یادداشت؛

شیطنت اسرائیل در موضوع قوم گرایی و تجزیه کشورهاست

شیطنت اسرائیل در موضوع قوم گرایی و تجزیه کشورهاست

به گزارش سراج24؛ مهدی حسینی کفشدار: وقایع اتفاق افتاده اخیر در مسیر جاده ترانزیتی گوریس-کاپان که منجر به برگرداندن تریلی های ایران و بازداشت 2 تن از هموطنانمان توسط ج. آذربایجان شد، فصل جدیدی از روابط ایران و همسایه شمالی را گشود.

پیش از این، ایران بر مبنای برادری و به سبب شیعه بودن اکثریت جمعیت و قرابت زبانی و خونی و فرهنگی حمایت تمام و کمال از این کشور داشت، اما پس از آنکه رئیس جمهور متوهم باکو، دخالت ایران در امور کشورش را ادعا کرد و نمایندگان پارلمان این کشور به تهدید امام جمعه اردبیل و کشورمان پرداختند، روابط طرفین وارد فاز جدیدی شد.

ایران هیچ گاه از موضع اصولی اش مبنی بر عدم تجاوز و اشغال گری عقب نشینی نکرد و اشغال قره باغ توسط عالی ترین مقامات کشور محکوم شد.

در جنگ سال گذشته در قره باغ، خبرهایی مبنی بر حضور تروریست های وابسته به اردوغان در قره باغ به گوش رسید که به مرور اثبات هم شد. اما شیطنت و ناسپاسی آن ها به همینجا ختم نشد و دیدیم پهپاد های اسرائیلی نظیر هاروپ در جنگ قره باغ به کمک ج. آذربایجان آمدند و حضور مستشاران صهیونیست و استراتژیست های مطرح صهیونیست نظیر«برندا شفر» که متخصص قوم گرایی و تجزیه کشورهاست در پل خدا آفرین در مرز بین دو کشور، حساسیت های جمهوری اسلامی ایران را برانگیخت.

قطعا تقلیل مسئله به بستن مسیر ارتباطی ایران به ارمنستان و سپس گرجستان و روسیه، صحیح نبوده و اهداف ژئوپلیتیک فراوانی از سوی اتاق های فکر محور عبری-ترکی-غربی در حال انجام است.

پروژه انگلیسی تغییر مرزهای بین المللی که مقدمه اش پس گرفتن قره باغ بود، قرار بود امسال به اشغال استان «سیونیک» در جنوب ارمنستان تکمیل شود. هدف قطع ارتباط ایران و ارمنستان و پیوند زدن جمهوری خود مختار نخجوان به خاک اصلی باکو بود. رزمایش های متعدد نظامی ترکیه و ج. آذربایجان در منطقه نخجوان که به بهانه مانور نظامی هر بار شماری از نیروهای ترک، در مجاورت مرز های ایران مستقر می شدند، باعث شد تا نیروهای مسلح کشورمان با انتقال بی سابقه تجهیزات به مرزهای شمالی و برگزاری رزمایش، پیام قطعی را به سران یاوه گوی باکو و آنکارا برسانند که اگر قرار باشد، منطقه را دستخوش تغییر کنید، باید با ایران رو در رو شوید.

افاضات الهام علی‌اف مبنی بر ناراحتی اش از رزمایش ایران در مرز نخجوان نشان داد که جمهوری اسلامی نه تنها باید دیپلماسی فعال تری در کشور ج. آذربایجان در پیش بگیرد، بلکه با تادیب علی‌اف و اردوغان، قدرت نرم جمهوری اسلامی را به رخ آنان بکشد. ایرانی که در منطقه با قدرتی به نام آمریکا درگیر شده و آن ها را از منطقه خارج کرده، قطعا توان اصلاح محاسبات غلط اردوغان و علی‌اف را هم دارد.

اسرائیل که به دنبال تشکیل لبنان دوم در مرزهای شمالی ایران بوده، طی دهه های اخیر سرمایه گذاری هنگفتی در این کشور کرده، ترکیه هم در این بین بیکار ننشسته و با نفوذ فرهنگی و رسانه ای عظیمش سعی در پیشبرد اهداف نوعثمانی دارد.

اذیت و آزار شیعیان بخصوص در انجام مراسم مذهبی در«نارداران» و منع گذاشتن حجاب توسط بانوان قطعا برازنده یک کشور اسلامی نیست و ایران با استفاده از اهرم های فشاری که در اختیار دارد نظیر تیپ حسینیون، عشق و علاقه اکثریت مردم ج. آذربایجان به اسلام و اهل بیت،  با کار رسانه ای و فرهنگی در این کشور، از افتادن این کشور در دامان صهیونیست ها ممانعت به عمل آورد.

مذاکره با مقامات ارمنی در کنار صحبت های امیر حیدری فرمانده ارتش مبنی بر آن که اگر کشوری توان دفاع از خودش را نداشته باشد، جمهوری اسلامی نمی‌گذارد مورد تهاجم قرار گیرد، به خوبی نشان داد علی رغم انفعال وزارت خارجه در جنگ سال گذشته، دیگر دوره مماشات با باکو نشینان تمام شده و هر اقدامی علیه امنیت ملی و منافع کشور، در مبدا مورد هجوم قرار خواهد گرفت. قطعا محور تروریسم-صهیونیسم هرجا که باشد چه در اقلیم شمال عراق چه در نخجوان و قره باغ از دستان توانمند نیروی‌های مسلح جمهوری اسلامی در امان نخواهد ماند.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha