یادداشت؛

رهبر معظم انقلاب، حامی کالای تولید ایرانی

رهبر معظم انقلاب، حامی کالای تولید ایرانی

به گزارش سراج24؛ امین سیفی: چند روز اخیر، افزایش ۵ تا ۲۵ درصدی قیمت لوازم خانگی به بحث داغ اقتصادی تبدیل شد.

بین بازتاب های مختلف این خبر ، جریانات رسانه ای شکل گرفت که تلاش داشتند این افزایش قیمت را به دستور رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی متصل کنند!

جریانی که به جای مطالبه از تولید کنندگان، به نقد رویکرد حمایتگرانه رهبری، که همواره بر تقویت ظرفیت های تولیدی کشور تاکید دارند، پرداخته و سعی میکند این سیاست را عامل بی ثباتی بازار معرفی نماید!

این درحالی است که با شروع تحریم های اقتصادی سال ۹۷، دو شرکت کره ای در راستای این برنامه ظالمانه در حالیکه ۷۰ درصد سهم بازار لوازم خانگی ایران را دست داشتند، از بازار ایران خارج شدند.
همین امر بستر ورود تولید کنندگان داخلی را برای دست گرفتن سهم بازار کالای ایرانی به شدت رشد داد تا جایی که تولید انواع لوازم خانگی ایرانی به میزان قابل توجهی رشد کرده و حتی کیفیت نیز رو به پیشرفت حرکت نمود.
همزمان مصرف کننده نیز اقبال خوبی نسبت به کالای داخلی پیدا کرده بود تا اینکه اواخر شهریور امسال، زمزمه بازگشت شرکت های کره ای به میان آمد.
همین امر موجب شد رهبر انقلاب، با درخواست تولیدکنندگان مبنی بر ممنوعیت واردات از این دو شرکت کره ای موافقت نمایند تا بار دیگر حامی جنس ساخت ایران باشند اما طی چند روز اخیر، تولیدکنندگان با ادله ای همچون گرانی مواد اولیه و قطعات، اقدام به افزایش قیمت ها نمودند!

البته این امر با مخالفت وزارت صمت مواجه شد؛ تا آنجا که مدیر دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی این وزارتخانه، بیان نمود که وزارت صمت هنوز هیچ اجازه‌ای برای افزایش قیمت صادر نکرده و افزایش قیمت‌های اعمال شده در حال حاضر غیرقانونی است.

همچنین عباس تابش رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، در گفت وگویی با فارس عنوان نمود که پیرو جلسه مذکور با تولید کنندگان لوازم خانگی، به آنها اعلام شد که قیمت ها را اصلاح کنند و آنها نیز این کار را انجام دادند و اکنون تولید کنندگان قیمت ها را به قیمت های قبلی بازگردانده‌اند.

به هرحال امیدواریم مسئولان وزارت صمت همچنان بر این موضوع افزایش قیمت نظارت جدی داشته و از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی حمایت بیشتری داشته باشند تا سهم مردم و بازار مصرف کننده از گرانی ها آن هم در شرایط فعلی اقتصادی بیشتر نشود.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha