در گفتگو با سراج24 مطرح شد؛

گرانی اخیر لوازم خانگی مربوط به دستور رهبری نیست/ رد پای دلالان در افزایش قیمت ها

گرانی اخیر لوازم خانگی مربوط به دستور رهبری نیست/ رد پای دلالان  در افزایش قیمت ها

به گزارش سراج24؛ سید حسن حسینی شاهرودی دبیر انجمن صنف صنعت لوازم‌خانگی در گفتگوی اختصاصی با سراج24 با بیان اینکه ممنوعیت واردات لوازم‌ خانگی مربوط به‌ سال ۱۳۹۷ بوده که شورای هماهنگی سران این تصمیم را گرفت و آن را مصوب کرد اظهار کرد: در سال ۱۳۹۷ مصوب شد که ورود کالاهای ساخته‌شده توسط کشورهای خارجی به کشور ممنوع شود و دلیل آن‌هم عدم وجود ارز و همچنین در راستای حمایت از تولید داخل بوده چرا که بعد از تحریم‌ ها در آن سال‌ها کشور با افت شدید لوازم‌ خانگی مواجه شد.

وی افزود: برندهایی از جمله ال جی و سامسونگ با خروج خود باعث شدند که بازار با افت شدید مواجه شود که در آن دوره انواع لوازم‌ خانگی بزرگ مانند یخچال‌فریزر ماشین لباس‌شویی و اجاق‌گاز با کمبود جدی در بازار مواجه شد و از سوی دیگر تولید این لوازم در ایران هم در آن بازه زمانی حدود هشت میلیون قطعه بود که کفاف بازار را نمیداد.

دبیر انجمن صنفی صنعت لوازم خانگی تصریح کرد: به برکت تحریم و  همچنین با توان تولیدکنندگان بازار جان دوباره ای گرفت و با توسعه تکنولوژی‌های خود توانستند کیفیت محصولات خود را افزایش دهند و در حال‌حاضر هم ۱۵ میلیون قطعه لوازم‌ خانگی در کشور تولید می‌شود که ۷۰ درصد از بازار را تامین می‌کند و ۳۰ درصد باقی‌ مانده بازار هم از طریق لوازم قاچاق وارد کشور می‌شود.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه واردات قاچاق لوازم‌ خانگی باعث اعتراض بسیاری از تولیدکنندگان لوازم خانگی شده‌است گفت: بازار در حال حاضر از لوازم‌ خانگی اشباع شده و ما ۱۰۰ درصد از ظرفیت بازار را می‌توانیم تامین کنیم و در حال‌حاضر انبارها پر از جنس است.

وی افزود: طبق گزارش سامانه‌ تجارت وزارت صمت ما نه‌ تنها کمبود لوازم‌خانگی نداریم بلکه بیش‌از یک میلیون قطعه کالا در انبارهای تولیدکنندگان لوازم‌خانگی وجود دارد.

دبیر انجمن صنفی صنعت لوازم خانگی با بیان اینکه انبار تولیدکنندگان مملو از یخچال‌ها ماشین لباس‌شویی است اظهار کرد: به دلیل آنکه انبار تولیدکنندگان پر از لوازم است و آنها برای جذب متقاضی مسابقه گذاشته و تخفیف‌های جذابی برای خریداران ارائه می‌دهند، بنابر این اگر بنا بود که آن‌ها اجناس خود را با قیمت بالایی عرضه کنند جنس‌های خود را به چوب حراج نمی‌گذاشتند.

وی افزود: از ماه ها قبل به دلیل آن که نرخ ارز از ۲۰ هزار تومان به یکباره افزایش پیدا کرد و با افزایش نرخ دستمزدها و گران شدن مواد اولیه و ورق‌های فولاد و همچنین دلیل ناکارآمدی دولتی ها و وارد شدن در بورس، باعث شد شاهد اندک گران شدن قیمت تمام شده در لوازم‌ خانگی شویم اما من به‌هیچ‌عنوان گران شدن لوازم‌ خانگی به دلیل دستور مقام‌معظم رهبری مبنی‌ بر ممنوعیت لوازم‌ خانگی را تایید نمی‌کنم بلکه این اخبار را دلالان و سودجویان می گویند و اگر افزایش قیمتی هم رخداد داده باشد موقتی است.

سید حسن حسینی شاهرودی تصریح کرد: دستور مقام‌معظم رهبری هم به‌تازگی نبوده بلکه در سران سه قوه و مجلس در سال ۹۷ مصوب و مکتوب ابلاغ‌شد و این دستور هم مبنی‌بر ممنوعیت تمامی برندها نیست بلکه تنها دو برند از جمله سامسونگ و ال جی که  به دلیل بدعهدی که کرده بودند ممنوع شدند تا تولیدکنندگان نوپایی که تازه جان گرفته‌اند دوباره زمین‌گیر نشوند.

دبیر انجمن صنفی صنعت لوازم خانگی با اشاره به اینکه حاکمیت به‌دنبال آنست که جنس ارزان و با کیفیت و از طریق رقابت بین تولید کنندگان به مردم عرضه شود گفت: حاکمیت قصد ندارد که ۸۰ میلیون جمعیت را فدای ۴۰۰ تا ۵۰۰ برند تولیدکننده لوازم‌خانگی داخلی کند.

وی افزود: با توجه به آنکه هیچ کدام از این تولید کننده ها شرکت‌ها دولتی نیستند بنابراین دولت درحال‌حاضر به‌دنبال منافع مردم است.

حسینی شاهرودی تصریح کرد: لوازم خانگی همانند  خودروسازان از حمایت دولتی‌ها برخوردار نیستند چرا که دولت به برندهای خودروسازی تسهیلات سنگین ارائه می‌دهد و برای قیمت‌گذاری هم دست آن‌ها را باز گذاشتند اما این شرکت‌های تولیدکننده لوازم‌خانگی دولتی نیستند و دولت هم حمایت بی‌جهت از تولیدکنندگان نمی‌کند.

سید حسن حسینی شاهرودی در پایان با بیان اینکه باید از قاچاق کالا و مواد اولیه جلوگیری شود گفت: شعار دولت رفاه مردم و شفافیت است سعی دارد که از مردم و تولید داخلی حمایت کند و با رقابتی که بین شرکت‌های تولید کننده و داخلی ایجاد می‌کند کیفیت را افزایش خواهد داد و درحال‌حاضر هم بسیاری از کالاهای تولید داخل قابل رقابت با اجناس چینی و کره‌ای است.

اخبار مرتبط

داروهایی که «بیمه» نیستند حتی«Made in Iran»

0 نظر

ارسال نظر

capcha