امام جمعه زرقان:

در برابر انتقادات شدید باید خاشع بود

در برابر انتقادات شدید باید خاشع بود

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام و المسلمین ربانی شیرازی امام جمعه زرقان فارس، درباره مبانی ضرورت وحدت در جهان اسلام گفت: اصلی‌ترین وسیله پیروزی مسلمانان در جهان کلمه توحید است که اصلی‌ترین مبنای دینی اسلام است.
وی با بیان اینکه حاشیه‌ها باعث بروز مشکلات در پیروزی‌های جهان اسلام می شود، ابراز کرد: این حاشیه‌ها و پیرایه‌ها باید از بین برود؛ اگر در سیر و تطور تاریخی تفاسیر قرآنی هم بنگریم می‌بینیم که کسانی مانند علامه طباطبایی که بدون پیرایه و حاشیه به قرآن پرداخته‌اند موفق‌تر بوده‌اند.
حجت‌الاسلام ربانی شیرازی با اشاره به اهمیت توجه به زمان اظهار داشت: باید ببینیم که در هر زمان جوانان دچار چه مشکلات و شکیاتی می‌شوند؛ باید در هر زمان به همان مسائل پرداخت؛ تحکیم مبانی دینی این است که شبهات زمان و مبانی جاهلان و دشمنان در ایراد شبهه را هم بشناسیم؛ حال اگر منطقی، عاقلانه و همه فهم، همه شبهات را با بیان شیوا و جذاب برای مردم توضیح دهیم باعث تحکیم بیشتر مبانی اسلام می‌شود.
وی با انتقاد از بد سلیقگی‌ها در طرح مسائل و روایات تصریح کرد: تبیین معارف دینی ما بستگی به فهم ما از آن معارف دارد؛ علمای اسلامی اظهار داشته‌اند که نمی‌توان تک تک روایات را در هر جا بیان کرد؛ گاهی امام معصومی به فردی که شرایط خاصی داشته است مسأله‌ای را در مذهب، عرفان، طب و مواردی از این دست فرموده‌اند و خاص همان واقعه است. طرح چنین مسائلی در تریبون عمومی، باعث می‌شود عده‌ای این مطلب را به دست بگیرند و روی آن مانور دهند؛ برای مثال در این زمان که گرانی و فقر هست، دستوراتی برای خواندن آیاتی در رفع فقر آمده است، شاید دارای مقدمات و اقتضائاتی بوده است، یا دستور خاصی برای فرد خاصی بوده است؛ بنابراین نباید این مطلب را برای ارائه انتخاب کنیم.
امام جمعه رزقان، حل مسائل و مشکلات را ناشی از حمله دشمنان اسلام و رسیدن آن‌ها به مرزهایی از جهان اسلام عنوان کرد و گفت: ما با توجه به مواضعی که دشمنان اسلام تسلط پیدا کرده‌اند یا به آنجا رسیده‌اند باید دفاع لازم را انجام دهیم و احکام دین را برای مردم توضیح دهیم. ما در موازنه‌ای می‌جنگیم که آن‌ها به دنبال تصرف تمام جامعه اسلامی هستند و ما هم در فضایی هستیم که خود را می‌شناسیم و با شناختی که از جامعه خود داریم باید در مقابل آن‌ها بایستیم و بدانیم که هر کلمه دین را در جایی بیان کنیم که به گونه‌ای که بیان کننده اصول و توطئه‌های نقشه‌های دشمن باشد. در اصل اینجا تقابل اصول دینی و اصول کفر است که از مرزهای فرهنگی اسلامی و مرزهای فرهنگی کفر هم می‌توان از آن نام برد. اینگونه می‌توان در مقابل شبیخون‌های آنان ایستاد.
وی آشنایی جامعه با معنویات، عرفان و توسل را مهم ارزیابی کرد و گفت: عرفان بسیاری از سئوالات جوانان امروز را که ناتوان از پاسخگویی به آن‌ها هستیم را پاسخ می‌دهد؛ معنویات و معرفت به ائمه را که در جوانان تقویت کنیم، مبنا می‌شود و سدی در مقابل دشمنان خواهد بود.
استاد حوزه علمیه، معرفی الگوهایی معنوی به جوانان را ضرورتی برای جامعه امروز عنوان کرد و ابراز داشت: جامعه باید الگویی داشته باشد؛ ما هم که از نظر الگو بسیار قوی هستیم؛ زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی، عبادی، سیاسی، مبارزاتی و مانند این‌ها از پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) الگوی بسیار جذابی برای جوانان است.  مطالبی را از پیامبر اکرم (ص) و امیر مؤمنان علی (ع) نقل می‌کنیم، اما سعی نکرده‌ایم که زندگی ایشان را به طور کامل و برای ساخت الگو برای جوانان به مردم عرضه کنیم.
وی اخلاق صنفی در اسلام را بحثی فراموش شده توصیف کرد و گفت: اخلاق صنفی یعنی هر صنفی اعم از بقال، خراز، قصاب و مانند این‌ها باید اخلاقیات خاص خود را داشته باشند؛ تحقیق و پژوهشی در اخلاق صنفی در اسلام باید انجام شود.
امام جمعه زرقان فارس، شنیدن انتقادات و شبهات جوانان با آغوش باز را یکی از الزامات اخلاق مبلغان دین دانست و گفت: در برابر انتقادات شدید باید خاشع بود و اگر سئوالی را هم نمی‌دانستیم باید قول دهیم که تحقیق می‌کنم و پاسخ می‌دهم؛ اما خدای ناکرده نباید جواب‌های اشتباهی بدهیم که باعث بدتر شدن مشکلات خواهد شد؛ ندانستن ما در نظر مردم ضعف نیست، بلکه یک رفتار اخلاق مدار می‌دانند.
وی محوریت را در مبانی دینی مهم عنوان کرد و گفت: اگر مردم محور را شناختند، هدف را می‌شناسند و توطئه‌های دشمن را تشخیص خواهند داد؛ در زمان پیامبر و ائمه آن حضرات و در زمان کنونی ولی فقیه محور مبانی دینی است؛ مردم ما با اتصال به محور و مدار ولایت فقیه توانستند در سال‌های اخیر در مقابل استکبار جهانی و توطئه‌های معاندان بایستند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha