آموزش ۳ هزار قرآن‌آموز در دارالقرآن امام‌زاده حسن(ع) کرج

آموزش ۳ هزار قرآن‌آموز در دارالقرآن امام‌زاده حسن(ع) کرج

به گزارش سراج24؛ فاطمه صفری، مدیر دارالقرآن امامزاده حسن(ع) کرج  اظهار کرد: سال ۱۳۸۲ و ابتدای شروع فعالیت فقط ۵۰ قرآن‌آموز داشتیم که امسال این آمار به بیش از سه هزار نفر رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر همه‌گیری کرونا بر روند برگزاری کلاس‌های آموزش قرآن، افزود: با شیوع بیماری کرونا و مجازی‌ شدن کلاس‌ها، تعداد قرآن‌آموزان به میزان اندکی کاهش یافته است.

صفری بیان کرد: شیوع کرونا و مجازی‌ شدن آموزش‌ها تأثیر چندانی بر تعداد قرآن‌آموزان نداشت، اما بر کیفیت آموزش به دلیل عدم اطلاع از نحوه آموزش مجازی تأثیر منفی گذاشت.

مدیر دارالقرآن امامزاده حسن(ع) کرج در ادامه با اشاره به رشته‌های آموزشی این مرکز، اظهار کرد: آموزش‌ها شامل روخوانی، روان‌خوانی، ترتیل، تحقیق، مفاهیم، اخلاق، نهج‌البلاغه، تدبر در قرآن و هنرهای کارآفرینی است.

این فعال قرآنی توضیح داد: مباحث هنری آموزشی بیشتر شامل سوزن‌دوزی، خیاطی، سرمه‌دوزی و پته‌دوزی است که با هدف آماده‌سازی بانوان برای ورود به بازار و کارآفرینی برگزار می‌شود.

صفری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به سطوح سنی آموزش در این مؤسسه اشاره کرد و گفت: کلاس‌ها در چهار رده سنی نونهالان، نوجوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برای بزرگسالان یا پیشکسوتانی که کم‌سواد هستند متناسب با سواد و میزان توانایی آنان کلاس‌هایی مانند قرا‌‌ئت قرآن، مفاهیم و صحت قرائت نماز برگزار می‌شود.

مدیر دارالقرآن امامزاده حسن(ع) کرج با اشاره به دیگر فعالیت‌های دارالقرآن، گفت: ما در روزهای خاص مثل شهادت‎ها، ولادت‌ها و ایام محرم محفل انس با قرآن داریم و علاوه بر آن در این دارالقرآن فعالیت‌های پژوهشی از جمله پژوهش نهج‌البلاغه که شامل تفسیر و ترجمه کتاب است انجام می‌شود.

وی تعداد مربیان این مؤسسه را ۳۸ نفر اعلام کرد و گفت: اکثر مربی‌ها حافظان قرآن، داوران و چهره‌های مشهور قرآنی هستند که متأسفانه به‌صورت رایگان یا حداقل دستمزد مشغول به فعالیت هستند.

مربیان دارالقرآن و حقوق ۵۰ هزار تومانی...

صفری در ادامه با اشاره به میزان دریافتی ماهانه مربیان، افزود: متأسفانه مبالغی که برای مربیان پرداخت می‌شود بسیار ناچیز و گاهی در حد ۵۰ هزار تومان است که حتی بیان آن باعث شرمندگی است، اما به‌دلیل رایگان‌ بودن آموزش‌ها و عدم وجود اعتبار برای تأمین هزینه‌ها ما توان پرداخت حق‌الزحمه شایسته به مربیان را نداریم و مبالغی که پرداخت می‌شود همگی از طریق خیرین امامزاده تأمین می‌شود.

وی همچنین در خصوص بیمه مربیان، گفت: هیچ‌ کدام از مربیان بیمه نیستند و این در حالی است که همگی مربیان از قاریان و حافظان برجسته کشوری هستند و حتی برخی از آن‌ها از طریق فضای مجازی آموزش‌های خارج از کشور نیز دارند.

این فعال قرآن همچنین از عدم فضا و امکانات کافی برای آموزش‌ها در این دارالقرآن خبر داد و تأکید کرد: کمبود فضای کلاس‌ها، نبود میز و صندلی کافی و مناسب برای کودکان و نونهالان از دیگر مشکلات این مرکز قرآنی است.

حضور مشاوران متخصص حوزه خانواده در دارالقرآن ضروری است

مدیر دارالقرآن امامزاده حسن(ع) کرج یکی دیگر از مشکلات این مرکز را مراجعه خانواده‌ها برای رفع مشکلاتشان ذکر کرد و گفت: خانواده‌های قرآن‌آموزان خیلی اوقات برای مشورت در مورد مشکلاتشان در حوزه‌هایی مثل تربیت فرزند، مسائل مالی و زناشویی به ما مراجعه می‌کنند، اما ما نمی‌توانیم برای حل مشکلات به آنان کمکی کنیم به همین خاطر وجود چند مشاور خوب و خبره در این مکان می‌تواند برای حفظ سلامت روان و روح خانواده‌ها بسیار تأثیرگذار باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به دین‌گریز شدن نسل جدید اشاره کرد و افزود: کافی‌ نبودن مهارت‌های تربیتی مادران و معلمان در این رویه بسیار تأثیرگذار بوده چون عدم شناخت و آگاهی آنها از دین و قرآن باعث بدفهمی نسل جدید از مقوله دین شده است که برای رفع آن باید ابتدا در مدرسه و خانه مهارت و آگاه‎سازی تقویت شود.

این فعال قرآنی در پایان از برگزاری اردوهای فصلی برای قرآن‌آموزان بعد کنترل شیوع بیماری کرونا خبر داد و تأکید کرد: این اردوها در تقویت روابط قرآنی معلمان با قرآن‌آموزان و تقویت روحیه آنان کمک می‌کند.

اخبار مرتبط

اختتامیه اولین دوره طرح جهادی شهدای جمور برگزار می شود

شییع پیکر شهید مدافع حرم محمد اینانلو در کرج

دهه اول محرم سال ۱۴۰۰ در استان البرز هیئت کجا برویم ؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha