چنین گاف‌های امنیتی بدهد؟ به خصوص این که دولت آقای روحانی دولت امنیتی بود. اگر ما بخواهیم این را بر پایه ساده‌انگاری بگذاریم که خب واقعاً تأسف‌ناک است ولی این عملکرد غیر عقلایی، پالس‌های نا امید کننده است که شما به طرف مقابل می‌دهید و چنین خطاهایی نتایج جالبی ندارد. آمریکا در عرصه بین‌المللی و اقتصادی، بسیار حرف برای گفتن دارد ولی این بدان معنا نیست که بخواهیم آمریکا را همه کاره دنیا بدانیم و چه بسا اینکه آمریکا با قدرت عظیم خود شکست مفتضحانه ای در افغانستان داشت و منجر به خروجش در افغانستان شد.


اخبار مرتبط

افشای اطلاعات شخصی خلاف قوانین کشور است

شرط اصلی ایران برای بازگشت به برجام حذف کلیت تحریم‌ سپاه است

هانی‌زاده: دولت سیزدهم تنش‌های منطقه‌ای را کاهش داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha