چرایی قهر عراقی ها با صندوق رأی/تبیین علل مشارکت پایین در انتخابات پارلمان

چرایی قهر عراقی ها با صندوق رأی/تبیین علل مشارکت پایین در انتخابات پارلمان

به گزارش سراج24؛ انتخابات پارلمانی عراق روز 18 مهر سال جاری در سراسر این کشور برگزار شد و کمیسیون عالی انتخابات عراق میزان مشارکت مردم در این انتخابات را 44.52 درصد اعلام کرد.

24 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند که بیش از 10 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند. 

علل کاهش مشارکت مردم عراق در انتخابات اخیر را میتوان در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حتی فرهنگی نهفته دانست. 

از همین روی، این گفتار تلاش دارد به صورتی موجز دلایل کاهش میزان حضور مردم عراق در پای صندوق های رأی را بررسی کند. 

شاید مهمترین موضوعی که میتوان در خصوص شرایط فعلی عراق بیان کرد آن باشد که این کشور علاوه بر مشکلات عدیده داخلی و خارجی که پیش از برگزاری انتخابات داشت، امروز با مشکل افزایش شکاف میان مردم و مسئولین، احزاب و جریانات مختلف با یکدیگر و البته افزایش درصد نارضایتی بخشی از جامعه به واسطه اعلام نتایج انتخابات مواجه شده است.

لذا وظیفه سنگینی برعهده پارلمان و دولت آینده عراق در خصوص ترمیم اعتماد از میان رفته و البته ایجاد شور و اشتیاق لازم میان جامعه و به خصوص جوانان و فشر خاکستری است که هیچ یک از احزاب سیاسی نتوانستند آنها را ترغیب به مشارکت در انتخابات کنند.

اما مهمترین دلایل کاهش مشارکت مردم در انتخابات به شرح زیر است: 

_ استمرار وضعیت فساد اداری و مالی میان مسئولین  که منجر به افزایش اختلاف طبقاتی میان مردم و مسئولین شده است

_ افزایش شاخص های منفی اقتصادی از جمله بیکاری به خصوص میان جوانان که به تبع آن آسیب های اجتماعی هم بیش از پیش رشد کرده است

_ استمرار وضعیت نامساعد اقتصادی و معیشتی مردم عراق که سالهاست در مشکلات مالی غوطه ور هستند، این در حالی است که اگر درآمد سرشار نفتی در سال های اخیر به صورت مناسب توزیع میشد، شاید این وضعیت به صورتی دیگر رقم می خورد

_ حضور جهره های تکراری 15 سال اخیر در انتخابات امسال که بدنه جامعه از عملکرد آنها در این مدت رضایت ندارند، این موضوع در شبکه های اجتماعی به انحای مختلف میان مردم مطرح بود

_ نبود فضای امید و انگیزه برای مردم به خصوص جوانان نسبت به حل مشکلات عدیده اقتصادی کشور توسط مسئولین و کاندیداهای مطرح شده از سوی احزاب سیاسی کشور

_ تحریم انتخابات از سوی برخی شخصیت ها و جریان های سیاسی هم در این بی میلی مردم به صندوق های رأی تاثیرگذار بود

در این ارتباط برخی از چهره های سیاسی و تاثیرگذار عراق هم اظهارنظراتی داشتند که می تواند زوایای دیگری از این موضوع را آشکار کند، از جمله «قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق در عراق که سفارت آمریکا در بغداد را مسئول مشارکت پایین مردم در انتخابات دانست.

در همین راستا، «شبکه تلویزیونی الشرقیه» عراق علل کاهش میزان مشارکت را از دیدگاه برخی ناظران انتخاباتی بویژه به خاطر «ممنوعیت رفت و آمد، نبود اسامی شمار زیادی از آوارگان در مراکز رای گیری مشخص شده برای آنها و نیز جلوگیری از رای دادن برخی دیگر به خاطر نداشتن کارت های الکترونی رای دهندگان» دانست.

علاوه بر این زوایا هم، «عبدالکریم عبطان» نماینده ائتلاف علاوی در پارلمان کنونی اینطور گفته که میزان مشارکت پایین در انتخابات نشانه ای خطرناک است و باید همه تشکل های سیاسی در آینده بازنگری دقیقی انجام دهند.

بر کسی پوشیده نیست که انتخابات در هر کشوری نماد دموکراسی و مردم سالاری است به این نحو که مردم آن کشور فرصت انتخاب داشته که چه کسانی را با چه تفکر و سلیقه فکری حاکم بر سرنوشت خود کنند. 

علاوه بر این، میزان مشارکت مردم در انتخابات همواره می تواند پشتوانه خوبی برای دولت ها باشد تا بتوانند در ابعاد داخلی و خارجی سیاست های خود را پیش برده و اجرایی کنند.

در عراق هم این موضوع صدق می کند، پشتوانه ضعیف مردمی برای دولت آینده بغداد می تواند شرایط کار را برایش سخت کرده و توان فائق آمدن بر مشکلات متعدد اقتصادی، سیاسی و امنیتی را برای نخست وزیر و هیات وزیران کاهش دهد.

در خاتمه آنکه امیدواریم شرایط عراق با دلسوزی، تلاش و البته اتحاد و انسجام میان مسئولین و مردم به سمت و سوی مناسبی حرکت کند به این نحو که مشکلات عدیده اقتصادی آن کشور و وضعیت نامساعد معیشتی مردم تا پایان دوره کاری دولت جدید سامان مناسبی بگیرد.

اخبار مرتبط

انتخابات ثابت کرد که محبوبیت مقاومت در حال افزایش است

جدیدترین نتایج شمارش آراء انتخابات در لبنان/پیشتازی ائتلاف مقاومت

اعلام نتایج نهایی انتخابات لبنان در ۷ حوزه انتخابی

0 نظر

ارسال نظر

capcha