معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی :

«حافظ» فرهنگ و ادب را با معارف دینی پیوند زده است

«حافظ» فرهنگ و ادب را با معارف دینی پیوند زده است

به گزارش سراج24؛ نشست خبری جایزه ملی سالانه شعر قرآنی «حافظ» با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی خدمتکار، مدیر دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت و علی محمد مؤدب، دبیر علمی جشنواره و حامد طونی، دبیر علمی جایزه شعر قرآن حافظ، امروز ۲۰ مهرماه در سالن جلسات این معاونت برگزار شد.

در آغاز این نشست فقهی‌زاده گفت: ایده برگزاری این رویداد به سال پیش بازمی‌گردد. وقتی جوانب برگزاری این اتفاق ادبی سنجیده شد موسسه «شهرستان ادب» به عنوان اجرا کننده، انتخاب و از امسال شاهد برگزاری اولین دوره آن خواهیم بود.

وی افزود: شعر یکی از اساسی‌ترین عناصر فرهنگی میان همه ملت‌هاست. شعر در آمیخته‌ای از فکر، زبان و فرهنگ است. اگر شعر از آبشخور زلال دینی به‌خصوص قرآن سرچشمه گیرد ماندگار خواهد شد.

فقهی‌زاده ادامه داد: جنبه‌های علمی و فرهنگی فراوانی در قرآن وجود دارد؛ هرچند محدود کردن قرآن به هنر و ادب درست نیست چون اعجاز‌های قرآن پایانی ندارد. قرآن از نگاه من منظومه‌ای درخشان از هنر و ادبیات است که تمامی حوزه‌ها را در برمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه این جایزه با نام حافظ مزین شده است، تصریح کرد: حافظ یکی از نمادهای برجسته فرهنگی و ادبی است که این دو حوزه را با معارف دینی و قرآنی پیوند زده است. اطلاق واژه حافظ به او ناشی از همین عامل است چون این شاعر بزرگ حافظ قرآن بود.

فقهی‌زاده تأکید کرد: ساحت لفظ در قرآن یکی از ساحت‌هاست و ساحت‌های دیگری چون ساحت عمل و سبک زندگی نیز در قرآن وجود دارد. جایزه حافظ درصدد است نسلی را به وجود آورد تا شعر را در خدمت قرآن و حدیث قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه هنر در همه اقوام و ملت‌ها فرهنگ آفرین بوده است، بیان کرد: با این نگاه جایزه شعر حافظ را برگزار می‌کنیم که در فرهنگ فارسی کارکرد محتوایی داشته باشیم. پیامبر مکرم اسلام نیز در دوران خود به شاعران متعهد توجه ویژه داشتند. این امر نشان از جایگاه شعر و ادب در دین اسلام دارد.

وی در پایان گفت: امیدوارم در سال‌های آینده نیز رشد و توسعه رویدادهای اینگونه را دنبال کنیم و شاهد تکریم میراثی فرهنگی ایران باشیم.

در ادامه این نشست، مرتضی خدمتکار، مدیر دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت بیان کرد: فعال‌سازی عر‌صه‌های مختلف فرهنگ و رسانه از سیاست‌های اصلی معاونت قرآن و عترت است چون می‌خواهیم از تمام ظرفیت‌های موجود برای اشاعه مفاهیم قرآنی بهره ببریم. در این راستا جایزه ملی شعر فارسی حافظ درصدد گره زدن مفاهیم قرآنی با ادبیات است.

وی اضافه کرد: امیدوارم گام نخست را در این راستا محکم برداریم البته با مشارکت موسسه‌های چون شهرستان ادب مصمم هستیم بتوانیم به خواسته‌هایمان دست یابیم. موسسه شهرستان ادب با تمام کانون‌های ادبی در کشورمان در ارتباط است همین عامل باعث خواهد شد این جایزه به شکلی مطلوب برگزار شود.

خدمتکار با بیان اینکه این جایزه دو بخش دارد، گفت: شناسایی استعدادهای ممتاز و تکریم چهره‌های شایسته دو بخش این جایزه را شکل می‌دهد، هرچند ما در آغاز راه هستیم و شاید کاستی‌های نیز داشته باشیم اما با گذر زمان عملکردمان بهتر خواهد شد.

علی محمد مؤدب، دبیر علمی جایزه حافظ دیگر سخنران این نشست بود. او با بیان اینکه از آغاز نور قرآن بر شعر فارسی تابیده است، گفت: فردوسی، سنایی، مولانا، حافظ و ... گنجینه‌های بی‌شمار ادبیات فارسی هستند. تمام این بزرگان در آثارشان از قرآن وام گرفته‌اند برای همین اگر تاریخ شعر فارسی را مطالعه کنید متوجه خواهید شد سراسر آن سرشار از عرض ادب به قرآن کریم است.

وی ادامه داد: در دوران معاصر به خاطر مواجهه با تمدن غرب، بسیاری از اشکال شعر فارسی تغییر کرد. برای مثال به شعر نو اشاره می‌کنم اما جالب است بدانید در سبک‌های جدید نیز توجهات قرآنی قابل مشاهده است. سهراب و فروغ دو نمونه بسیار روشن در این زمینه هستند. در حوزه شعر انقلاب نیز می‌بینیم مفاهیم قرآنی یکی از پایه‌های اصلی را شکل می‌دهد.

دبیر علمی جایزه حافظ با بیان اینکه نامگذاری این جایزه به نام حافظ اتفاق مبارکی است، بیان کرد: بزرگی حافظ نیازی به توضیح و تعریفی ندارد زیرا نیچه فیلسوف غربی نیز به این امر معترف است. با این توضیح امیدواریم جایزه حافظ یک جریان ماندگار در حوزه ادب باشد تا بتوان به واسطه آن ادبیات قرآنی را اشاعه داد.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری جشنواره منظوم کردن صرف نیست بلکه می‌خواهیم ادبیات قرآنی تولید شود نه اینکه صرفاً ترجمه قرآنی صورت گیرد. برای همین کسانی که می‌خواهند در این جایزه شرکت کنند حتما باید این مهم را مدنظر قرار دهند.

حامد طونی، دبیر اجرایی جایزه حافظ، به عنوان آخرین سخنران نشست گفت: به دنبال این هستیم که به واسطه جایزه حافظ، شعر فارسی را دوباره با قرآن پیوند زنیم. در این جایزه از شاعران و جریان‌سازان قرآنی تجلیل به عمل خواهد آمد و ملاک نیز برای انتخاب این افراد کارنامه ادبی آنهاست. همچنین تجلیل از پدیدآوران آثار برتر در حوزه شعر قرآنی دیگر بخش این جایزه را شکل می‌د‌هد. شرکت‌کنندگان می‌توانند یک تا ۵ اثر را به جشنواره ارسال کنند.

وی در پایان با بیان اینکه اختتامیه این رویداد در ایام مبعث برگزار خواهد شد، تأکید کرد: جوایز این رویداد به صورت نقدی و غیرنقدی تدارک دیده شده است. همچنین در این حاشیه رویداد نشست‌های تخصصی با موضوع شعر نیز برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: امروز با روحیه بسیجی می‌توانیم مشکلات اجتماعی خود را حل کنیم

تبدیل بقاع متبرکه به قطب گردشگری زیارتی

برگزیدگان بیست‌ویکمین جشن «حافظ» مشخص شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha