رئیس جمهور «سیاست‌های رسانه‌ای مرتبط با حوادث طبیعی» را ابلاغ کرد

رئیس جمهور «سیاست‌های رسانه‌ای مرتبط با حوادث طبیعی» را ابلاغ کرد

به گزارش سراج24؛ جلسه 846 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله رئیسی و با حضور رؤسای مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه در سخنانی گفت: ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی 11 مصوبه دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی که 10 مصوبه آن از مصوبات ابلاغ نشده شورا در دوره گذشته بود را ابلاغ کرد. از جمله این مصوبات سیاست‌های رسانه‌ای مرتبط با حوادث طبیعی با تاکید بر کروناست. ما سیاست رسانه‌ای مشخصی در مواجهه با بلایای طبیعی و حوادث نداشتیم، شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مصوبه‌ای داشت که ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را ابلاغ کرد.

عاملی به ابلاغ مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی در سال 1396 اشاره کرد و گفت: همچنین اصلاح تبصره ماده 5 مصوبه اصلاحی اهداف، سیاست‌ها و ضوابط نشر کتاب و نیز انتخاب نمایندگان شورای عالی که در بعضی از نهادها طبق اسناد بالادستی شورای عالی، باید تصویب کند، جزو مواردی هستند که ابلاغ شده‌اند. همچنین تصویب اصلاح و تکمیل بند ششم آیین‌نامه تشکیل هیأت عالی جذب و نیز تسری امتیازات آیین نامه مصوبه مورخ 21 فروردین 1380 شورای عالی انقلاب فرهنگی در حمایت از رشته‌های مختلف هنری به دارندگان گواهی نامه‌های تخصصی حفظ و قرائت قرآن کریم ابلاغ شد. سیاست‌ها، راهبردها، وظایف و ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور توانمند و افتخارآفرین جانبازان و معلولان در مسابقات ورزشی که مصوبه 19 فروردین 1396 بود نیز ابلاغ شد و درواقع مسیر ابلاغ مصوبات ادامه دارد.

عاملی از 10 مصوبه از مصوبات مرجع ابلاغ نشده شورای عالی انقلاب فرهنگی نام برد و افزود: یکی از آنها «سند ملی انرژی‌های تجدیدپذیر» است. ایران یکی از پرآفتاب‌ترین کشورهای جهان است و انرژی‌های جایگزین خورشیدی یکی از ظرفیت‌های بزرگ در کسب انرژی‌های سالم است و این مصوبه نیز همراه با اساسنامه بنیاد علم ایران و صندوق علم و فناوری در مسیر ابلاغ قرار دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی این جلسه را در ادامه جلسه قبل و اظهار نظر اعضا برای تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: در مجموع نگاه اعضای شورا این است که در اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ساز و کار نظام‌مندی شکل گیرد که به صورت روال قانونی و طبیعی مصوبات در مسیر اجرایی شدن قرار گیرد که راهکارهایی برای این امر از سوی اعضا پیشنهاد شده است. همچنین با تکیه بر احکام مقام معظم رهبری و بیانات ایشان، 15 ماده تنظیم شده است که در دستور شورای عالی قرار دارد و اعضا بر چگونگی این مواد اظهاراتی داشتند و امیدواریم در جلسه آتی شورا مورد تصویب قرار گیرد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در دستور جلسه 846 شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیاست‌های ترویجی و تشویقی نامگذاری مورد بحث قرار گرفت. در واقع اسم و نام انسان، بازگو کننده رابطه فرد با خودش بر اساس اسم است و رابطه فرد با جامعه در حس من کیستم؟ ما کیستیم و با کی هستیم؟ بر مبنای اسم فرد شکل می‌گیرد.

عاملی تأکید کرد: کنش نامگذاری از یک‌سو برای تمایزگذاری است و فرد را از دیگران جدا می­‌کند و از سوی دیگر، تجمیع کننده است و پیوندی میان افراد به وجود می‌­آورد. درواقع نام فقط یک برچسب برای افراد نیست، بلکه روی کیفیت روابط اثرگذار است و فرد را در یک رابطه دوستی معنادار با دیگران قرار می­‌دهد و درحقیقت نام فرد یک تشخص اجتماعی ایجاد می‌کند و به نوعی نظام معنایی فردی و اجتماعی را شکل می‌دهد. بعضی از تحقیقات اجتماعی نشان می‌دهد که بین نام فرد و موفقیت و عدم موفقیت فرد در روند زندگی رابطه معناداری وجود دارد. به همین دلیل است که از منظر اسلام هم، انتخاب نام نیکو بسیار مهم است.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید اولین حقی که پدر نسبت به فرزندش دارد، انتخاب نام نیکو است. امیدواریم در ذیل این مصوبه فرهنگ نامگذاری تقویت شود و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای زیباگزینی، هویت بخشی و فارسی گزینی و پیوند خوردن اسم زیبا با فرهنگ اسلامی-ایرانی مشارکت داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نامگذاری را هویت یک ملت عنوان کرد و افزود: در واقع تاکنون هم جامعه ایران اسم را از فرهنگ قرآنی و دینی، خاندان نبوت  و اهل بیت علیهم السلام، ادبیات فاخر فارسی و میراث ادبی ایران همچون دیوان حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی کبیر انتخاب می‌کرده و نوعی درهم تنیدگی عمیق بین هویت اسم و فرهنگ نبوی، فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و قهرمانان بزرگ و تمدنی این سرزمین گره خورده است. لذا در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث تنوع بخشی به نظام نامگذاری اسلامی و ایرانی مورد تأکید قرار گرفت. همچنین در این جلسه گزارشی از نظامات اسم گذاری فرزندان در کشورهای مختلف مثل ترکیه، مالزی، تاجیکستان، ژاپن، نروژ، روسیه، آلمان ارائه و سازمان ثبت و احوال گزارشی از وضعیت اسم‌‌‌‌گذاری تازه متولدین ارائه کرد که همچنان 10 اسم برتر کشور متعلق به پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است. اسم زیباترین وجه همانند سازی با صاحب اسم و معنای اسم هست که وظیفه پدر و مادر را سنگین می‌کند.

اخبار مرتبط

پنجره ملی خدمات دولت هوشمند بالاترین ابزار مقابله با فساد است

موضع ایران و عمان در بسیاری از مسائل همخوانی قابل توجهی دارد

رئیس جمهور دقایقی پیش وارد تهران شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha