حضور رئیس رسانه ملی در میدان سریال‌سازی

حضور رئیس رسانه ملی در میدان سریال‌سازی

به گزارش سراج24؛ چند روزی است بحثِ توقف سریال‌های تلویزیونی و تغییر ساختار سریال‌سازی در دوره جدید مدیریت رسانه ملّی، در محافل و مجالس مختلفی مطرح می‌شود. روزِ گذشته گزارش «15 سریال در دست ساخت، باطل‌السحر شایعه‌پراکنان علیه رئیس جدید رسانه ملی» بخش‌های مختلف این عملیات روانی را مشخص کرد. اما حضورِ «پیمان جبلی» در پشتِ صحنه برخی از این پروژه‌های تلویزیونی و واکنش نسبت به اهمیت ساخت آثار نمایشی، احتمالاً تا مدت‌ها این پروژه شایعه‌سازی سریالی را متوقف کند. 

پیمان جبلی سری به ابوالقاسم طالبی و پروژه "طلاق" زد. کاری که محور اصلی‌اش مبارزه با فساد است. کاری که تاکنون 70 درصد از تصویربرداری آن به پایان رسیده است و گروه بزودی برای ضبط صحنه‌های مرتبط عازم خارج از کشور می‌شوند و تا اواخر سال فیلمبرداری این مجموعه به پایان خواهد رسید. طالبی نویسنده و کارگردان این سریال که هفت سالی عمرِ خود را برای پیش‌تولید و تولید این سریال گذاشته، می‌گوید: سعی کردیم قصه‌ای را روایت کنیم و در همان قصه جامعه‌ را به تصویر بکشیم. سعی کردیم بگوییم اگر فساد هست که هست، مبارزه با آن هم وجود دارد.

(یکی از نکات جالب توجه، عصای ابوالقاسم طالبی بود که او درباره این عصا گفت که به خاطر مشکل خمیدگی کمر از آن استفاده می‌کند.) رئیس رسانه ملّی و همراهانش در سکانس مربوط به دکتر سماوات، روانشناسِ داستان "طلاق" سر صحنه حاضر شدند. جبلی تأکید داشت که فرآیند کار طوری پیش برود که پرانتز آن بسته شود و پرانتز را برای مخاطب، باز نگذاریم.

سریال دومی که رئیس صداوسیما بر پشت صحنه آن حاضر شد، "جشن سربرون" بود که این روزها در شهرک سینمایی غزالی فیلمبرداری می‌شود. «جبلی» تأکید کرد باید بتوانیم از کارهایی مثل «جشن سربرون» تولید کنیم که هم در آن فرهنگ، تاریخ، ارزش‌ها و هویت ما نهفته است. 85 درصد سریال "جشن سربرون" فیلمبرداری شده، کاری که مشروطه را روایت می‌کند.

سریال «جشن سربرون» به کارگردانی مجتبی راعی و تهیه‌کنندگی حسن نجاریان از آثار تاریخی مرتبط با دوره قاجار به شمار می‌آید و در آن به زندگی ایلاتی توجه شده است. در این مجموعه پربازیگر تلاش شده به وقایع مهم آن سال‌ها توجه شود. فیلمبرداری این سریال پربازیگر که توان جذب مخاطب را خواهد داشت تا پایان فصل پاییز به اتمام می‌رسد و مراحل فنی مجموعه در حال پیش‌روی است.

راعی درباره "جشن سربرون" و تأثیرات آن روی مخاطبان خصوصاً جوانان می‌گوید: نکات تاریخی در این سریال مطرح می‌شود که ما باید به عنوان یک ایرانی بدانیم و این مسائل به امروز ما کمک می‌کند. یک جوان ایرانی اگر تاریخش را به درستی بداند حتماً تصمیم‌‌های بهتری خواهد گرفت. در ادامه این بازدید، دوربین جلویِ لاله اسکندری رفت و او درباره این سریال صحبت کرد. او نقش بی‌بی کتایون را بازی می‌کند؛ کتایون نقش زنی را در طول قصه دارد که بسیار قوی است و دانای ایل به شمار می‌رود.

جبلی سپس با داود میرباقری دیدار کرد که در کارگاه تولید لباس و تجهیزات سریال "سلمان فارسی" اتفاق افتاد. او پس از دیداری چند ساعته و گپ و گفت با عوامل این سریال، گفت: طراحی که در کارگاه‌ها‌ و ساخت قطعات این سریال اتفاق افتاده و تا سکانس آخر سریال ادامه خواهد داشت می‌تواند الهام‌بخش یک مستند طولانی 40، 50 قسمتی باشد. کوچکترین ریزه‌کاری‌هایی که ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها برای آن وقت گذاشته شده است.

داود میرباقری هم بعد از این دیدار اعلام کرد که ایده‌آلِ خود من، این است بعد از بیزانس، فصل ایران را فیلمبرداری کنم اما اگر نتوانیم طبق برنامه پیش برویم ناگزیز از فصل حجاز شروع خواهم کرد. 

سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری  از آثار مهم و فاخر مرکز سیما فیلم است که هم اینک گروه در حال آماده‌سازی مقدمات برای بازگشت به قشم و ضبط سکانس‌های مرتبط با بخش زمستانی این فصل هستند. سریال از جزیره قشم آغاز شد و برای پایان‌بندی این فصل نیاز است که گروه به این جزیره با تغییر فصل بازگردند. در این سریال بازیگران مطرح سینما و تلویزیون  به ایفای نقش می‌پردازند. فرهاد اصلانی در این مجموعه تاریخی نقش «تاجر» را بازی می‌کند همچنین زنده یاد چنگیز جلیلوند، احترام برومند، محمدرضا هدایتی ، علی دهکردی، مهدی فقیه و... به ایفای نقش می‌پردازند.

اما رئیس رسانه ملّی بعد از همه این بازدیدها واکنشی نسبت به اهمیت ویژه تولید مجموعه‌های تلویزیونی هم داشت. او گفت: اهمیتی که حوزه نمایشی دارد شاید کم‌تر حوزه‌ای از حوزه‌های پیام از آن برخوردار باشند. لذا عمده تمرکز دوره جدید از زمانی که مدیریت سازمان صداوسیما تغییر کرده بر این حوزه است. بحمدالله کارهای بسیار زیادی در حوزه نمایشی و سریالی در حال آماده‌سازی است. شاید بیش از 100 اثر در حال تولید است؛ کارهای خوبی که فکر می‌کنم عید نوروز و ماه رمضان پرنشاط و متناسبی با فضای این دو مناسبت را برای مخاطبان رقم خواهند زد.

در کنار این پروژه‌های فاخر، بسیاری منتظر سریال "موسی" به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا هستند که پیگیری‌های نشان می‌دهد قرار است بعد از پژوهش و تحقیق و آماده شدن شرایط کار، بهار 1401 این سریال عظیم جلوی دوربین برود. پروژه‌ای که یکی از آثار فاخر و مهم مرکز سیما فیلم به شمار می‌آید که براساس قصص قرآنی نگارش شده و حاتمی‌کیا در حال بازنویسی فیلمنامه است، همزمان کارگاه‌های پیش تولید (صحنه و لباس) مشغول آماده‌سازی برای تولید سریال‌اند.

اخبار مرتبط

پیش‌نویس ارشاد برای شبکه خانگی نهایی شد/ مذاکرات طولانی با جبلی

سید محمود رضوی تهیه کننده سریال موسی (ع) شد

سریال «موسی(ع)» حاتمی‌کیا یک «ابرپروژه» است/ خبری از توقف نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha