وزیر بهداشت: واردات واکسن به ۱۶۰ میلیون دُز می‌رسد

وزیر بهداشت: واردات واکسن به ۱۶۰ میلیون دُز می‌رسد

به گزارش سراج24؛ ‌به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، بهرام عین‌اللهی در دیدار با آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، اظهار داشت: امیدواریم با پوشش حداقل 80 تا 85 درصدی واکسیناسیون در کشور، خیلی از امور‌ بازگشایی و مراسم های مختلف برگزار شود البته بیماری با واکسیناسیون ریشه کن نمی شود بلکه واکسن، مقاومت بدن را افزایش می‌دهد و هدف ما هم، کاهش مرگ و میر بیماران است.

وی افزود: بیشترین مرگ و میر بیماران در پیک پنجم بیماری، مربوط به افرادی بوده که واکسن تزریق نکرده بودند البته منتظر پیک ششم هستیم و نگرانی‌هایی داریم اما الان فرصت طلایی برای واکسیناسیون است. مجاهدین واکسن و مراکز واکسیناسیون، منتظر حضور مردم برای تزریق واکسن هستند. تا دو سه ماه پیش، مردم ساعت ها منتظر می‌ماندند تا واکسیناسیون را انجام دهند اما در حال حاضر در کمتر از 10 دقیقه، این کار انجام می شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: واکسن های داخلی با استاتداردهای بسیار بالا تولید شده اما حجم تولید آنها فعلا زیاد نیست. واکسن برکت با یک خط، تولیدات خوبی داشته اما نمی‌توانیم زمان طلایی واکسیناسیون را از دست بدهیم.

‌عین‌اللهی یادآور شد: کرونا ناجوانمردانه در ایران تعداد زیادی از خانواده های ایرانی را عزادار کرد و تا امروز حدود 123 هزار نفر در کشور بر اثر این بیماری، جان خودشان را از دست دادند در حالیکه در طول 8 سال دفاع مقدس، حدود 230 هزار نفر به شهادت رسیدند. آمار فوت بیماران در کشور در مردادماه به روزانه 700 نفر رسید و این بیماری، یک فاجعه بزرگ برای کشور است.

وی تصریح کرد: برای مقابله با کرونا در دنیا به اجماع رسیده‌اند که واکسیناسیون، مهمترین گام است همانگونه که واکسن در کنترل بیماری های مختلف تاثیرگذار بوده در کرونا نیز، اثرات بسیار زیادی دارد. در دنیا از آذرماه و در ایران از دی و بهمن ماه سال گذشته واکسیناسیون علیه کرونا آغاز شد. از بهمن سال گذشته تا تیرماه حدود 5 میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود اما امروز به 71 میلیون دُز رسیده ایم.

وزیر بهداشت گفت: دولت سیزدهم اولین برنامه و هدف خود را واکسیناسیون مردم دانست و رئیس جمهور و معاون اول، شخصا پیگیر امور بودند تا جایی که آیت‌الله رئیسی برای تسریع در تامین واکسن، با رییس جمهور چین، مذاکره و گفتگو کرد. همچنین با لطف خدا، تلاش های همگانی وزرا، سفرا، بانک مرکزی و همه ارگانها، تامین واکسن به نتیجه رسید. فکر می کردیم باران رحمت الهی می بارد اما سیلی از واکسن به سوی کشور روانه شد.

‌عین اللهی افزود: تا کنون حدود 100 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده و تا 9 آذرماه به حدود 160 میلیون دُز خواهد رسید. خوشحالیم که با حمایت های نیروهای داوطلب، مردمی و نظامی، روند واکسیناسیون تسریع شده و بسیاری از حسینیه ها و حرم های زیارتی مانند حرم مطهر رضوی و شاهچراغ به مراکز واکسیناسیون تبدیل شدند. سرعت واکسیناسیون ایران در دنیا، اول شد و در یک هفته 8.2 میلیون دُز واکسن به اندازه کل جمعیت امارات، در ایران واکسن کرونا تزریق شد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همزمان با تسریع واکسیناسیون در کشور، گروه‌های ضدواکسن شروع به فعالیت کردند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست اما همه متخصصان، واکسیناسیون را برای سلامت مردم واجب می‌دانند.

‌عین‌اللهی یادآور شد: سال گذشته کادر درمان واکسینه شدند و امسال حتی در شدیدترین روزهای پیک، بیمار نشدند و تعداد بسیار اندکی، جان خودشان را از دست دادند. در دنیا اثبات شده که واکسیناسیون، مرگ و میر مردم را به طور قابل توجهی کاهش می دهد اما برخی افراد از روی جهل یا مغرضانه، مردم را به عدم تزریق واکسن تشویق می کنند که نمی‌دانم حکم شرعی آن چیست. وزارت بهداشت دست کمک به سوی علما و مراجع دراز می کند تا مردم به واکسیناسیون تشویق شوند.

اخبار مرتبط

ماجرای انتصاب داماد وزیر بهداشت با نام مستعار!

مطالبات مدافعان سلامت پیگیری می‌شود

وزیر بهداشت: مردم ‌تصور نکنند با تزریق واکسن کرونا کار تمام است

0 نظر

ارسال نظر

capcha