سیلی نویسنده معروف ایرلندی به صورت آپارتاید اسرائیل

سیلی نویسنده معروف ایرلندی به صورت آپارتاید اسرائیل

 به گزارش سراج24؛ «سالی رونی» رمان‌نویس شناخته شده ایرلندی از ترجمه آثار خود توسط یک انتشارات اسرائیلی به زبان عبری خودداری و اعلام کرد که دولت رژیم صهیونیستی را یک دولت آپارتاید می‌داند و گفت: «من با مردم فلسطین در مبارزه برای آزادی ، عدالت و برابری اعلام همبستگی می‌کنم».

پایگاه خبری روزنامه «رأی الیوم» با انتشار این خبر نوشت: « یک سیلی [دیگر] در صحنه جهانی به رژیم اشغالگر وارد شد. زیرا همان‌طور که روزنامه عبری "هاآرتص»" گزارش کرد، سالی رونی، نویسنده ایرلندی (۳۰ ساله)، تلاش برای ترجمه رمانش با عنوان «دنیای زیبا! کجا هستی» که در صدر فهرست پرفروش‌های سایت آمازون قرار داشت، از سوی انتشارات اسرائیلی «مودان» جلوگیری کرد».

وی طی بیانیه‌ای تاکید کرد: «گزارش‌‌های اخیر منتشر شده از سوی سازمان دیدبان حقوق بشر و سازمان حقوق بشری "بتسلیم" در [فلسطین اشغالی]، آنچه را که گروه‌های حقوق بشری فلسطینی مدتهاست می‌گویند، تأیید می کند: نظام آپارتاید اسرائیل و تبعیض نژادی علیه فلسطینی‌ها با تعریف نظام آپارتاید در قانون بین‌الملل تطابق دارد».
سالی رونی در ادامه می‌افزاید که برخی با تصمیم او موافق نخواهند بود، اما او نمی‌تواند با یک شرکت اسرائیلی که «صراحتا از تبعیض نژاد و آپارتاید پرهیز نمی‌کند و از حقوق ملت فلسطین در سازمان ملل حمایت نمی کند» همکاری کند.
 
بنا بر این گزارش، کمپین فلسطین برای تحریم علمی و فرهنگی اسرائیل (PACBI) در واکنش به این تصمیم اعلام کرد که از این تصمیم به گرمی استقبال می‌کند و طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در رأی الیوم منتشر شد، اعلام کرد: «رونی نیز به نویسندگان بین‌المللی بی شماری می پیوندد که از تحریم فرهنگی سازماندهی‌شده بخش نشر همدست با اسرائیل، حمایت می‌کنند. همان‌طور که هنرمندان مترقی به یکبار ه از تحریم آپارتاید در آفریقای جنوبی حمایت کردند».

روان جدید سالی رونی که ماه پیش منتشر شد در صدر کتاب‌های پرتیراژ آمریکا و ایرلند قرار دارد.

وی تاکید دارد که هیچ قرارداد جدیدی را با شرکت‌های اسرائیلی امضا نمی‌کند مگر آنکه به طور علنی با سیاست‌های نژادپرستانه اسرائیل علیه فلسطینیان ابراز مخالفت کرده و از آن فاصله گرفته باشند و از حق قانونی فلسطینیان که سازمان ملل هم آن را به رسمیت شناخته، حمایت کنند.

دو کتاب قبلی سالی رونی با عناوین «به نام صحبت با دوستان» منتشر شده در سال ۲۰۱۷ و «مردم معمولی» منتشر شده در سال ۲۰۱۸،   به عبری ترجمه شده و وی تاکید دارد که کتاب جدیدش در صورتی که بخواهد به عبری ترجمه شود باید توسط شرکتی صورت گیرد که  با اصول او در قبال فلسطین همسو باشد.

سالی رونی در بریتانیا تاکنون چند جایزه نویسندگی گرفته از جمله جایزه نویسندگان جوان ساندی تایمز در سال ۲۰۱۷ و جایزه کتاب کوستا در سال ۲۰۱۸. 

در همین راستا، منابع سیاسی بلندپایه در تل‌آویو می‌گویند که ایرلند بی‌شک به ضد اسرائیلی‌ترین کشور اروپایی تبدیل شده است و سایر کشورهای اروپایی را به اتخاذ «مواضع افراطی و سازش ناپذیر» در برابر این رژیم ترغیب می‌کند . گواه این موضوع نیز این است که زمانی که «بوعاز موداعی» سفیر سابق اسرائیل وارد پایتخت دوبلین ، یکی از روزنامه‌های اصلی ایرلند با یک تیتر بزرگ در صفحه اول از او استقبال کرد و نوشت: «به جهنم خوش آمدی».

اخبار مرتبط

مصر ۱۱ خلبان اسرائیلی را اخراج کرد

اسرائیل با بحران امنیت داخلی روبه‌روست

موضع‌گیری دانشگاهیان جهان علیه سیاست آپارتایدی رژیم صهیونیستی

0 نظر

ارسال نظر

capcha