الگوی وحدت حقیقی در جزیره خارک/ نگهداری از امامزاده شیعه توسط اهل سنت

الگوی وحدت حقیقی در جزیره خارک/ نگهداری از امامزاده شیعه توسط اهل سنت

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام و المسلمین موسی کمالی امام جمعه خارک بوشهر با اشاره به اینکه در این جزیره شیعیان و برادران اهل سنت به صورت مشترک زندگی می‌کنند به بیان خاطرات وحدتی خود پرداخت و گفت: شخصی آلمانی 265 سال پیش در بازدیدی که از جزیره خارک داشته نوشته است، اینجا تعزیه برگزار شد و اهل سنت هم در این جلسه شرکت کردند. این سند نشان می‌دهد که انس و الفت بین شیعیان و اهل سنت در جزیره خارک برای سال‌ها پیش وجود داشته و در این سال‌ها ادامه‌دار است.
وی که متولد جزیره خارک است و سال‌ها در این جزیره زندگی کرده در بیان خاطراتی از دوران کودکی خود گفت: در این جزیره هر کسی هر غذایی می‌پخت، باید یک بشقاب به خانه همسایه هدیه می‌کرد؛ یکی از برادران اهل سنت روبروی خانه ما زندگی می‌کرد که غذای خود را برای ما می‌آورد و ما هم این کار را انجام می‌دادیم. بنابراین موضوع مسئله وحدت، موضوع جدیدی نیست از گذشته تاکنون وجود داشته و این راه در تمام لایه‌های مردمی رسوخ کرده است.
حجت‌الاسلام کمالی به موضوع ازدواج جوان اهل سنت و شیعه در این منطقه اشاره کرد و توضیح داد: وقتی فرزندی از یک اهل سنت و شیعه متولد می‌شود، اختلاطی بین این دو مذهب ایجاد می‌کند که در شادی‌ها با هم شاد و در عزاها با هم عزادار هستند؛ این تعاملات باعث برقراری ارتباط بسیار خوب شیعه و سنی شده است. حتی شرکت برادران اهل سنت در عزاداری‌های ماه محرم مورد توجه قرار گرفته و این برادران اهل سنت در روزهای تاسوعا و عاشورا نیز در مراسم عزاداری شرکت می‌کنند و خوردن غذای این عزاداری را بر خود واجب می‌دانند.
وی توضیح داد: روزی به منزل مرحوم آقای حاج شکری امام جمعه هشتاد سال گذشته این جزیره رفتم؛ گفت «از زمانی که ازدواج کردم و خودم را شناختم، به همسرم اجازه نداده‌ام که تاسوعا و عاشورا در منزل غذا درست کند؛ من همیشه تاسوعا و عاشورا غذای امام حسین(ع) را خورده‌ام؛ اسم فرزندانم حسن و حسین است، تا همه بدانند ما نسبت به اهل بیت محبت داریم».
امام جمعه خارک در بیان خاطره‌ای از زد و خورد یک نفر شیعه و یک نفر اهل تسنن که منجر به قتل طرف شیعه شده اشاره کرد و گفت: مجرم به حکم اعدام محکوم شد؛ شیعیان و اهل سنت مبلغ زیادی که خانواده مقتول طلب کرده بود را جمع‌آوری کردند تا یک اهل سنت اعدام نشود؛ این موضوع نشان می‌دهد که شیعیان در پیگیری کار آزادی این فرد پیشتاز بودند و نخستین کسانی که بعد از آزادی به استقبال او رفتند شیعیان بودند.
وی به فعالیت‌های اقتصادی اهل سنت و شیعه در شرکت و لنج اشاره کرد و ابراز داشت: در این منطقه ارتباطات بسیار عالی و رفتارها بسیار خوب است؛ به واقع مصداق انما المؤمنون اخوه در خارک قابل مشاهده است. وقتی فرد شیعه تشییع جنازه می‌شود، اهل سنت در تشییع آن شرکت و در دفن هم مشارکت می‌کنند؛ همچنین وقتی فردی از اهل‌سنت از دنیا می‌رود، همه شیعیان در مراسم آن شرکت می‌کنند.
وی با اشاره به وجود و قدمت امامزاده محمد بن حنفیه«فرزند حضرت‌علی(ع) » در این منطقه گفت: قدمت این امامزداده نهصد سال است؛ کسی که از این مقبره و امامزاده نگهداری می‌کند اهل سنت است؛ جاهای دیگر شاید می‌گویند که چنین چیزی نباید باشد، اما خادم و خادمه این مقبره اهل سنت هستند که سال‌ها این کار انجام داده و در نسل‌های این خانواده به ارث رسیده است.

اخبار مرتبط

امام جمعه تنگستان بوشهر از عوامل سریال گاندو تشکر کرد

تجلی عاشورا در هنر نقاش بوشهری

پویش «اطعام غدیر» در استان بوشهر اجرا می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha