قرآن کریم کتاب زنده‌هاست/ شنیدن قرآن را به عادت تبدیل کنیم

قرآن کریم کتاب زنده‌هاست/ شنیدن قرآن را به عادت تبدیل کنیم

به گزارش سراج24؛ مهدی قره‌شیخلو، مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، ۱۷ مهرماه در همایش «وقف، قرآن، عترت و مهدویت» که در سالن اجتماعات آستان مقدس امامزاده طاهر(ع) کرج برگزار شد، اظهار کرد: سازمان اوقاف امسال میزبان برگزاری چهل‌وچهارمین مسابقه کشوری و سی‌وهشتمین مسابقه بین‌المللی قرآن است.

وی افزود: سازمان اوقاف در طول سال بیش از ۲۰ میلیارد تومان برای برگزاری مسابقات قرآنی هزینه می‌کند این درحالی است که مجموع وقف اختصاص یافته در حوزه مسابقات قرآنی تنها ۱۸ میلیون تومان است.

این مسئول با بیان اینکه علی‌رغم اینکه مردم ایران اهل وقف هستند ولی موقوفات حوزه قرآنی تنها دو درصد از مجموع موقوفات کل کشور است، گفت: برای ترغیب مردم برای وقف در این حوزه به فرهنگ‌سازی از سوی نهادها و رسانه‌ها نیاز داریم.

قره‌شیخلو با اشاره به اینکه در کشور هشت هزار بقعه متبرکه وجود دارد، گفت: شاید در همه بقعه‌ها امکان برگزاری کرسی هفتگی تلاوت قرآن وجود نداشته باشد ولی بدون‌ شک دست‌ کم در هزار بقعه امکان برگزاری این کرسی‌ها فراهم است.

وی با انتقاد از اینکه متأسفانه صدای قرآن با مرگ عجین شده است، توضیح داد: امروز اگر از خانه‌ای صدای قرآن بیاید اول تصوری که به ذهن خطور می‌کند این است که اهالی خانه یکی از عزیزانشان را از دست داده‌اند، در حالی‌ که آخرین معجزه بشریت متعلق به زنده‌هاست و باید شنیدن آن به عادت تبدیل شود.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه آمدن قرآن از حاشیه به متن جامعه از طریق فضای اداری امکان‌پذیر نیست، توضیح داد: باید به سمت‌وسویی پیش برویم که متخصصان و فعالان قرآنی به این حوزه ورود کنند و مسئولیت برگزاری برنامه‌های این حوزه را به عهده بگیرند و سازمان اوقاف نیز در این زمینه هر حمایتی که لازم باشد را انجام می‌دهد.

قره‌شیخلو در ادامه با بیان اینکه برخی سازمان اوقاف را سازمان پر پول می‌بینند، افزود: اوقاف پول دارد ولی برای ریال به ریال آنها تعریفی وجود دارد و امکان هزینه‌کرد حتی یک ریال خارج از مسیر مشخص شده وجود ندارد.

وی اظهار کرد: بیش از ۷۰ درصد موقوفات کشور برای عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) است و با توجه به اهمیت عمل به نیات واقفین امکان هزینه‌کرد درآمدهای این موقوفات در زمینه دیگری وجود ندارد. عمل به نیات واقفین بسیار مهم است، به‌عنوان مثال امکان ندارد به بنایی که برای تبدیل به حسینیه وقف شده کاربری دیگری داد.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با تأکید بر ضرورت تسلط قاریان قرآن بر مفاهیم این کتاب مقدس گفت: بدون‌ شک کسی که بر معنای آیاتی که می‌خواند مسلط است می‌تواند در این رشته موفق‌تر عمل کند.

اخبار مرتبط

ارائه پیشنهاد طرح جامع ارتقای کیفی مؤسسات قرآنی

کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی رهبر معظم انقلاب برگزار می شود

جشنواره ملی « قرآن همراه این روزهای من» برگزار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha