دمشق: سوریه از نبرد با اسرائیل دست برنخواهد داشت

دمشق: سوریه از نبرد با اسرائیل دست برنخواهد داشت

به گزارش سراج24؛ یک مسئول ارشد سوری به المیادین از گرایش و روی آوردن کشورهای عربی به سوریه سخن گفت و افزود: رایزنی‌ها میان اردن و سوریه از یک سال قبل شروع شده است.

وی افزود: ارتباط میان «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه و عبدالله دوم شاه اردن اولین دیدار در سال جاری نبوده است. طی سال جاری چند فرستاده شاه اردن در کاخ ریاست جمهوری سوریه حضور پیدا کرده و ملاقات‌هایی انجام شده است.

این مسئول بیان کرد: یکسال قبل زمان مناسبی برای اردن از حیث علنی کردن ارتباط با دمشق نبود اما هم اکنون این زمان مناسب است.

منبع عالی رتبه سوری به المیادین تاکید کرد که روی آوردن کشورهای عربی به دمشق هرگز سبب تعدیل در موضع آن درباره اسرائیل صرف نظر از نیات کشورهای عربی نخواهد شد.

این منبع اعلام کرد: سوریه موضع خود را در قبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تغییر نداده و نخواهد داد. دمشق عادی سازی را اشتباه و زیان آور برای منافع عربی و فلسطین می‌داند.

منبع عالی رتبه سوری تاکید کرد: هرگونه تغییر در موضع سوریه در قبال اسرائیل به منزله دست برداشتن از حقوق است و این مطرح نیست. از ایران در گفتگو با هیچ کشور عربی نامی برده نشده است. قبلا روابط با تهران مشکل کشورهای عربی در روابط و رایزنی هایشان با سوریه بود.

این مسئول بیان کرد: سوریه از نبرد با اسرائیل دست برنخواهد داشت. سوریه به ائتلاف بندی هایی که مناسب با منافع و اصولش نباشد، روی نخواهد آورد.

یادآوری می‌شود که اردن اخیرا گذرگاه‌های مرزی خود را با سوریه گشود و مبادلات تجاری را از سر گرفت، و سعی کرد تحریم‌ها علیه سوریه را دور بزند، به سفارت سوریه اجازه داد که انتخابات ریاست جمهوری را برگزار کند. این همه نه به صورت قطعی، نشان می‌داد که اردن وارد مسیر تازه‌ای برای عادی سازی روابط با سوریه شده است.

در همین راستا «غسان یوسف»، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اردن از امتیاز و ویژگی رابطه با سوریه آگاه است، اگر اوضاع سوریه باثبات باشد می‌تواند در زمینه مواد غذایی از اردن حمایت کند و اردن نیز گذرگاهی بین سوریه و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود و درآمد بسیاری از این راه کسب خواهد کرد.

وی درباره اظهارات  پادشاه اردن مبنی بر اینکه «اردن برای ارائه راه حل بحران سوریه با همکاری کشورهای عربی و جامعه بین المللی تلاش می‌کند تا سوریه به آغوش کشورهای عربی بازگردد»، گفت: این باعث می‌شود که اردن گمان نکند برخلاف جریان حرکت می‌کند و موجب کاهش فشارها بر این کشور به دلیل تعامل با سوریه می‌شود.

یوسف اشاره کرد که پادشاه اردن روابط خوبی با امریکا دارد از این رو امریکا باید به سخنان او گوش دهد چرا که از آنچه در منطقه می‌گذرد آگاه است و می‌داند که کسانی از بحران سوریه حمایت می‌کنند درحالی که این بحران تقریبا به پایان خود رسیده و این مساله بخاطر حمایت کشورهای بزرگ همچون چین از سوریه است.

همچنین  چندی قبل برای اولین بار پس از یک دهه ناآرامی‌های سوریه، دو وزیر دولت سوریه در سفر به امان روابط سوریه و اردن در حوزه انرژی را بررسی کردند.

«بسام طعمه»، وزیر نفت و معادن سوریه، و «غسان الزامل»، وزیر برق این کشور در سفر به اردن با «هاله زواتی»، وزیر انرژی اردن دیدار و مذاکره کردند.

براساس این بیانیه، در این دیدار گسترش روابط دو کشور در عرصه نفت و برق بررسی شد.

مقامات اردن و سوریه اتصال شبکه برق دو کشور و نیز ساخت شبکه گاز مشترک میان دو کشور موسوم به شبکه گاز عربی و نیز همکاری در عرصه انرژی‌های تجدیدپذیر را بررسی کردند.

چندی قبل هم «عبدالمنعم العودات»، رئیس مجلس اردن، در این دیدار تأکید کرد که موضع اردن و شاه این کشور از آغاز بحران سوریه بر لزوم حل مسالمت‌آمیز مسئله اردن به‌عنوان تنها راه حل بحران و ضرورت صیانت از یکپارچگی ارضی اردن بوده است.

او افزود که موضع رسمی اردن در همه محافل بین‌المللی همین است و تأکید کرد که گسترش روابط اردن و سوریه به نفع مسائل جهان عرب و از همه مهم‌تر مسئله فلسطین است.

«عصام نیال»، کاردار سوریه در امان، نیز در این دیدار از موضع ثابت اردن در قبال مسئله فلسطین با وجود همه فشارها قدردانی و تأکید کرد که دمشق به گسترش روابط با اردن اهتمام فراوان دارد.

اخبار مرتبط

روابط تهران و دمشق راهبردی است

حمله توپخانه ای ترکیه به پایگاه های ارتش سوریه

امیرعبداللهیان: هدف از سفر به سوریه استقرار صلح و امنیت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha