پاک آیین در گفتگو با سراج 24:

تنها چیزی که تشیع را در جمهوری آذربایجان زنده نگه داشته است امام حسین است

تنها چیزی که تشیع را در جمهوری آذربایجان زنده نگه داشته است امام حسین است

به گزارش سراج24؛ محسن پاک آیین سفیر اسبق ایران در جمهوری آذربایجان در گفتگو با خبرنگار سراج24 در خصوص تنش اخیر بین ایران و جمهوری آذربایجان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دارای اشتراک های زیادی در حوزه‌های مذهبی و فرهنگی هستند که هیچ دو کشوری به این اندازه اشتراکات ندارند.

وی ادامه داد: در حوزه مذهبی مردم آذربایجان مسلمان و شیعه اثنی عشری هستند در واقع آذربایجان دومین کشور پس از ایران از لحاظ تعداد شیعه است بنابراین دو کشور از لحاظ مذهبی به هم قرابت دارند البته این نکته را هم باید در نظر داشت که آذربایجان به دلیل سال ها سلطه شوروی و کمونیست ها از فرهنگ تشیع دور مانده است.

پاک آیین افزود: در حال حاضر آذربایجان کشوری لائیک است مردم آن اسماً شیعه هستند اما اینکه آشنا و عامل به احکام شیعه هستند یا نه بحث دیگری است که البته اکثراً اینطور نیستند و البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که رشد تشیع روز به روز درحال افزایش است.

سفیر سابق ایران در آذربایجان بیان داشت: به لحاظ فرهنگی هم هر دو کشور برخواسته از تمدن ایران بزرگ هستند و اشتراکاتی همچون عید نوروز و موسیقی مقام دارند. همچنین شعرا و نویسندگانی همچون شهریار و نظامی مورد احترام مردم دوکشور هستند و باعث نزدیکی دو ملت ایران و آذربایجان شده اند.

وی افزود: رژیم صهیونیستی علت حضور خود در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی را تخریب روابط بین این کشورها با ایران می‌داند و این موضوع در باره ی جمهوری آذربایجان هم صدق میکند این رژیم سعی میکند با استفاده از فرصت ها و موقعیت های پیش آمده جمهوری آذربایجان را تحریک کند که روابط خود با ایران را دچار مشکل کند، ترکیه هم به این دلیل که علاقمند است که مسیر ترانزیتی خود را از ارمنستان هموار کند به دنبال تحریک آذربایجان برای تغییر مرزها و جغرافیای سیاسی منطقه است که این موضوع به هیچ وجه مورد قبول ایران نیست به همین دلیل می توان از ترکیه به عنوان عاملی برای افزایش اختلافات میان ایران و آذربایجان نام برد، البته که دو کشور همسایه ایران هستند و امیدواریم با تلاش های دیپلماتیک سوءتفاهمات برطرف شود.

وی ادامه داد: در ارتباط با گروه های تکفیری و تروریستی ایران و آذربایجان هر دو شیعه هستند و هدف حملات آنها قرار دارند، البته سال گذشته در هنگام جنگ ۴۴ روزه شواهد وجود داشت مبنی بر حضور این تروریست‌ها در منطقه که با اتخاذ مواضع درست از سوی ایران و به خصوص مقام معظم رهبری هم ترکیه و هم جمهوری آذربایجان حضور تکفیری‌ها را تکذیب کردند و این گروهک ها از مرز ایران دور شدند البته هنوز شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه این گروه ها در منطقه حضور دارند و سعی دارند به نفع آذربایجان و ترکیه علیه ارمنستان اقداماتی انجام دهند که البته هر دو کشور این موضوع را تکذیب می‌کنند.

وی درپایان خاطرنشان کرد: در مجموع حضور گروه‌های تکفیری در منطقه به نفع ثبات و امنیت کشورهای منطقه از جمله آذربایجان ترکیه و ایران نیست.

اخبار مرتبط

تعداد زوار ایرانی اربعین افزایش می‌یابد/ روابط ما با کشور عراق توسعه خواهد یافت

کاری کنیم که درون‌مایه حوزه‌های علمیه نگاه به قرآن باشد

جشن پیروزی هواداران آیت‌الله رئیسی در میدان امام حسین(ع) برگزار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha